Cesta kolem světa za osmdesát dní

Cesta kolem světa za osmdesát dní https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61513/bmid_cesta-kolem-sveta-za-osmdesat-dni-BV8-61513.png 4 1071 143

Nebýt sázky v Reformním klubu, těžko by se usedlý anglický džentlmen Phileas Fogg rozhodl objet za 80 dní celý svět. Na cestě zažívá se svým věrným sluhou Passepartoutem četná dobrodružství, která mu přinesou nejen slávu, ale i štěstí v lásce.

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Tour du monde en quatre-vingt jours , 1873

jitka_dankova
jitka_dankova
09.08.2022 5 z 5

Dobrodružný příběh z roku 1873, který má pořád své kouzlo a dokáže oslovit i moderní čtenáře. Příběh cesty kolem světa budu mít asi navždycky spojený s animovaným seriálem s Willy Fogem, Barnabášem a Romy, nicméně bylo příjemné si přečíst originální knihu. Překvapením pro mne byly celostránkové dobové ilustrace. Jules Verne uměl velmi pěkně vystihnout povahy hlavních hrdinů. Jak naprosto chladně a logicky uvažujícího Fogga, tak milého ztřeštěného a zmatkujícího sluhu, na kterého se prostě nešlo zlobit. Protože pro dobové čtenáře byly cizí země a kraje něčím dost vzdáleným a neuchopitelným, obsahuje kniha poměrně dost popisných částí krajin, památek, zajímavostí, i rostlin apod. Prostě tak, aby si čtenář opravdu dokázal to místo představit pohledem sluhy Pasepartouta (neboť Fogg na nějaké památky a krajinu spíš celkem kašlal :-) ). Vše je naštěstí prokládané fantastickým dobrodružstvím a napjatými situacemi a hodně se pozornost točí i kolem dopravních prostředků, tedy vlaků, lodí, parníků, saní, ... a jako taková perlička na závěr je i jemná a nenápadná romance na konci. Troufám si říct, že tento příběh snad asi nikdy nezestárne. Těším se, až si bude můj syn číst převyprávěnou verzi pro děti.

zuzana4291
zuzana4291
30.07.2022 5 z 5

Vrátila jsem se ke svému oblíbenému autorovi z dětství díky čtenářské výzvě. A jsem za to moc ráda. Kniha je napínavá a má pořád své kouzlo.

vernem1850
vernem1850
16.06.2022 5 z 5

FAKT SKVĚLÝ DOBRODRUŽNÝ A SLAVNÝ ROMÁN.

Čmeláček
Čmeláček
27.05.2022 5 z 5

Dnes už by to nebyl problém, kdyby třeba někdo chtěl tuhle sázku vyhrát. Ale za časů pana Verna to fakt žádná sranda nebyla :). Phileas Fogg to ale zvládne s přehledem a svým soupeřům dá pořádně na frak :))).

Xemerius
Xemerius
28.03.2022 5 z 5

Krásný příběh, krásná atmosféra. Cesta kolem světa v 19. století? Kdo by nechtěl? (Teda...já bych brala hnedka:))
Nemám výtky. Suprově vykreslené postavy, (team Passepartout :D), přátelství, risk, napětí a nakonec ta samotná cesta!
S matematickou přesností dávám 5*.

jan7113
jan7113
13.03.2022 4 z 5

Klasika nejklasičtější od jednoho z nejznámějších a nejslavnějších autorů. Chvílemi si sice připadáte, že čtete učebnici, ale takový Verne prostě je. Nikdy není na škodu se trochu vzdělat. Jinak je kniha plná akce, napětí a dobrodružství. A samozřejmě nechybí happyend. Na dobu svého vzniku (1873) - klobouk dolů.

Dudlík08
Dudlík08
21.02.2022 4 z 5

Moje první kniha tohoto autora. Musím říct, že to byla taková "oddechovka", která se mi ale líbila. Hezky popsána doba, kterou si v dnešním světě vlastně ani nedovedeme představit.

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
30.01.2022 3 z 5

Styl vyprávění je hodně podobný Pěti nedělím v balonu, ale ten mě přeci jen bavil o trochu víc. I když v Cestě kolem světa se taky pořád něco dělo a děj ubíhal rychle kupředu, přeci jen se tu objevovala hlušší místa a závěrečná zápletka s časovými pásmy mi připadala překombinovaná.

