Cesta

Cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18/bmid_cesta-kG4-18.jpg 4 2834 590

Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano? Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu.... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Road , 2006

Janina2609
08.08.2021 5 z 5

“Byli na samém dně. Zima a ticho. Všechno se vymklo z kloubů. Ve vzduchu plném popílku scházela sebemenší opora. Na živu je drželo každé nadechnutí, chvějivé a kratičké. Kdybych aspoň měl srdce z kamene.”
Tak tohle je čtenářská bomba! Syrový post-apo příběh, který doznívá dlouho po přečtení. Je tam všechno - láska, naděje střídaná beznadějí, strach, zoufalství, zima...
Vyzdvihla bych především soustředění děje jen na “cestu”- vše ostatní (příčina, rozvoj historie postav apod. ) by mělo jen rušivý efekt. Takhle ta syrovost a hrůza vyzněla naprosto jak měla. Geniální.

Viky007
29.07.2021 5 z 5

Tak na tohle musíte mít náladu. Zaručuju vám několikahodinovou depku a spoustu filozofických myšlenek. Ne, fakt jsem si to musela dávkovat. Cítíte atmosféru strachu, zoufalství, beznaděje. Svět umírá - příroda, lidé, zvířata. Lidi se dělí do dvou kategorií - ti, co rezignovali a klidně snědí i batole, pak ta menšina, ve kterých zůstalo nějaké dobro. Sledujeme putování otce a syna. Co vlastně hledají? Mají nějakou naději? Tak si říkám, že pokud přežijí, co s nimi bude? Svět už je stejně mrtvý.

Ke knize mě přivedl skvělý film, natočený podle této knihy (excelentní Viggo Mortensen to prostě umí). Tenkrát jsem ho těžce vydýchávala. Kniha je v tomhle podobná - fakt se připravte na náročné čtení. Nechci ani pomyslet, že by se něco takového mohlo stát. To už radši zombie apokalypsu :-D.

BetSolo
07.07.2021 5 z 5

Drsný, temný postapokalyptický svět, krásný pevný vztah otce se synem, zajímavé hluboké myšlenky...Skvělá kniha, kterou mohu jen doporučit.

danny_21
02.07.2021 4 z 5

Moje první setkání s vychvalovanýcm McCarthym asi nemohlo dopadnout jinak než se společně vydat na Cestu. Cestu bezútěšným postapo světem, bez naděje a morálky s nákupním vozíkem tlačeným vrstou popelnatého spadu v třeskuté zimě bez slunce a s prázdným břichem lemovanou zbytky někdejší civilizace a rozpadajícími se lidskými pozůstatky. Beznadějnou cestu vyplněnou rozhovory o špetkách naděje v budoucnost, kde lidskosti nezbylo a za každým rohem čeká nemilosrdná zvířecí nelidskost, protože hranice mezi dobrem a zlem je tak křehká a kdo ví, co přinese další den - novou konzervu, pár kapek benzínu, teplou deku ... Pro čtenáře otce malého syna má kniha daleko větší hloubku, po hodně dlouhé době jsem měl rozmazené poslední odstavce a další Cesta s Cormacem ? Tak jo - 85 %

evineckY
10.06.2021 4 z 5

Nechápu, proč můj komentář byl smazán, protože kdo četl tuto silnou knihu, určitě by právě s tímhle citátem souhlasil.

" I přes to, jaké hrůzy se kolem nás dějí, věřím, že toho dobra je víc,
PROTOŽE DOBRO JE POTICHU. ZLO JE HLASITÉ. "
Květa Fialová

ozg007
25.05.2021 5 z 5

McCarthy je mistr beznaděje, která vás nějakým zvláštním způsobem přitahuje. V knize není ani slovo navíc. Na dokonalou cestu literární krásou stačilo méně než 200 stran. Není co dodat.

