Cesta ke hřbitovu

Ve formě vyprávění dospívajícího chlapce, kreslí autor své vlastní vzpomínky na tuto dobu, kdy charaktery a city lidí procházely těžkou zkouškou, kdy se formovalo národní a sociální cítění do nejvyhraněnějších mezí. Hrdiny příběhů jsou prostí lidé i zbohatlíci, které válečná skutečnost postihla nestejně a kteří se také k okupační mocnosti chovají nestejně. Řada zápletek je však značně vykonstruovaná, některé pasáže působí v řeči malého chlapce nevěrohodně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403355/cesta-ke-hrbitovu-WHg-403355.png 4.420
Romány, Literatura česká
Vydáno, Konfrontace (Curych)

Kniha Cesta ke hřbitovu

Kuža007
26.03.2020

Silný příběh z období okupace Československa a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

Lu_books
30.09.2019

Jde o velmi silný příběh znázorňující zoufalost doby a těžkosti mladého člověka v ní vyrůstající. Složitost a spletitost díla svým způsobem naznačují také snahu autora zpětně se vypořádat se složitostí a spletitostí lidských osudů v těžké době. Můžeme mu tak odpustit i někdy až příliš dlouhé pasáže, aneb jak řekl v doslovu Ludvík Vaculík, který román srovnává se Škvoreckého Zbabělci: "Zdá se mi tedy, že Zbabělci jsou dílo dokonalejší formálně, Cesta ke hřbitovu je pravdivější."

mata57
16.02.2019

Střízlivě vyprávěný příběh mi místy stylem připomínal díla Hrabala a Poláčka. Další z kamínků mé mozaiky života před a během II.světové války.

Hedik1608
14.12.2017

V nasi knihovne maji obcas vyprodej knizek. Zde jsem na tohoto autora narazila a Cesta ke hrbitovu je mou prvni knihou od Filipa. Mam rada mic rada knihy s valecnou tematikou, ale v teto jsem trochu tapala. Spatne jsem se prenasela ze snu a reality hlavniho hrdiny, postavy mi prisli malo propojene s hlavnim hrdinou... Myslim, ze na ni brzy zapomenu.

Blue
15.02.2012

Velmi pravdivá a drsná kniha. Pokud Ota Filip skutečně prožíval události, které popisuje, není mu co závidět. Na druhou stranu jako čtenáři buďme rádi, že se to stalo, nebýt toto, byli bychom ochuzeni o mimořádný čtenářský zážitek a česká literatura o jednu významnou knihu.

WEIL
20.08.2011

Autor čerpá v této knize ze svých postřehů v období kolem II. světové války.