Cesta k nesvobodě

Cesta k nesvobodě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406966/bmid_cesta-k-nesvobode-C2e-406966.jpg 4 324 90

Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat. Rusko vede kybernetickou válku v Evropě a Spojených státech, využívá svých nových spojenců mezi nacionalisty, radikály a oligarchy, aby snižovalo důvěryhodnost demokratických institucí. Výsledkem současného trendu jsou brexit, Donald Trump, všeobecný vzestup populismu a čím dál patrnější zranitelnost západní společnosti. Na základě velkoryse pojatého výzkumu a prostřednictvím událostí poslední doby v Rusku, na Ukrajině, v USA i v Evropě ukazuje Snyder podstatu hrozícího nebezpečí. Pomáhá porozumět, proč jsou tradiční politické ctnosti prospěšné a kterou z nabízených možností bychom si měli zvolit: rovnost, nebo oligarchii, individualitu, nebo totalitu, pravdu, nebo lež. Ohromující svědectví o vzestupu autoritářství jde hlouběji než novinové titulky a nabízí nám cestu ven ze všeobecné nejistoty.... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Paseka , Prostor

The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America , 2018

Rihatama
30.11.2022 5 z 5

„Všechny bitvy, které kdy Rusko svedlo, byly obrannými záležitosti. Rusko je podle Iljina trvalou obětí evropské kontinentální blokády. Ruský národ od svého završeného obratu ke křesťanství počítá skoro 1000 let historického utrpení. Rusko nikdy nečiní nic zlého. Vždy je jen obětí křivd…“ Ruská elita vždy lhala – sobě, světu, o tom co dělá i o svých dějinách.

Snyder odhaluje, spojuje, analyzuje, dedukuje… Jeho logické konstrukty objasňující roli a působení Ruska v prostoru Evropy, viděnou z pohledu ruských megalomanů bez koloniálního dědictví coby Eurasii, je břitké, ohavné, ale smysluplné. Kolikrát jsem ve svém blízkém okolí narazila na demagogické narativy ohledně Ukrajiny, její ne/samostatnosti, Majdanu a roli západu a Evropy v jeho vyvolání. Tohle je těžko stravitelné sousto i pro samostatně a logicky smýšlejícího člověka. Jsem zvědavá, co napíše Snyder o právě probíhající ruské agresi na Ukrajině. To bude teprve sousto, kterým se ruská nenasytná velemoc sice neudusí, ale určitě mu uvízne v krku jako rybí kost. Ale to jsem už někde jinde. Jenže ono to k současnému vývoji naprosto přesně směřovalo a Snyder se z tohoto pohledu jeví jako jedinečný vizionář, neb svým dílem zcela osvětluje stávající rusko-ukrajinský vývoj. Kéž bychom více mysleli vlastním rozumem a nenechali se oblbovat ruskými lžemi. Co ještě bude muset Rusku projít, abychom prohlédli? Snyder ale například nezapomíná ani na Trumpa, který spolehlivě uvízl v ruské propagační síti ze zlatého špagátu. Jednoduše aplaus!

„Ruská bezzákonnost je vlastenecká ctnost.“

muf-rodrigo
21.11.2022 5 z 5

Píše se rok 2022 a vize knihy se zhmotňují, Ukrajina bojuje za svobodu a jen (pozdní, ale aspoň nějaká) cílevědomá snaha Západu a nezdolnost obránců stojí v cestě jejímu porobení. Zásadní knížka pro ty, kteří potřebují pochopit historické pozadí událostí, které se dějí nyní. A ještě důležitější pro ty, kteří nám tu deklamují o míru, o svobodě a při tom mávají ruskými vlajkami a velebí Putina. Ale ti by to asi nepobrali. Kniha je velmi srozumitelná (naposlouchal jsem si ji v audioverzi), věcně shrnuje fakta, dává je do širších souvislostí, a člověk jen žasne, jaká stvůra to na východ od Ukrajiny vyrostla, co ji živí a koho hodlá pozřít. Je hrozivé, jak snadné je zmanipulovat masu, veřejné mínění, politiky. Některé pasáže jsem si pouštěl vícekrát. Povinná četba žáků středních škol, úžasný podklad k diskusi. A knihu chci v papíru, budu si tam hodně podtrhávat.