Skala317
19.05.2021

Ufff... Túto knihu som chcel najprv prestať čítať, potom ju nedočítať a nakoniec na ňu zabudnúť. Výsledok je, že po prečítaní na ňu nikdy nezabudnem. A čo ak je to tak dobre...?

kramver
03.05.2021 5 z 5

Kniha Cesta je spíše tenká knížka, do které se toho vešlo opravdu hodně. McCarthy je autor s tak vytříbenou slovní zásobou, že číst jeho knihy je jako vychutnávat si dezert ke kávě. Ale jen zdánlivě, protože témata, která popisuje a atmosféra, kterou vykresluje chtějí spíše pořádného panáka. Tahle post-apokalyptická pouť otce a syna tne do živého. Celou dobu se dusíte drobným popílkem a nemůžete se zahřát z vlhkosti vzduchu a zpuchřelých dek. Každé sousto, které pozřete je neskutečným darem a noc ve vlastní teplé posteli požehnáním z nebes.

RichardMekka
24.04.2021 5 z 5

"Vše dobré pochází z bolesti a popela"

LiberX
19.04.2021 4 z 5

Komorní drama otce a syna na cestě spáleným a chladným světem. Minulost jako by neexistovala. Přítomnost je jen boj o každý další den, hlad, únava a zima. Budoucnost je hledání špetky naděj ve světě, ve kterém už moc lidskosti nezbylo.

Cesta je syrové postapo, které děsí tím, jak skutečné a přirozené dokáže být. Přesto na nejvyšší hodnocení nedosáhla. Může za to strohost vyprávění. Jako by neustále nejen mohlo, ale mělo být řečeno mnohem víc. To není výtka k dialogům. Jsou kusé, přesto nepostrádají hloubku a skvěle dotvářejí depresivní atmosféru knihy.

WugWugs
16.04.2021 5 z 5

Ohlížení z nejaké nepředstavitelné budoucnosti

Táto cesta nalomí aj človeka sebaistého, pre ľudí depresívneho ladenia by mal úvod obsahovať varovanie. MacCarthyho minimalistický štýl zasahuje tak silno, pretože je bližší našemu spôsobu prežívania, najmä ak máme takpovediac zovreté srdce. Žiadne rozmáchané prirovnania, súvetné maľby snažiace sa o dojem. McCarthy vraj vystrihol najbrutálnejšiu scénu s koňom.

Nikdy sa nedozvieme príčinu, len dôsledky udalostí. Varovanie je tak všeobecné, možných príčin globálnej katastrofy je viac. Niektoré priamo ľudské, iné celkom mimo našu kontrolu. McCarthy sa vyjadril, že nezáleží na konkrétnom pôvode apokalypsy. Na jeho Ceste každý nejako vie, že koniec je nevyhnutný. Moja jediná výhrada je, že na príčine záleží, lebo poznať ju znamená - ´môcť´ mať aspoň malú nádej. Tento luxus nám však Cesta nedá. Je príhodné, že na konci sveta zdrojom najväčšieho strachu nie je univerzum, ktoré človeka s chladnou istotou pomaly premení na prach, ale iný človek, ktorý by ho chcel premeniť na svoje žrádlo. Na dne plechovky zostal posledný zdroj nádeje - dobrá vôľa.

klempy2
29.03.2021 5 z 5

Kde jenom začít. Nebudu tady psát o čem tato kniha je, to už nejspíš všichni víte. Chci rovnou knihu ohodnotit.

Hned zkraje řeknu, že tato kniha se mi vepsala do srdce a na konci knihy došlo i na slzy. Nejsilnější čtenářský zážitek mého života.

Tuto knihu budete asi vnímat trochu jinak, pokud máte malého syna (což je můj případ) a neustále jsem si pod postavou malého chlapce v knize představoval právě mého syna, kterého miluji nadevše.

