Cesta kolem světa za 80 dní

Všem známá kniha o tom, jak se Fileas Fogg vsází s členy reformního klubu, že je možné objet celý svět za 80 dní. Jeho plán se všem zdá absurdní, avšak o tom zda se mu to podaří se dočtete v této výborné knize, která v sobě skrývá napětí, dobrodružství a spoustu dalšího.

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56700/cesta-kolem-sveta-za-56700.jpg 4.4549
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Tour du monde en quatre-vingt jours (1873)

Kniha Cesta kolem světa za 80 dní

helena8550

Na začátku mi "překáželo", že jsem si pod postavami stále představovala kreslená zvířátka ze seriálu (a vůbec mi to k nim nesedělo), ale naštěstí jsem se od toho brzy odprostila. Kniha je, stejně jako většina verneovek skvělá, hezky a svižně se čte, postavy jsou sympatické... Ale pár problémů jsem s ní přeci jen měla.
Měrné jednotky. Měla jsem trochu problém představovat si vzdálenosti a rychlosti v mílích/mílích za hodinu. Ještě navíc když se do toho zamotaly námořní míle. Byla bych spíš pro převedení na náš metrický systém. Obdobný problém jsem měla s librami. Měla jsem problém si představit, o jakých částkách se vůbec bavíme a kolik peněz za co pan Fogg vlastně dává. Informace v závorce, kolika frankům to odpovídá, ta byla úplně zbytečná a ještě víc matoucí. A když pak najednou platil v dolarech, tak jsem vůbec nechápala, proč jsou ty částky najednou tak horentní, než jsem si uvědomila, že už zas nejsme u liber a navíc že kurz byl tehdy očividně úplně jiný než dnes. Samozřejmě kniha byla psaná v jiné době, takže ani "převod na koruny" by nebyl odpovídající dnešku, ale mohl se alespoň držet jedné měny a na začátku dát nějaké příklady, čemu v dané době daná částka odpovídá. Protože pak mě nijak neohromovalo, kolik peněz za co dával, respektive neuměla jsem si představit, co se tam vlastně děje...

Turmee

Jaké překvapení, že Verne se vydal i v převyprávěné podobě, která se fakt dá číst! Jako dítě jsem si nadšeně vypůjčila původní verzi a po pár stránkách hustě detailního popisu jsem to vzdala. A přestože znám ty příběhy nazpaměť z CD, na knížky jsem zanevřela - teda až doteď.
Kratší a jednoddušší verze je super. Děj odsýpá, postavy jsou super. Prostě klasika.

Aleh

Verneovka, ke které jsem se ráda po dlouhých letech opět vrátila.Úžasná dobrodružství Angličana Philease Fogga, který se vydal na cestu kolem světa, aniž by byl dopředu připraven. Doprovází ho jen jeho věrný sluha Passepartout, čeká je společně spousta dobrodružství, množství překážek, pochyb, zda bude moci Phileas Fogg své sázce dostát. Dojde i na pocity zmaru a prohry a v úplném závěru po návratu do Anglie překvapující zjištění. Klasika, která nestárne. Své kouzlo má i filmové zpracování podle knižní předlohy.

Greenfingers

Jedna z mých nejoblíbenějších "verneovek",kterou jsem četl ještě jako kluk. Každou stránku jsem doslova hltal a v duchu jsem si představoval sebe na místě hlavního hrdiny.

uminaa

Kniha, ktorá v sebe nesie dobrodružstvo, napätie, vtedajší pohľad na svet...
Pri viacerých situáciach, keď si Mr. Fogg zachovával chladnú hlavu, som zatínala zubu a čítala rýchlejšie, aby som sa dostala k riešeniu. Takže mi kniha neskutočne rýchlo ubehla.

boxas

Moje milovaná kniha. Četla jsem ji už několikrát a upřímně řečeno, moc by se mi líbilo vydat se na cestu po stopách Filease Fogga a nemuselo by to trvat jen 79 dní jako jemu. :-) Jsem moc ráda, že díky Čtenářské výzvě jsem tuhle knihu opět vylovila z knihovny!

A ještě kratší poznámka pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc: V roce 1889 se po stopách Filease Fogga a Passepartouta vydávají hned dvě mladé novinářky a je z toho senzační závod. Nakonec vyhraje Nellie Blyová (1864–1922), novinářka deníku New York World. Stihla to za 72 dní a to si ještě v Paříži vyhradila pár hodin na návštěvu Julese Verneho! Viz tento odkaz: https://epochaplus.cz/72-dni-2-souperky-1-vitez-cesta-kolem-sveta-za-mene-nez-80-dni/

david5746

Tak jsem pod záminkou výzvy opět sáhl na nějakou tu "pecku z mládí", je to vždycky trochu loterie, už jsem sí párkrát naběhl. Nikoli však u této Verneovky, která se skvěle čte i ve zralém věku a mohl jsem opět prožít napínavou cestu kolem světa pana Fogga - klasického anglického gentlemana a jeho veselého francouzského sluhy. Verne Foggpvu "anglickou" povahu nádherně vykreslil a zaškatulkoval a myslím, že z toho musel mít při psaní strašnou srandu.
Hlavní dvojice (ve finále vlastně čtveřice, protože přiberou indickou kočičku a pronásleduje je inspektor Fix, který neúmyslně objede svět taky) tak objede svět, použije na tu dobu reálné dopravní prostředky, dá čtenáři lehce nahlédnout do navštívených zemí (ale jen lehce, protože jde hlavně o tu cestu a nikoli o návštěvu památek) a nakonec se vrátí zpět do Londýna. Napsáno skvěle, nenudí dlouhými popisy (jako třeba v cestě Nautilem), děj je tak akorát napínavý a pěkně šlape.
Za mě naprostá spokojenost i po těch letech.

tessa.mik

Kniha se četla skvěle a měla jsem ji zmáknutou během víkendu, ale asi jsem ovlivněná kresleným španělským seriálem z 90. let, na kterém jsem vyrostla a který jsem milovala. Prostě mi v knížce chyběl malý Chico, zlý a všehoschopný Chidling, nebo Bully. Popisně to bylo krásné, ale ve stíhu seriálu takové suché a vlastně, nudné - z hhlediska množství akce.