Tereyciiik
Tereyciiik
24.01.2022 4 z 5

Četla jsme vydání z roku 2020.
Kniha pěkná, jen na můj vkus celkem těžké čteni. Místo popisu samotné cesty a děje se to točilo více o místech, městech a zemích. Čekala jsem víc děje a napětí, ale to mě asi hlavně ovlivnil film. Každopádně čtení hezké.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
05.12.2021 2 z 5

"Nejkratší lhůta stačí, jestliže ji dobře využijeme. Abyste ji nepřekročil, musíte skákat s matematickou přesností z vlaku na loď, z lodi do vlaku!"
"Budu tedy skákat s matematickou přesností. Vsázím dvacet tisíc liber proti komukoliv, že zvládnu cestu kolem světa za 80 dní, čili za patnáct tisíc dvě stě minut. Přijímáte? "
"Protože dnes je středa 2. října, musí být zpět v Londýně v sobotu 21.prosince, v osm hodin čtyřicet pět minut večer. "

Ostudně přiznávám, že tohle je moje první setkání s Vernem a teda nic moc! Tím, že nemám moc s čím srovnávat nedokážu říct jestli kniha byla dobrá nebo ne, ale jednoduše mě nebavila. Protože miluju cestování vybrala jsem si záměrně cestu kolem světa, ale u přes blízké téma mi kniha moc nesedla. Čtení bylo poměrně náročné, chybělo mi více akce i napětí. A ke konci místo rostoucího napětí z ubývajícího času jsem vynechávala a přepočítávala stránky do konce. Naopak velice se mi líbila postava chladného Angličana Philease Fogga, která mi svou precizností a ledovým klidem byla sympatická, škoda, že ho tam nebylo více. Ale věřím, že na danou dobu byly knihy úžasné. Z pohledu dnešního čtenáře už cesta z jednoho konce světa na druhý není takové terno. Ale v době kdy svět byl mnohem více zahalen tajemstvím bylo setkání s cizími kulturami zajímavé stejně tak cesta skrz Paříž, Indii, Sumatru, Čínu, Japonsko, USA a zpět do Londýna - vlaky, lodí i na saních.

Každopádně kniha je z roku 1873 a já mám tak splněný poslední úkol z letošní čtenářské výzvy - kniha, která má 100 a více let.

former3980
former3980
29.11.2021 4 z 5

SVET. Zo začiatku ma to nebavilo. Zasa kecy v nejakom klube, naškrobený hlavný hrdina. Ale potom sa to rozbehlo. Najdominantnejšou postavou je tu sluha, ktorý sa v originále volá Passepartout, ale v slovenskej verzii z neho urobili Prešmyka, čo ma celú knihu dosť rušilo. Highlighty: zachránenie mladej Indky z horiacej hranice, pád mosta po prejdení vlaku, boj s Indiánmi a na záver pálenie drevených častí lode, aby doplávali do Británie. Celkovo veľmi dobré, ale určite to priradím až za Julesovi Top diela. 80 percent. A potom som si pozrel film z roku 1956 s famóznym Davidom Nivenom a pre mňa neznámym Mexičanom Cantiflasom, ktorý bol v postave sluhu úplne dokonalý. Vo filme dokonca na úvod použili na rozdiel od knihy balón... výborné. Akurát si určite nepustite po knihe verziu z roku 2004 s Jackie Chanom...bŕŕŕ

Kozel
Kozel
28.11.2021 3 z 5

Ačkoliv jsem se jako dítě dotkl několika Verneových knih, přece mě jeho tvorba příliš nepohltila. Tedy aspoň ne tolik jako animovaný španělský seriál coby adaptace této knihy. Čím dál víc mě lákalo přečíst si původní předlohu, a tak se konečně našla chvíle, abych u cesty kolem světa strávil dvě tři příjemná odpoledne. Přestože uchvácení se stále nekoná, na 80 dnech okolo zeměkoule je vidět, proč Verneovy příběhy i po víc jak sto letech okouzlují.

Dobrodružství, které není nutno představovat, nabízí mnoho kultovních scén - jako závěrečný závod s časem na palubě Henriety, která doplula doslova na kost. Pro dospělejší čtenáře má knížka ještě další aspekty hodné pozoru - především naprosto fenomenální Verneovu znalost tehdejšího světa. O vědeckém vzdělání autorově zajisté není pochyb. Mě zaujala hlavně ta geografická znalost, která současnému čtenáři nabízí rozkošný pohled na svět éry parních strojů, rozvoje průmyslu i technologií moderního světa. Ať už to byla Indie, Singapur nebo americké železnice, bylo hezké vidět to srovnání vůči dnešku, ten závan nepoznaného a kouzlo Bradshawova cestovního průvodce, s jehož pomocí lze stihnout objezdit svět za pár měsíců a 20 000 liber. O co víc kouzla musel mít příběh v době vydání!