hladko
10.11.2022 5 z 5

Tato kniha mě bolela. Fakta o lži, manipulaci, zneužívání, korupci, vyhrožování, nenávisti a všech lidských obětech padnoucích za oběť bezohlednému snu tyranů člověka nasírají a vhání do duše neklid - podnětný neklid.
Knihu jsem si půjčil od Karla, který ji zfoukl za tři dny. Já jsem podstatně pomalejší čtenář. Navíc nezbytná výbava ke čtení Snyderových knih jsou tužka na poznámky a telefon s připojením k internetu pro dohledávání souvislostí. Po přečtení padesáti stránek bylo jasno, že kniha s enormním množstvím čerstvě vepsaných poznámek, podtrhaná na každé druhé straně, se zabydlí u nás v knihovně a Karlovi budu muset koupit knihu novou, voňavou.
Kniha byla vydána v roce 2018, ale s otevřeným vpádem ruských okupačních vojsk na Ukrajinu v roce 2022 je definitivně potvrzena její platnost. Děsivé, tragické a smutné informace, které na nás dennodenně tryskají ze všech médií jsou jakoby pouze logickým vyústěním Snyderovy knihy. Smutný, na druhou stranu ideální čas pro čtení historické literatury faktu, díky které dochází ke křížení informací plynoucích z éteru s knižními fakty, které jsou zde důsledně ozdrojované – seznam zdrojů a poznámky k textu zabírají úctyhodných posledních sedmdesát stran knihy.
Snyder poctivě prošlapává cestičku historickými kontexty napříč kontinenty. Provází historického a politického lajka za ruku a ukazuje věci ukryté za politickým děním doby nedávné, z paměti ještě nevyvanulé. To že v knize dojde i na zmínku o Zemanovi a jeho vazbách na Rusko už ani nepřekvapí. Zmínka pouze potvrzuje Snyderovu schopnost důsledně nacházet důkazy o ruském loutkoherectví také v naší bezprostřední blízkosti.

Hanina89
11.10.2022 5 z 5

Je to sice jen esejistická záležitost, založena na studiu jiných, ale je skvěle vyprávěná a skvěle vyargumentovaná.

Aeon
04.10.2022 5 z 5

mali by to dat ako povinnu literaturu dejepisu strednych skol aby sa este stihlo vsiaknut do prvych volicov o com idu rozhodovat vo svojich prvych volbach a dalej

Marek82
28.08.2022 4 z 5

Táto kniha ma v mnohom obohatila. Je len škoda, že nie je viac zrozumiteľná, niekedy stručnejšia a jednoduchšia. Ten, kto sa dostane cez filozofický úvod, bude odmenený detailnými historickými pohľadmi na to, čo spôsobilo obrat Putinovej politiky smerom k vojne na Ukrajine. Tieto historické fakty sú síce komentované subjektivizmom autora, no zároveň nechávajú dosť priestoru na vlastné prežitie podávaných informácií a utvorenie vlastného názoru. Ak by bola kniha menej popretkávaná filozofickými odbočkami, bola by atraktívnejšia a jej myšlienky by sa ľahšie šírili aj v publiku, ktoré je odchované na instantných informáciách sociálnych médií. Pre menej sterilné priblíženie konfliktu na Donbase odporúčam knihu Donbas: svadobný apartmán v hoteli vojna.

Crozz
23.08.2022 4 z 5

Dobrá knížka, minimálně alespoň k zamyšlení.

Katuška77
15.08.2022 5 z 5

Škoda, že tí, ktorí by si túto knihu mali prečítať si ju nikdy neprečítajú.

Pytlík
14.08.2022 4 z 5

Perfektní objasnění psychologie současného Ruska a jeho působení na Trumpa. S některými věcmi ale nesouhlasím - např. s jeho názorem, že bez Evropské unie nemůžou evropské státy fungovat.