Ze začátku mi přišel styl psaní hodně strohý a musel jsem si na něj chvíli zvykat. Ale knihu jsem přečetl na jeden zátah, nonstop (to se mi v životě nestalo) stránky se otáčely samy a ikdyž technicky to možná není nejlepší kniha na světě a dalo by se leccos vytknout, tak emocionální dopad a celkový zážitek po přečtení, se nedá srovnat s ničím jiným. Je to moje nejoblíbenější kniha, na kterou do konce života nezapomenu.

Je to o poutu otce a syna, je to o zachování naděje v beznadějné situaci, je to o tom jít tunelem ale na konci žádné světlo není ale musíte jít dál.

“Neseme oheň”

Pulitzerovu cenu dostal autor za tuto knihu právem!

ADE138
14.03.2021 5 z 5

V krátkých, stručných větách napsaný hutný příběh, na který asi nikdy nezapomenu. Film jsem neviděla a asi ani nechci vidět.

Peter73
07.03.2021 5 z 5

Výnikajúca kniha, odporúčam nielen pre fanúšikov POSTAPA. Drsná cesta otca a syna zničenou krajinou. Písané krátkymi odsekmi, navodzujúc pocit akčnosti, tento štyl mi veľmi sedel. Dej je drsný, miestami až strašidelný a zároveň ponúka aj silný zážitok z čítania, bude to dlho vo mne rezonovať. Spisovateľ dostal Pulitzerovu cenu právom za túto knihu.

evineckY
05.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak jo. Tohle je tak ponurá kniha plná naděje i beznaděje, strachu a boje o přežití. Sice autor neuvedl, co za katastrofu se stalo, ale to je úplně vedlejší. Přežije dobro, nebo zlo. Otec, kterému utekla manželka a nechala mu syna (co to bylo za stvůru) putuje na jih, protože si myslí, že tam bude teplo. A tady je vidět, jaké příklady dáváme svým dětem a co se z nich stává. Co je člověk ochoten a schopen udělat za trochu jídla a záchranu života. Kdy si člověk uvědomí, že peníze a hmotné statky nemají žádnou cenu.
Je vůbec potřeba nějaká katastrofa, aby byl konec světa? Jak se lidi chovají k přírodě, to dostanou. Miliony tun odpadu v moři i vesmíru a bude to čím dál horší, plundrování země a lesů. Stačí, když se podívám z okna a tam, kde jsem chodila na hřiby už žádný les není a to během pár let! Všem je jedno, co se kolem děje, co předá další generaci . Nikdo si neuvědomuje, že jsme tady jen na chvíli a tuhle planetu máme jen vypůjčenou .

-Měl jsem ošklivej sen
O čem se ti zdálo?
O ničem.
A jseš v pohodě?
Nejsem.
Objal ho a chvíli tak zůstali. Bude to dobrý, řekl.
Já brečel, jenže ty ses nevzbudil.
To mě mrzí. Jsem hrozně unavenej.
Já myslel v tom snu.

nai.ivka
18.02.2021 4 z 5

Film se mi hodně líbil, viděla jsem ho už hodně dávno, zbyl jen pocit z něho a útržky v paměti. A tak jsem byla zvědavá na knihu. Byla to napínavá cesta od začátku do konce. I když pořád mi vrtalo hlavou jak to, že voda je a o hmyzu tam není ani slůvko, příroda by měla být bohatší. Už jen když si člověk vzpomene na Černobyl. Na tak málo lidí tak velký hladomor, po deseti letech od katastrofy, mi neseděl.

