Cesta kolem světa

Cesta kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60532/cesta-kolem-sveta-60532.jpg 5 2 1

Antoramix
Antoramix
20.04.2021 5 z 5

Tady byl zážitek už držet v ruce tu brožovanou knihu z roku 1915 s pěknou mapou na obálce. Havlasa tu květnatou starou češtinou krásně popisuje cestu kolem světa se svou americkou manželkou. Je neuvěřitelné, jak krásné fotografie dokázal pořídit s fotoaparátem té doby. Nejpopisnější, ale i nejhezčí, jsou části věnované Tahiti a Japonsku, kde pár strávil nejdelší čas. U Japonska mě překvapila kritičnost a také fakt, že autor dokázal předpovědět válku s USA o Tichomoří, i když ještě ani nezačala první světová válka. Je obdivuhodné, že s manželkou dokázali strávit několik dní v tahitské džungli a i přespat venku v amerických horách, i když měli normální vycházkové oblečení. Je lehce smutno, že tehdá ještě byla místa toliko člověkem nezasažená, což už teď prakticky není. Balzámem na duši je číst o krajích a koloniích, která už sice dávno nejsou, ale vy můžete tak krásně o nich snít a s Havlasou tam vlastně i být.

české cestopisy cesty kolem světa

Jan Havlasa (p)
česká, 1883 - 1964
1934  100%Přízraky a zázraky
1915  100%Cesta kolem světa
1921  0%Ale sny umírají
1923  40%Okna do mlhy
1929  80%Propast rozkoše

Kniha Cesta kolem světa je v