Camelot
19.07.2022 5 z 5

To je Snyder, jak ho znám a jak ho mám rád: nekompromisní a označující věci pravými jmény. Snyder je takovým barometrem demokracie, protože umí identifikovat drobné změny „tlaku“ ve společnosti a jejích elitách. Jeho styl je však mnohdy jeho nevýhodou, protože oponenti jej obviňují ze zjednodušování a neochoty hledat „pravé příčiny“.
Vývoj letošního roku jednoznačně ukazuje, že Snyder, jenž tuto knihu věnoval imperiálním choutkám Ruska a zejména Putina, popisoval realitu a oprávněně poukazoval na vědomou neochotu Západu problémy popsat a včas řešit.
Pasáže věnované střetu idejí na internetu a tzv. hybridní válce se od února ukazují relevantnější než kdykoliv předtím (koneckonců i tyhle stránky jsou bez ustání polem pro „střet idejí“).
Velmi oceňuji to, že autor rozebírá ideologické pozadí Putinova tažení za „Velkou Rus“ a proti „shnilému“ Západu, ačkoliv protagonisty eurasianismu, zejména Dugina, je v posledních měsících slyšet poměrně intenzívně. To je pro Snydera typické – jde o krok hlouběji než jiní a vynáší na světlo více matérie, která uvádí věci do kontextu.
Kniha vyšla snad jako varování, jež nebylo vyslyšeno. Přesto má i dnes svůj význam. Lze ji chápat jako příručku pro nakládání s informacemi týkajícími se konfliktu na Ukrajině a působení Ruska obecně a jejich interpretaci.

_Knihomolka_
07.07.2022 5 z 5

"Jestliže se Rusko není schopno stát silnějším, musí učinit ostatní slabšími. A nejjednodušším způsobem, jak ostatní země oslabit, je učinit je podobnějšími Rusku."
Hned po úvodním prologu je znát, že knihu nenapsal žádný laik, nýbrž vysokoškolský profesor, zabývající se dlouhá léta historií. Toto dílo je opravdu perfektním průvodcem dějinami, jejich dopady na nynější mezinárodní a mezilidské vztahy, ekonomiku západu a východu i obecné dění kolem nás. Jsem vděčná autorovi za možnost poznat, prostřednictvím jednotlivých kapitol, především Rusko - pravdivě a bez jakékoli naivity či slitování.

d.p.
25.06.2022 5 z 5

Vypadá to, že mám nového oblíbeného autora. Už druhá naprosto dokonalá kniha od profesora Snydera. Myslel jsem si, že současné Rusko trochu chápu, ale nechápal jsem nic o tom, co se vládnoucím rusům skutečně honí hlavou kolem jejich mesianismu a pocitu nadřazenosti, dokud jsem si nepřečetl tuto knihu. Rozhodně úplně nový úhel pohledu, který by mě nenapadl. Oni tomu vážně věří? To je fakt šílený. To, že z jejich úhlu pohledu jsou oni ti dobří je vážně neskutečně paradoxní, zvlášť pro nás s naší historickou zkušeností. Pokud by bylo Rusko člověk, poslal bych ho na psychiatrické zkoumání a jsem si jistý, že by vyšla porucha osobnosti, paranoidní schizofrenie, abúzus alkoholu a mnoho dalšího a Rusko by rozhodně bylo několikrát soudně trestaný recidivista s obrovským problém se lhaním, přičemž svým lžím by samo věřílo. Rozhodně souhlasím s komentáří níže, tuto knihu bych dal do povinné četby.

Ales.BD
16.04.2022 5 z 5

Tak tohle tedy nejsou žádné pohádky ze Sputniku.

Práce profesora Snydera by měly být povinnou četbou každého politika. A samozřejmě i silně doporučenou pro každého obyvatele střední a východní Evropy. Pak bychom všichni vespolek nebyli tak nějak trapně liberálně-demokraticky zaskočeni.

Zaskočeni tím, že Rusové s osudovou samozřejmostí ve 21. století vedou skutečnou horkou válku proti sousední Ukrajině a s nevinným úsměvem zabíjejí každého, kdo jim přijde do cesty. Věděli bychom, že - ořezáno na holou podstatu věci - ruský fašista křičí "bijte fašisty!".