cathyblack
14.02.2021 5 z 5

Cesta, Cormac Mc Carthy
Cestu jsem si chtěla přečíst již strašně dlouho, možná ještě předtím, než jsem před osmi lety viděla film s Viggem Mortensnem (Aragorn). Příběh je vcelku jednoduchý, otec a syn utíkají zpustošeným světem po, v knize nespecifikované, katastrofě (autor v jednom z rozhovorů uvedl, že šlo o pád obrovského meteoritu) před krutou zimou k moři, kde by bylo jednodušší přežít. Bezejmenní muž a jeho kluk putují světem téměř bez života a bojují o svůj holý život, o jídlo, trochu tepla a místa na spaní. Jen o ni dva a drkotající vozík z obchoďáku, do kterého narvali celý svůj život. A to ve světě neustavičně padajícího popela, kde nežijí žádná zvířata a krajem se potulují ti zlí. Sluneční paprsky si už nedokážou ani představit. Jen všudypřítomné šedo, chlad a strach. A dva poslední náboje v pistoli coby spása duše. Jde o velmi výjimečné dílo, kde autorovy stylistické a vypravěčské dovednosti, kontrast mezi minimalistickým dialogem mezi otcem a synem a popisy plnými metafor a přirovnání drží Vaši pozornost po celou dobu cesty, kterou prostě jdete s hlavními hrdiny volky nevolky. Neexistuje žádné racionální vysvětlení, jak je možné, že otec se synem vydrží za daných nehostinných podmínek tak dlouho naživu, aniž by se uchýlili k nezbytnému zlu, ke kanibalismu. Jedna z nejhorších scén pro mě byla, když je k ohni přiláká vůně pečínky a na roštu v dýmu dosud rozpoznatelné torzo tělíčka novorozeněte. I minimální zlo, které otec musí vynaložit na to, aby ochránil život svého syna, je mu vyčítáno. Syn se po celý příběh ujišťuje, že on i muž jsou pořád ti dobří, jak křehká hranice je ale od dobra ke zlu? A pouhé Tak jo, většinou ukončí velmi hluboký filozofický rozhovor odehrávající se ve třech slovech. Myslím, že kniha je o dost hlubší pro rodiče. Otec totiž vynakládá veškeré usílí na to, aby syna v tomto světě ochránil a dovedl ho k cíli. Jak hrozná muka to musí být, jak těžké musí nést to břímě, když víte, že vaše smrt je nevyhnutelná, ale syn musí přežít. Ale jak dlouho bez vás v tomhle světa Ničeho přežije? A končí opravdu všechny velké příběhy dobře? Navzdory srdce drásající temnotě, je kniha překrásným literárním dílem.

Vzal jednu knihu a listoval těžkými nabobtnalými stránkami. Nenapadlo ho, že hodnota sebemenší věci závisí na světě, který přijde.

Sitth
14.02.2021 4 z 5

Ouííí, ouíííí. Tento zvuk kvílejícího kolečka nákupního vozíku jedoucího po cestě zasypané popílkem se vám zaryje do hlavy. Pokaždé, když tlačím vozík mezi regály nákupního centra, nakupuji více potravin než bych potřeboval. Protože hlad je hlad!
Velmi sugestivně napsaná kniha o apokalypse. Nevíme proč, nevíme jak se to stalo, ale je to jedno. Každý si tam dosadí svojí noční můru a ta šablona příběhu zafunguje na všechny.
Vlastně by se dalo říct, že je to o ničem. Ale ono přežít ve světě zničeném katastrofou není o velkých příbězích, velkých bojích. Je to o šoupání vozíku dál a dál k další konzervě a k další plechovce vyjetého oleje, která vás posune o den dva ve vašem životě o ničem...
Brilantní! Dávám 90%

modrykomar
08.02.2021 odpad!

za čo toto dostalo vobec nejaku cenu. nechapem. pomotane, nedomyslene, nesympaticki hrdinovia, nedomysleny svet. docitane, ale s velkym odporom.

Pozde
07.02.2021 5 z 5

Naděje. Síla jít dál a nevzdat se. Takto to možná jednou skončí, nebo to takto mohlo kdysi začít. Otec, který vede a učí svého syna (jméno neznáme, ale co třeba - Adam?), jak "... jednaj ty hodný. Pořád něco zkoušej. Nevzdávaj se." (strana 91) Velice silný text o mnohém, ale i o schopnosti přijmout nevyhnutelné, i když se nám to nelíbí. O schopnosti přizpůsobit se. A o Bohu, který "... není a my jsme jeho proroci." (strana 112). Tak jo. / Amen.