Cesta kolem světa za 80 dní

Cesta kolem světa za 80 dní https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93671/mid_cesta-kolem-sveta-za-80-dni-y0n-93671.png 4 1071 143

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční. A tak se ještě téhož dne večer musí Passepartout se svým pánem vydat vlakem ve 20.45 na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče...... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Tour du monde en quatre-vingt jours , 1873

Mirek240
Mirek240
22.07.2021 5 z 5

Knihu jsem si vyslovene naplanoval na leto jako oddychove cteni a nezklamala me, naopak velmi prijemne prekvapila stylem psani. Behem 10 stran jsme na ceste a najednou ani nevite jak vam ubehlo 80 dni :)

danny_21
danny_21
07.07.2021 3 z 5

Kupodivu jsem se ke knižní podobě slavné Cesty kolem světa dostal až mnohem později po shlédnutí výborného animového seriálu, kdy v hlavních rolích vystupují zvéřecí hrdinové - lev Willy Fog sysel nebo surikata či co Chico, panter Romy atd ... Předloha Julese je tentokrát laděna jen dobrodružně bez vyzionářských vynálezů, úprk přes kontinenty proti chronometru suchopárný a příhodných náhod ve prospěch suchého gentlemana Philease přehršel - solidní průměr - 60 %

Niu
Niu
05.07.2021 5 z 5

No sákryš, to bylo něco pro moje nervy :o) Nevím, co mě štvalo víc - jestli to neustálé dobíhání na parníky a vlaky nebo ten Foggův klid. Osobně se řadím k lidem, kteří jsou všude tak o půl hodiny dřív :o) Strašně mě to stresovalo a dopad to mělo ten, že jsem to chtěla co nejrychleji dočíst (a asi tím tak trochu pomoc Foggovi získat náskok :oD). Z dětství si nesu kreslené zpracování Willyho a Rommi, proto mi trochu neseděla jména. Hm, a vůbec jsem se nějak neuměla zbavit dojmu, že hlavními postavami jsou lev, kočka a křeček :o) Ale dílko povedené, jako všechny Verneovky. Byl to fakt vizionář a s ničím se moc nepáral :o)

Ešína
Ešína
01.05.2021 3 z 5

Za mě je to jedna ze slabších Verneovek, ale jako odreagování to šlo.

pepa4081
pepa4081
18.04.2021 5 z 5

Knihu jsem četl poprvé. Příběh byl mnohokrát různě zpracován, takže jsem ho zhruba znal. Přesto jsem byl stále napnutý, jak další a další dobrodružství skončí. V knize není ani příliš dlouhých naučných pasáží, jako v některých jiných Verneovkách. Má touha po dobrodružstvích, prožitých alespoň na gauči, byla ukojena. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

Sisis1999
Sisis1999
09.04.2021 5 z 5

Na cestu kolem světa jsem se vydala poté, co mi na kometě bylo trošku těsno a nemohla jsem se začíst. Ještěže tak --- S Julesem Vernem se teprve seznamujeme a mám pocit, že tímto dílem jsem mu o něco blíž. Pan Fogg je asi ta nejzvláštnější postava, se kterou jsem se zatím setkala. Je vtipný, i když to o sobě ani netuší. Je ledově klidný v situacích, kde nám rozum velí šílet, a jeho přesnost mě až děsí. Tahle kniha má pro mě asi úplně všechno, co by dobrá kniha měla mít. Během několika set stran jsem navštívila značnou část světa, nechala se pronásledovat detektivem, osvobodila dámu v nesnázích a mnohem víc. Co ale Jules Verne činí na této cestě přímo mistrovky? Loupe jeden překvapivý moment za druhým! Při čtení jsem opravdu nečekala nic a byla připravená na vše. Pokud začínáte s Vernem stejně jako já, tohle dílko mohu jedině doporučit pro první čtení..

jadran
jadran
07.04.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější verneovka, má to spád a není tady ta u Verneho dost často přehnaně didaktická část, která bývá v jiných knihách až otravná. Vtipné je i vyvrcholení, kdy happyend je výsledkem omylu, kterého se vedoucí cestovatel přes svoji všeznalost dopustí. Fakt je ale ten, že dneska by to bylo třeba taky dobrodružství, otázka je, jak by to člověk pojal. Phileas Fogg moc jiných možností neměl (po souši se mohl pohybovat pěšky, ale to je asi jediná alternativa a to by toho času potřeboval o dva až tři řády víc), na druhou stranu si myslím, že kromě letadla by mu třeba cesta přes USA netrvala zas o tolik déle. No a nejvíc mě na tomhle příběhu v dospělosti zaujala myšlenka, že obětovat veškerý majetek, aby člověk něco dokázal si rozhodně zaslouží uznání. Kolik lidí by tohohle bylo schopných i dneska?