painthers
16.04.2022 5 z 5

Dávám vysoké hodnocení a doporučení, ač mám ke knize výhrady.
Myslím, že kniha je skvěle a čtivě napsaná a velice zásadní, pokud se člověk chce orientovat v historickém a myšlenkovém kontextu mezinárodních vztahů mezi Ruskem a Západem (potažmo Ukrajinou).
Na druhou stranu - zdá se mi, že autor si taky trochu přibarvuje a někde ta kauzalita vývoje není úplně jasná. Autor akcentuje, že zásadní pro demokracii je společenská rovnost (což je samo o sobě dost socialistické přesvědčení a k rovnosti se nedostaneme, pokud nebudeme mít silnější stát - tedy méně svobody). Říká, že máme méně demokracie. Budiž - spíš bych řekla, že je demokracie teď trochu jiná, než jsme byli zvyklí. Vůbec se nikde nezamyslí, že mezera demokracie je právě v tom, že masu můžete zmanipulovat - toto je ale není s demokracií v rozporu, tohle je jejím inherentním nedostatkem. Že se zvyšuje nerovnost ve společnosti - s tím bych i souhlasila, ale bohužel je to částečně opět tím, že může mnoho vlivných lidí skrze silnější stát systém vysávat, nebo naopak minimálně obcházet, což slabší osoby nemohou (krásný příklad vidíme i v naší zemi v podobě Andreje Babiše). I celá ta představa, že někde existuje jasná pravda, kterou má zpravidla jen Západ, se mi nepozdává. Samozřejmě, že i Západ svoji propagandu trochu dělá a je třeba s tím počítat (a Ruskou stranu toto rozhodně nikdy nesmí omluvit).

Knihu tedy doporučuji, ale vnímám ji jen jako další a velice důležitý pohled na celospolečenskou situaci. Myslím, že geopolitika Ruska/Západu není jen o idejích, které autor předestírá, a vzniku Eurasie, ale vlivů bude mnohem více, které se v knize nevyskytují - třeba obchodní vztahy, často i předem nepromyšlené činy, které pak mají širší důsledky. Ale přečtěte si to - minimálně pro představu, jak může přemýšlet občan Ruska pod vlivem propagandy, je to skvělý.

pepap
15.04.2022 5 z 5

Politika věčnosti a její principy, stručné shrnutí ruských despotických kroků naší doby i to co jim předcházelo.
Přečíst si knihu dříve, nebyl bych kremelským povelem k přímému útoku na Ukrajinu tak zaskočen.
Timothy Snyder se vyplatí číst

heavy66
14.03.2022 5 z 5

Snyderova kniha mi otevřela oči, pokud se týká politiky současného Ruska. Léta jsem považoval Putina za mírně autoritářského vládce, který se musí stavět do role cara báťušky, protože primitivní národ, kterému vládne, to takhle potřebuje a vyžaduje!
Cesta k nesvobodě dokazuje, že v roce 2012 se v Rusku otočily přesýpací hodiny dějin a čas se sype zpátky do dob Stalinových, a dál do středověku absolutistického samoděržaví a mongolských výbojů.
S povděkem jsem kvitoval, že po kauze Vrbětice Rusko zařadilo Českou republiku na seznam nepřátelských zemí, protože to cítím stejně už od roku 1968!
Chce-li dnes Putin hledat fašisty a neonacisty, stačí, když se podívá do zrcadla!

kristleko
27.02.2022 5 z 5

Klíčová kniha k pochopení destruktivního vlivu putinovského Ruska na dnešní svět (po invazi v únoru 2022 to platí dvojnásob). Timothy Snyder analyzuje šest událostí z let 2011 až 2016 a zasazuje je do širšího historického kontextu. Základem pro další vývoj byly vnitropolitické změny v Rusku – renesance fašistických myšlenek a rozpad zbytků demokratického systému, který symbolizují nepokrytě zmanipulované parlamentní a prezidentské volby v roce 2012. Putin tehdy ukázal, že si může dovolit úplně cokoliv a že politiku chápe jen jako rituální podporu své osoby. Dalším milníkem je obrácení zády k EU, kdy se Putin z opatrného spojence Západu proměnil v ochránce „panenské Rusi“ před údajnými západními zvrácenostmi v čele s homosexualitou. Jelikož Rusko ztratilo ekonomickou i vojenskou sílu (kromě jaderného arzenálu), snaží se alespoň oslabit EU podporou nacionalistů a separatistů (a Miloše Zemana). Nejlepší mi přišly dvě kapitoly o konfliktu na Ukrajině v roce 2014 a navazující informační válce, které proměnily tvář světa možná více, než si uvědomujeme. Vojenský vpád na území suverénní země, anexe Krymu, udržování konfliktu na Donbasu, zabití 298 civilistů na palubě sestřeleného letadla MH17 – to vše jsou zločiny podle mezinárodního práva, které Putin přečkal takřka bez úhony. Svých cílů však nedosáhl – obsadil jen malou část Ukrajiny, která se ale nerozpadla a naopak došlo k posílení armády, národní sounáležitosti a protiruských nálad. Putin založil ukrajinský konflikt na lživých narativech a dezinformacích, kterými od té doby kremelská propaganda zaplňuje veřejný prostor. Pro tradiční diplomacii není snadné čelit protivníkovi s jaderným kufříkem, jenž ostentativně lže, překrucuje realitu a staví na tezi, že Rusko nikdy nečiní nic zlého, vždy je jen obětí křivd a že na faktech nezáleží. V poslední kapitole o amerických prezidentských volbách v roce 2016 se Snyder věnuje napojení Donalda Trumpa na Rusko, které mělo dezinformační kampaní vydatně napomoci jeho zvolení. Kromě toho si všímá varovných trendů, které ohrožují americkou demokracii, ať už je to manipulace s volebními obvody nebo omezování voličských práv. V dnešním světě bohužel přestává být samozřejmé, že „jeden hlas skutečně reprezentuje jednoho občana“. A budeme-li uhýbat silám poháněných kremelskými zájmy, bude to jenom horší. (10/10)

