Cesta pokojného bojovníka

Cesta pokojného bojovníka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186352/mid_cesta-pokojneho-bojovnika-0UK-186352.jpg 4 531 104

Všetko je ovládané našou mysľou, že všetci máme neobmedzený potenciál a že náš život je nekonečnou cestou. Toto učenie je podané formou čiastočne autobiografického, čiastočne fiktívneho príbehu. Na začiatku sa mladý športovec Dan stretáva s tajomným starším mužom zvaným Sokrates, ktorý sa stáva mladíkovým duchovným učiteľom. Táto kniha je dnes už klasikou.... celý text

New Age Biografie a memoáry Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Eugenika

Way of the Peaceful Warrior , 1994

Eldar80
03.06.2015 3 z 5

Trochu rozporuplná knížka, která se úplně skvěle čte. Tohle je jedna z největších výhod, protože příběh je napsán dost chytlavě. Ale na začátku některé kopance v ději jsou a kazí dojem z věrohodnosti. Není to nic tragického, ale je to škoda. Bohužel po stránce spirituální to nebylo zrovna podařené. Vlastně nevím jak mám knihu vnímat, zda jako velmi podařený příběh o učednictví a nebo jako spirituální knihu. Příběh je ze začátku poněkud nadsazený, ale později se s tím člověk nějak sžije. Ohledně spirituality kniha nepředává žádnou nauku, ale pouze inspiruje. Aspoň mě celistvé učení v knize chybělo a v tom kniha ztrácí na Castanedu. I přesto se mi kniha líbila a možná si ji přečtu někdy znovu, už jen z toho důvodu, že některé situace z Danova života se staly v životě i mě a možná každému. Je tak škoda, že kniha se vůbec nehodí pro lidi neznalé duchovna a esoteriky, protože by mohli dojít k mylným závěrům o čem je duchovní život. To je hlavní důvod, proč nemohu dát 4 hvězdy, protože kniha je dávána do souvislosti hlavně se spiritualitou, ale mě mnohem více oslovila jako příběh. Tenhle nedostatek bohužel sráží i samotný příběh trochu dolů, protože je z knihy cítit určitá vykonstruovanost. Ale pokud váháte zda knihu číst, tak doporučuji, protože to je umně napsané. Zanechá ve vás určitou stopu a inspiraci. 75%

Kačenka K.
28.09.2014

Naprosto dokonalá kniha, film se mi tedy nelíbil. Zpočátku jsem nevěděla, co čekat, ale postupem času jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Strhující, skvělé, má to svoji zvláštní hloubku. Tato kniha prostě není z těch, které bych už nikdy nevyndala z knihovny :)
Pro ty, komu se kniha líbila, moc doporučuji i Návrat pokojného bojovníka, stojí za to.

Rawen616
11.06.2014 4 z 5

Téměř se vším co je v knize psáno naprosto souhlasím. Není smutné, že lidé umírají ale spíše to, že spousta jich ani nežije a přitom štěstí je zadarmo a všude kolem nás. Naivní? Ano, ale furt lepší než věčný pesimismus který na mě v této zemi vykukuje uplně všude.

PS:Kniha i film jsou myslim ideální záležitostí ke které by se měl člověk dostat jako puberťák. I když zní celé to sdělení naivně a je jasné jak facka (mysli jinak, najdi si cestu v životě a tvrdě na ní makej a budeš mít úspěch), není lehké ho dodržet. Mladého člověka ale může nakopnout k tomu aby něco dělal. A zcela upřímně, filmu se to možná povedlo i lépe.

Radka17
08.05.2014 5 z 5

Tak tuhle knihu mam přečtenou snad už desetkrát :) Byla to moje první ,,duchovní knížka" a stále je skvělá. Nenásilně odpovídá na otázky smyslu života a jeho cíle. Některé pasáže mi sice připadají přitažené za vlasy - přemíra sportování a omezování sexu, ale přisuzuji to autorově orientaci na určité náboženství (zen buddhismus). Z knihy si lze odnést velké ponaučení do života. Viděla jsem i film, ale ten mi nepřijde tak dobrý, jako kniha. Ale vsadím se, že kdybych nejdřív viděla film a až pak četla knihu, tak by můj verdikt zněl jinak :D Doporučuji každému, kdo chce mít rozhled a nechce svůj život promarnit.

standunun
14.04.2014 5 z 5

Pokojný bojovník, mi dal víc než jsem čekal :)

LordSnape
05.01.2014 3 z 5

Cesta pokojného bojovníka je takovým zvláštní hybridem na poli knih o osobním růstu. Míchá se tu vše možné dohromady s pilířem v zen buddhismu, ale ve skutečnosti je kniha spíše takovým příběhem, jak růstu dosáhnout. Styl psaní není nic světoborného, ale příběh i postavy mě bavily. V průběhu četby jsem si k nim vypěstoval hezký vztah, což mě nutilo se ke knize brzy vracet, nicméně mi vadí všeobecná prohlášení nakladatele, kdy na jedné straně jde o životem inspirativní (a autentický?) příběh nadějného gymnasty v podobě autora, a na druhé o zřejmou fikci. Ve výsledku vlastně ani nevím, co bylo skutečné a co zcela vymyšleno či jen přiklášeno. Tímto u mě kniha nabývá na nevěrohodnosti i když končí mně příjemným poselstvím o všeobjímajícím štěstí a lásce.

soltera
01.11.2013 5 z 5

Tak táto kniha by mohla byť podľa mňa zaradená medzi "povinné" čítanie pre mládež. :) Doporučujem pozrieť aj film http://www.csfd.cz/film/222209-pokojny-bojovnik/

Sayuri
25.10.2013 5 z 5

Úžas, chtěla bych potkat někoho jako je Sokrates...