Přece mě překvapilo, že mi úplně neseděla forma vyprávění. Úzus krátkých jednoduchých vět je pro mě celkem složitý, až mi z toho chvílemi oči přecházely. Podivuhodné. Což ovšem Verneovy příběhy bez pochyby jsou.

raty
raty
24.11.2021 5 z 5

Tak vám nevím, asi stárnu :-)
Při úklidu knihovny mi padl zrak na jednu z oblíbených knih mého dětství a neodolala jsem. Prostě nostalgie. Jako dítě jsem četla tuto knihu několikrát.
Musím říct, že mě bavila úplně stejně jako před lety. Jen jsem si z ní asi vybrala trochu něco jiného než tehdy. A klobouk dolů před Julesem Vernem. Jeho vizionářství mě udivuje dodnes (i když zrovna v této knize ho zas až tolik není).

IvetaZ
IvetaZ
21.10.2021 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha při opalování u liduprázdného rybníka. Bylo to super odpoledne, pane Foggu, ale jinak to není můj šálek čtení.

janasim
janasim
21.10.2021 4 z 5

Tato nesmrtelná klasika má stále svoje kouzlo. Avšak ovlivněna animovaným seriálem, který byl v dětství mým oblíbeným, musím knižní předloze strhnout jednu hvězdičku, protože mi místy přišla rozvláčnější. Ipřesto jsem četla s bušícím srdcem, plná napětí, očekávání a radostí.

Hakate
Hakate
29.09.2021 5 z 5

Nesmrtelná, nadčasová klasika.

BarkaS
BarkaS
09.09.2021 5 z 5

Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, si nemohu pomoci: Je to masterpiece. Dobrodružný, milý, zábavný a neskutečně osvěžující.

efka.saf
efka.saf
22.08.2021 5 z 5

Kniha symbolizující mé krásné dětství :). Jako prďoch jsem milovala animovaný španělský seriál, kdy jsem si neustále představovala, že jsem kočka Romi :D, z období o trochu staršího pak nostalgicky vzpomínám na úchvatnou rozhlasovou hru, která je doslova věrnou kopií knihy. Cestu kolem světa za 80 dní jsem si pouštěla tak často (častěji jsem holdovala už jenom Dvěma rokům prázdnin), že při čtení některých řádků se mi hra vybavovala, jako bych jí poslouchala včera. I když jsem dílo nakonec četla poměrně dlouho, byla skvělá. Napínavá, v dnešní době možná místy úsměvná, ale pro mě je úchvatnou retro knižní záležitostí. Jules Verne neztrácí na atraktivnosti ani cca po 150 letech a to už si zaslouží bouřlivý čtenářský potlesk.

PPardinio
PPardinio
11.08.2021 5 z 5

Jako malý kluk jsem dobrodružné putování Philease Fogga a jeho věrného sluhy Passepartouta nečetl, i-když mi Verneovky táta vždy doporučoval. Přesto mi byl tento příběh dobře známý z animovaného seriálu. Cesta kolem světa za 80 dní pro mě byla i tak naprosto skvělým zážitkem. Čtení jsem si užíval a hrozně rád bych podobné cestování parníkem, plachetnicí nebo parní lokomotivou kolem světa zažil. Škoda, že to již dnes není možné. Moc pěkná knížka, dobře investované peníze :-)

pipa36
pipa36
06.08.2021 5 z 5

Návrat do dětských let - klasika, která snad nikdy nezestárne. Líbilo se mi to stejně jako kdysi.

Indie Anglie vlaky zfilmováno francouzská literatura dobrodružství cesty kolem světa sázky

Jules Verne
francouzská, 1828 - 1905
1937  87%Dvacet tisíc mil pod mořem
1965  83%Cesta do středu Země
1985  88%Dva roky prázdnin
1963  83%Pět neděl v balónu
1963  87%Cesta kolem světa za osmdesát dní

Kniha Cesta kolem světa za osmdesát dní je v

Přečtených1 677x