NemmamSlov
30.01.2022 5 z 5

"Rusko v postkomunistických členských štátoch EÚ strednej a východnej Európy ako Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko zriaďuje a financuje internetové diskusné fóra, aby spochybnilo hodnotu ich členstva v Únii. Tieto stránky vyvolávajú zdanie, že prinášajú správy na rozličné témy, neomylne však sugerujú myšlienku, že EÚ je úpadková alebo nebezpečná."

Ak sa chce človek trochu dostať do obrazu o tom, čo sa deje na Ukrajine, tak by si mal túto knihu prečítať. V práci mám dokonca kolegu z Ukrajiny, ktorý mi dokázal posunúť ešte viac informácii o situácii na Dombase, keďže jeho rodina býva neďaleko tejto nepokojnej oblasti.

Vždy som skôr preferoval Rusko ako USA, ale kniha mi dokázala trochu rozlepiť oči, aj keď som bol zo začiatku skeptický, keďže knihu píše Američan a je dosť pravdepodobné, že nebude písať nič pekné na stranu Ruska.

To ma donútilo trochu googliť. Vyhľadával som osoby, ktoré boli v knihe spomenuté a bol som prekvapený. Ešte pri žiadnej knihe som nehľadal toľko doplnkových informácii na internete. A aby nebolo málo Timothy Snyder nešetrí ani okolo afér bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ono je na tom najviac smutné, že čo autor predpovedal ohľadom Ukrajiny, tak sa to teraz deje. Záujemcom o dnešné dianie určite vynikajúce čítanie.

E_Lan
07.01.2022 5 z 5

Člověk se nemusí se všemi názory plně ztotožnit, ale přesto je to vynikající kniha, která dává velmi ucelený a děsivý pohled na stav dnešní demokracie USA, Evropě a Rusku. Doslova jsem to hltal a zároveň se tímto nepříjemně vystrašil. Bojím se, že to co zde je napsané není daleko od pravdy.

oskli
13.12.2021 5 z 5

Uf, tak tohle bylo děsivý čtení. Natolik děsivý, až měl člověk pocit, že to ani nemůže být realita. A pak si člověk pustí rádio, podívá se na nějaký zpravodajský server, vidí našeho prezidenta a tu jeho proruskou bandu a je mu jasné, že to realita je. Hnusná a odporná a my jsme její součástí. Jsme natolik otupělí a ubití, že jenom doufáme, že to všechno jednou skončí a z tohohle blbýho snu se probudíme a budeme mít třeba vládu a prezidenta, který naši zemi nepovedou dál směrem k úplnýmu dnu.
Filosofický úvod a časté vracení se k Iljinovi pro mě bylo občas méně stravitelné, občas děsivé. Putin a ruský oligarchismus mi nahánějí husí kůži. A zřejmá propojenost s děním v Evropě mě děsí úplně. Asi nemá smysl víc psát. Po přečtení máme všichni pocity asi dost podobné a těm, kdo zatím nečetli, radím, aby se do ní hned pustili a zdlouhavějším úvodem se nenechali odradit. Myslím, že tohle bude další z knih, kterou budu obdarovávat známé.