Cesta okolo seba

Cesta okolo seba https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420446/bmid_cesta-okolo-seba-r4b-420446.jpg 5 6 2

Výber najlepších filanoviek Vtip, nečakaný pohľad na svet a množstvo neznámych informácií – to je žáner, ktorý si vymyslel Boris Filan a jeden doktorand ho vo svojej práci nazval filanovky. Cesta okolo seba obsahuje majstrovsky napísané fejtóny, poviedky a malé eseje z dávno vypredaných kníh. Legendárne spomienky na nafukovacie matrace. Analýzu, podľa ktorej je Hemingwayova novela Starec a more iba nová verzia rozprávky Ako dedko s babkou ťahali repu. Záverečná tretina knihy je nezvyčajne eroticky ladená. Boris Filan hovorí: „V poslednom čase to mám rád štipľavejšie.“ Cesta okolo seba je zábavná pozvánka do lunaparku autorovej hlavy. Čítajte a tešte sa.... celý text

Fejetony, eseje , Humor , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (SK)

Cesta okolo seba , 2019

MarkCarter
04.04.2021 5 z 5

Boris Filan, to je svet vo svete. Obdivujem jeho fantáziu a nevšedný pohľad na všedné veci. Poviedky sú kolísavej kvality, niektoré zaujímavejšie a vtipnejšie, ku koncu aj s erotickým podtónom.

Dada077
28.01.2020 5 z 5

Niekde pri čítaní posledných autorových kníh som z riadkov cítila čudnú opotrebovanosť, ako keď pridlho žujem jednu žuvačku až úplne stratí chuť a iba ju tak z kúta do kúta úst omáľam. Chcela som si dať od filanoviek pauzu, ale pred Vianocami z pultov kníhkupectva na mňa svojou slniečkovou obálkou zasvietila Cesta okolo seba, čím vznikla medzi nami potrebná komunikácia. :) A vôbec ma nesklamala. Rehabilitovala vo mne a znovu naštartovala chuť čítať Filanove metafory, pohľady na vec a dianie navôkol. Nie, pán Filan, my dvaja spolu nekončíme :)
"...Twiggy bola kostrička potiahnutá neduživou kožou. Éra naozajstných žien skončila. S Twiggy sa na Venušin trón posadilo anorektické dieťa a dodnes z neho nezliezlo."

Boris Filan
slovenská, 1949
2015  70%Klimtův polibek
2000  76%Tam Tam 1
2006  61%Wewerka
1987  100%Túlavý psík
1999  79%Tam Tam Tri

Kniha Cesta okolo seba je v