Olava
Olava
08.03.2021 4 z 5

Když jsem byla malá, tak pro mě bylo utrpení číst verneovky...řekla jsem si, že jim dám znovu šanci. Musím říct, že ač byly postavy takové strohé, někdy protivné, tak příběh byl velmi čtivý a napínavý. Zkusím později ještě nějakou a uvidím, jestli to nebyla náhoda :-)

Martiiiik
Martiiiik
16.02.2021 5 z 5

Jako malé dítě jsem viděla kreslený seriál a už dlouho jsem si chtěla knihu přečíst a konečně! :-) kniha se mi moc líbila, autor rozhodně umí vyprávět.. a asi nikdy mě hlavní postava tak příjemně neštvala jako tady pan Fogg :-) jedinou výtku bych měla k překladu, protože překládat jména je podle mě barbarské.. tady to vyloženě rušilo a mozek si musel pracně dosazovat jména původní.. poučení pro příště - dobře vybrat překlad :-) doporučuji :-)

Kristin36
Kristin36
31.01.2021 4 z 5

hezka knizka, znamy pribeh, sympaticke postavy

Kontryhelka
Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Krásný návrat do dětských let. Sympatické čtení a prožitá dobrodružství společně s panem Foggem a jeho přáteli i nepřáteli.

kotasbk
kotasbk
22.01.2021 3 z 5

Slušná Verneovka. Díky Verneovi jsem se mohl plavit kolem světa za 80 dní, aniž bych vylezl z postele nebo vstal z vany. Příběh to byl slušný, místy napínavý, ale postavy někdy strašně protivné. Největší averzi jsem měl právě k Foggovi. Tenhle anglický týpeček mi byl nesympatický až do morku kostí. Jeho přesnost, čajík o páté, čajík s topinkou, beztak i fish and chips, zkrátka smrděl anglickým snobismem. Korunu tomu všemu dával francouzský sluha. Jen je vidět, že si Fogg neuměl ani uvařit vajíčko ve skořápce. Zavázat tkaničky taky ne. Ale o to nejde. Na Verneovi mám rád jeho nadšení a vyzdvihování evropské civilizace. Právě na této knize je vidět, jak se pokrok a civilizace šířily do všech koutů světa. Nebýt anglické nadvlády nad polovinou světa, bůhví, jak by vypadal dnešní svět. Někde jsem četl, že anglické zisky z obchodu s otroky, opiem a dalšími neřestmi, uspíšily pokrok a modernizaci světa. Jen se podívejme, kudy všudy jel Fogg a jaké zde Evropané zanechali stopy. Domnívám se, že nebýt interakce západu s východem, tak by východní státy vypadaly daleko jinak. To právě evropský člověk přinesl pokrok do všech částí světa, ačkoliv ne vždy byl pokrok vítat přívětivě, leckdy místní obyvatelstvo trpělo a umíralo.

PeterBahn
PeterBahn
13.01.2021 4 z 5

Není snadné, možná ani moudré, Verneovky posuzovat z dnešního poznání. Kniha se četla velmi příjemně, a tak trošku masochisticky jsem si užíval kapitoly (i u ostatních Verneovek), kdy se hrdina připravuje na dobrodružnou výpravu. Jakmile už je na ní, je svět příběhu ještě působivější.
Četl jsem začátkem 80-tých let (nástup na střední školu) a byl jsem překvapen, jak je možné, že Phileas Fogg a jeho průvodce nepotřebují povolení k výjezdu…:-). I v tomto byl pro naší generaci příběh neskutečný a krásný!

Louisareading
Louisareading
28.12.2020 5 z 5

Tohle je klasika mého dětství. Kniha, kterou mi táta narval v látkovém obalu se zlatými písmenkami někdy v osmi letech, ale mě ta kniha začala bavit až o více než deset let později. Každá kniha Verna je plná fantazie a dobrodružství, sice se čtou poněkud obtížně, je to ale kvalitně strávený čas, pokud se jeho dílo rozhodnete číst. A doporučuju začít právě touto knihou.

Ran
Ran
22.12.2020 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, i přesto že styl psaní je někdy táhlý a suchý. Styl vyprávění je výborný a příběh je také výborně vypointovaný. Konec příběhu je napsaný velmi hezky.

gambinka87
gambinka87
09.11.2020 5 z 5

skvělá klasika, ve všech formách vynikající, po knize a filmech jsem tentokrát sáhla po audioknize/rozhlasové hře a také zajímavá změna

Jehumaja
Jehumaja
08.11.2020

Prostě klasika, na kterou se (díkybohu) nezapomíná.

m_martina
m_martina
06.09.2020 5 z 5

I já bych se ráda vydala spolu s Phileasem Foggem na cestu kolem světa. Tady není co řešit, dávám pět hvězd, Jules Verne si je zaslouží plným právem.

Jack Bauer
Jack Bauer
30.08.2020 5 z 5

Tato verneovka ve mě probudila cestovatelského ducha, ale to už jsem psal v předchozím komentáři o Pěti nedělích v balónu. Rovněž čteno několikrát v angličtině. Tyto dvě knihy jsem si dříve stále pletl. Verne byl v mládí jeden z mých nejlepších spisovatelů, co kniha to bestseller.

Monika1717
Monika1717
13.08.2020 2 z 5

Nesnášela jsem tu ukňouranou ženskou. Jinak to docela šlo.