Knišíl
08.10.2013 5 z 5

Nelze dát jinak než maximum. Ke knize jsem se dostal přes film, každopádně kniha je ,jak už obvykle bývá, mnohem rozsáhlejší než její filmová adaptace. Každému doporučuji si knihu přečíst, obsahuje spoustu zajímavých okamžiků :-)

lenka.v
11.08.2013 5 z 5

Moc dobrá kniha, určitě si ji přečtěte máte li rádi filozofii a přemýšlíte li nad svým životním údělem a posláním .....

nechapacka84
12.06.2013 3 z 5

muži východných filozofii maju prazvláštnú záľubu opúšťať svoje deti ;)
Nuž ale k veci. Pribeh síce odsípa ale zase tak o niečom nieje, v podstate je to kniha o dvoh ľudich... (alebo o jednom??....kto sa v tom má vyznať!),....kde akákoľvek nová postava, hoc absolútne bezúčelná posobí jak slnečný lúč. Naviac milovníkom východnej mystiky to v poznávaní sa, stačiť bude ťažko..
Na druhú stranu je to čtivé, dej odsípa a nikde sa moc nevlečie. Rozhodne to nieje strata času.

petratoborikova
28.04.2013 5 z 5

Přestože mi literatura druhu "povznes svoji mysl" apod. nic neříká a mám k ní předsudky (možná zbytečné), tak takhle kniha mne opravdu oslovila. Dodává naději a mě osobně i odvahu chtít od života víc...

Mája Jiráskov
13.04.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Jsem už ve 3/4 a nepřestávám jí číst. Velice mě na duchovní stránce pomohla a určitě jí doporučuji všem, kdo jí ještě nečetli. =)

Knihomol22
12.04.2013 5 z 5

Přečetl jsem již čtyřikrát. Co více dodat? :)
Snad jen, že z literarního hlediska nic moc, ale z motivačního tomu dávám 100%

kniholka
29.01.2013 4 z 5

Jako celek zajímavé, ale některé pasáže mi vyloženě vadily a srážely můj pocit z knihy. Něco v pozadí mi prostě úplně nesedělo, ale jinak se to pěkně čte a lze si z toho vzít ponaučení.

alzbetaf3
24.01.2013 5 z 5

Kniha, která mě velmi upoutala... především svojí duchovní hloubkou, která je podána velmi jemně a srozumitelně. Kdo chce, odnese si z její četby mnoho důležitého a věřím, že nejednomu člověku dokáže pomoci na jeho cestě životem.

Twiggina
19.11.2012 5 z 5

Naprosto dokonale napsáno !

lukaflek
02.11.2012 5 z 5

krásná kniha! není to ani populárně naučná literatura, ani "jen" beletrie, ale snoubí v sobě oboje - poutavý příběh a zároveň mnoho k zamyšlení. viděl jsem i film, který mě ale velmi zklamal - hlavní idea tam byla zcela překroucená.

Potulný mnich
17.09.2012 5 z 5

Příběh se mi velice líbil.Autor se tam zmiňuje,že člověk je otrokem vlastní mysli a mysl mu utváří pohled na svět.... .Je tam opravdu dost věcí na přemýšlení.Knize jsem dal 5 hvězd a zařadil jsem si ji mezi oblíbené.

Azizi
18.07.2012 5 z 5

Celé je to skutočne jedna veľká pravda. Zen budhizmus ma svojou filozofiou okúzlil už dávno a táto kniha je s ním v súlade. Nedozvedela som sa tu síce veľa nového, ale aj tak je o tom pekné čítať. Nechápem prečo ľudia dospejú a tak veľmi sa snažia už viac nebyť deťmi. Veď tá detská radosť zo života, z tých najjednoduchších vecí, intenzívne a čisté prežívanie emócií je niečo krásne. Ale väčšina dospelých dbá hlavne na to, aby to čo robia bolo rozumné a premyslené a naplánované a...umelé. Keď sa mal Dan na nejaký čas vyhýbať rôznym svetským potešeniam, znamenalo to pre mňa, že šťastie nie je ničím obmedzené. Nádherná myšlienka. A o tom je celá kniha. Pre mňa asi najkrajší citát: „V živote nie sú žiadne obyčajné okamihy.“
Na záver ešte uvediem krátky zenový príbeh, ktorý síce nie je z tejto knihy, ale čiastočne vyjadruje môj dojem z nej:
Jeden mnich, který právě přišel do klášera, se zeptal mistra Suan-ša Š´-peje, jak najde počátek cesty k osvícení.
„Slyšel jsi cestou sem šumňení Juanova potoka?“ zeptal se mistr.
„Ano, potok jsem slyšel,“ odpovědel mnich
„Nuže, to by pro tebe mohl být začátek,“ mínil mistr.