Cesta na sever

Cesta na sever https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387809/mid_cesta-na-sever-7Na-387809.jpg 4 248 52

borsalino_csfd
01.01.2016 5 z 5

Poetické dílko o malém dobrodružství Karla Čapka při poznávání skandinávských zemí především z paluby malé lodi Hakon Adalstein, která jej dovezla až do Narviku. Čapkův popis skandinávských domů, krajiny, lesů, stromů, lidí... byl natolik barvitý, jako byste cestovali společně. A kdo má méně fantazie, může si prohlédnout hezké ilustrace. V závěru knihy Čapek konfrontuje své pozitivní naladění se střední Evropou, kde již Hitler hřímal a řinčel zbraněmi a poukazuje, že žádné nepřátelství, boje a války nikdy nic dobrého nepřinesly a nakonec po nich nic nezůstalo. Čapek mě nepřestane udivovat svou předtuchou budoucích událostí a vizí.

Gold351
02.09.2015 5 z 5

Moje milovaná knížka, ještě po rodičích, předválečné vydání s autorovými kresbami. Díky jí jsem se začala zajimat i o další Čapkovo dílo ( což bylo moc dobře, protože K.Čapka jsem si vytáhla u maturity ).

Michi.01
12.04.2015 5 z 5

S manželem jsme podnikli podobnou cestu a tak jsem si u knihy příjemně zavzpomínala. Krásné popisy přírody i dojmů. Jen mě mrzelo, že jsem četla eknihu bez ilustrací, musím si pořídit ještě tištěnou verzi a projít si ji ještě jednu :)

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Čapkovy cestopisy mám opravdu rád, právě proto že se nejedná o klasický cestopis, ale spíš dojmy z toulek Evropou. Snad se tam jednou podívám abych mohl srovnat...

Storm.b
07.04.2014 5 z 5

Ne tak úplně klasický cestopis, protože se autor mnohem více než na popisování faktů soustředí na své dojmy; mnohé pasáže jsou psány až lyricky, tak nějak zasněně. Pro někoho, kdo tyto popisované severské kraje neviděl, se asi bude hůř představovat, o čem přesně Čapek píše. Nicméně Cestu na sever miluju právě pro styl, jímž je napsána. Nejoblíbenější část (půlnoční Slunce) mám dokonce vyvěšenou nad pracovním stolem, a když se potřebuju trochu odreagovat, začtu se do ní a nechám se unášet svou fantazií.

Censurion
09.01.2014 5 z 5

Také jsem tuto knihu četl až po té, co jsem podobnou cestu absolvoval sám. A přestože Čapek Švédsko a Norsko navštívil o mnoho dříve, viděl jsem v jeho cestě i tu svou a v jeho pocitech i ty své. Při popisu půlnočního Slunce mi málem ukápla slza. Ano, tuhle knihu si přečtu vždycky, když se mi stýská po severu a i díky Čapkovi vím, že se tam brzy vrátím.

Gwaihir
08.09.2013 4 z 5

Přestože jsem já sám cestu na sever starého kontinentu podnikl v jiné době a v poměrně rychlejším tempu, nemohu než potvrdit dojem zaznamenaný v tomto milém díle. Mnohé se samozřejmě za ta uplynulá desetiletí změnilo a uchráněna “pokroku“ nezůstala ani drsná tvář severská, avšak mnohé se rovněž zachovalo, a tak i dnes můžeme stále obdivovat přírodní krásy skal, vodopádů či fjordů, architektonické zajímavosti dřevěných kostelů a hanzovních domků nebo také určité kouzlo povahy tamních příjemných a klidných lidí. Líčení v tomto cestopise je proto pro mě jakousi vzpomínkou s kresbami obohacenou básnickým nadáním Olgy Scheipflugové doprovázející svého muže. 85 %

Katuska001
22.07.2013 4 z 5

Zajímavé líčení cesty po části Skandinávie "čapkovským" stylem, doplněné krásnými jeho ilustracemi a básněmi jeho ženy.

čohynka
13.04.2013 4 z 5

Hodně obrázků a básniček, takže se četla snadno a rychle. Děj se mi líbil.

Skip
18.06.2012 4 z 5

Dánskem jen tak profrčel jako vítr, který tam stále fučí, přeplavil se do Švédska, zastávka ve Stockholmu, a pak na západ do Norska, Bergen, nalodění na loď Håkon Adelstein a podél pobřeží nahoru na sever až na Nordkapp, a nakonec zpět přes Švédsko. Tak by se dala stručně popsat tahle Čapkova cesta, kterou on popisuje stylem sobě vlastním, nezachází do podrobností, seká slova a věty, tak jako jsou osekané skály fjordů. Hodně prostoru má drsná severská příroda, ale strašně těžko se prostřednictvím knihy tvoří v hlavě nějaký obraz toho, co popisuje. Kniha je to dobrá (obsahuje Čapkovy kresby a několik básní manželky Olgy), ale k cestě na sever by mě asi moc navnadit nedokázala.

WEIL
10.08.2011

Tuhle knihu jsem četl až poté, co jsem sám absolvoval cestu na sever. Moje zážitky jsou značně rozdílné.

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Řekl bych že veškeré severské ledovce musely vedle Čapkových slov roztát, jak jsou hřejivá. Ohromně zábavné čtení.