Cesta na jih

Cesta na jih https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1742/bmid_cesta-na-jih-zzm-1742.png 4 118 30

Román Michala Ajvaze Cesta na jih nabízí poutavý pohled do míst, prostorů reálných i fiktivních, postupně se odkrývající detektivní zápletku i úvahy o původu příběhů a jejich nevyhnutelném směřování. V malé vesničce na jižním pobřeží Kréty se vypravěč setká s mladým mužem, který mu vypráví historii cesty, jež ho z Prahy přivedla až k Libyjskému moři. Jejím cílem bylo objasnit záhadnou smrt dvou bratří. S pátráním po vrahovi obou bratří jsou spojeny další příběhy, které nás zavádějí do ještě vzdálenějších míst, ať je to Moskva, Boston či mexická metropole…... celý text

musska
05.02.2017 5 z 5

Tuhle mám moc ráda, stejně jako bonbony mixle-pixle, ze kterých s dětma vymýšlíme příběhy než je můžou sníst, čím bláznivější a propletenější tím líp :)

gersie
15.09.2016 5 z 5

Dlouhé hodiny jsem se díval na její tvář na pozadí tmavých fasád domů a připadalo mi, že rysy toho obličeje byly vytvořeny jako linie v písku proudem,který bez ustání přitékal z minulosti.

gersie
15.09.2016 5 z 5

Pokud někdo dokáže napsat balet na téma filosofické knihy, je to opravdový machr.
Pokud někdo dokáže děj baletu barvitě popsat v nějaké knize je to obdivuhodný spisovatel.
Ale naprosto jsem netušil , že dokáže někdo obojí najednou.
Popsat tak barvitě děj na jevišti, odehrávající se podle toku myšlenek filosofa, aby čtenář mohl "sledovat" ten úchvatný rej baletek, to dovede jen naprosto vyjímečná osobnost.
Pan spisovatel má můj neskonalý obdiv , smekám až k zemi nad jeho jedinečností a umem.
V dnešní době , kdy se zdá že všechna témata už někdy někdo napsal, stále nachází naprosto originální situace a příběhy. Jeho knihy jsou pro mne úžasným zážitkem......Děkujeme.

Evus
03.09.2015 5 z 5

Výborný příběh, určitě jeden z těch lepších, co jsem od Ajvaze četla.

Akana
24.07.2013 5 z 5

Omamná kniha. Filozofie se v ní potkává s dobrodružnou literaturou v podobně rafinovaném propletení, jak to známe od Umberta Eca. Odkrývá velké mystérium příběhu, jehož zdroje dřímou někde v temném chaosu "prázdna", kterému se marně snažíme uniknout, ale jehož jsme neustále součástí. Mnohonásobné větvení příběhů je možná trochu náročnější na orientaci, ale nesmírně poutavé. Dozvíme se taky hodně o moci náhody a světě zdánlivě banálních znaků, který nás obklopuje. Tohle je literatura skutečně světového formátu a to nejen pro svojí geografickou i časoprostorovou rozmáchlost. Jestliže Leonard Cohen zpívá o Tower of Song, Ajvaz tady vystavěl úchvatně mnohotvárnou Tower of Story. Jestli mě další jeho kniha okouzlí aspoň z poloviny tak jako Cesta na jih, mám nového oblíbence.

Panter
10.07.2013 5 z 5

Příběh v příběhu o příběhu s příběhem...nádhera. Jako vždy jsem okouzlen Ajvazovou fantazií.

audrey
20.07.2011 5 z 5

Detektivka, cestopis, tajemství, fantazie,...vše v jednom

Dudek
31.01.2011 5 z 5

Hodně zajímavý titul. Ajvazovi se podařilo spojit několik naprosto odlišných příběhů do koherentního celku. Chvílemi jsem sice měl pocit, že propojení různorodých příběhů je věcí náhody, na druhou stranu co je mi do toho? Díky různorodosti se nelze nebavit. Příběh chvátá neúprosným tempem, táhne diváka na jih a postupně rozkrývá spojitosti, které na první pohled nešlo vidět. Přirovnání k ponořené obrácené pyramidě, které použil recenzent na serveru iliteratura.cz je v tomto případě velmi trefné.

MarkétaS
30.11.-0001 5 z 5

Fascinující text. Princip koule v kouli, ve které je další koule a v té kouli další a tak dál, mě naprosto ochromil, chvílema nevíte, kdo co komu vypráví, ale v tom spočívá ten strhující zážitek.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Ajvazova klasika plná fabulací různých úrovní. Jako obvykle budete potřebovat tužku a papír, abyste se v ději a hrdinech neztratili. Ale stojí za to.

Michal Ajvaz
česká, 1949