Cesta na Jávu

Cesta na Jávu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22560/cesta-na-javu-22560.jpg 4 15 3

Souborné vydání obsahuje soubor cestopisných fejetonů Cesta na Jávu, básnickou sbírku S lodí jež dováží čaj a kávu a lyrickou prózu Plancius. Konstantin Biebl (1898–1951) byl nenápadný mladý muž s jemnou, takřka chlapeckou tváří, která mu zůstala až do zralého věku, kavárenský host milující a přitahující dámskou společnost, věčný medik, jenž úplného lékařského vzdělání nikdy nedosáhl... Přesto v sobě našel sílu a odhodlání proměnit dětský sen ve skutečnost. Vykonal totiž cestu „jaké se nikdo z nás, kteří jsme kdysi podlehli kouzlu exotických krajin, neodvážil: až na Jávu...“ Knihu doprovázejí původní fotografie, které Biebl pořídil při své daleké cestě. K vydání připravil, edičními poznámkami opatřil a doslov napsal Jakub Sedláček. 1. souborné vydání... celý text

R47
01.02.2021 5 z 5

Pro mě jedna z osudových knížek. Úžasné vidění světa. Dneska už bohužel cestopisy nepíšou básníci, ale bloggeři.

los
06.01.2020 5 z 5

doporučuji především Plancius, Biebl měl rád ještěrky

valda
21.04.2012 3 z 5

Konstantin Biebl se rozhodl vydat na dlouhou cestu parníkem na Jávu. První text, Cesta na Jávu, obsahuje několik fejetonů o zážitcích na cestě lodí. Tahle část mě bavila asi nejvíc. Je to takový klasický cestopis. Ale je vidět, že Biebl je básník, má romantickou duši, ale zároveň píše čtivě a zábavně. Druhá, S lodí jež dováží čaj a kávu, je soubor básní většinou inspirovaných cestami, tahle část mě nějak zvlášť nezaujala, ale je to asi tím, že nejsem nějaký velký fanda poezie. V třetí části, Plancius, je ještě pár textů, většinou o zážitcích z docela krátkého pobytu na Jávě. Kniha obsahuje navíc několik fotografií. Celkově se jedná ale o docela krátký soubor spíše takových postřehů z cest. Pokud by byla delší a popisovala zážitky stylem první části, tak bych asi hvězdičku přidal.