Cesta

Cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18/bmid_cesta-kG4-18.jpg 4 2834 590

Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano? Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Road , 2006

nameadel
30.06.2015 1 z 5

Bohužel ne. Mě Cesta neoslovila, přišla mi neuvěřitelně nudná. Mnohem spíš by se z toho dala udělat povídka, takhle je to neskutečně zdlouhavé popisování "popílku" a každého úkonu Muže a syna. Byla to moje první audiokniha, tak nevím jestli chyba nemohla být v tom, ale pochybuji. Smutná jedna hvězdička.

YouthDecay
21.06.2015 4 z 5

Nezabudnuteľné apokalyptické obrazy, McCarthymu stačí málo aby dokázal rozbehnúť fantáziu čitateľa, neutápa sa v siahodlhých opisoch ale napriek tomu dokáže udalosti popísať dostatočne sugestívne.

Janek
07.06.2015 5 z 5

Skvostný text. Bylo to jako ze života a nezdálo se mi to depresivní. Snové, nezapomenutelné obrazy.

grillica
22.05.2015 4 z 5

Šedý, šerý, deštivý a zapáchající, vybydlený svět po blíže nespecifikované katastrofě. Krajinou zkázy putují otec a syn. Žijí ze dne na den, občas najdou něco k jídlu, občas ne. Neskutečná atmosféra tíživé samoty, strachu a hladu. Ty dialogy! Tak jo. Tohle si musíte přečíst.

Dax
19.05.2015 5 z 5

Jazykově ořezané na kost...až to chřestí. Strohé vyprávění o pustém světě, kde "poslední dobro" je v malém chlapci ("Jestli on není slovo boží, tak Bůh nikdy nepromluvil...") a jeho otci, který se ho snaží ochránit i za cenu toho, že by se v očích svého syna měl stát tím špatným.

hroubek
18.05.2015 5 z 5

Cormac McCarthy nepíše obyčejné knihy, a tahle je toho krásný důkaz. Cesta je ve své podstatě dost jednoduše napsaná knih, ale její myšlenka je opravdu silná. Čte se to velmi dobře, jelikož je to hodně napínavé a nikdy nevíte co může přijít. McCarthy nikam nespěchá a moc dobře ví, kdy má přidat a kdy ubrat navíc má velmi specifický náhled na svět a danou situaci. Lze říci, že se kniha čte jedním dechem a opravdu stojí za to jí věnovat svůj čas.

Landreth
23.04.2015 5 z 5

Výborná kniha, plná silných momentů (například rozmluva s "Bohem"). Vynikající je protiklad nezkaženého dítěte a krutého světa, ve kterém se pokouší sympatičtí hrdinové přežít. Jak já jim přál ten sklad plný konzerv v každém městečku :) Jejich putování je vylíčeno velice čtivě, nelze se od knížky jen tak odtrhnout, i když ve výsledku působí hodně depresivně...

pif69
21.04.2015 5 z 5

Velmi silná kniha , až jde při čtení mráz po zádech . Na rozdíl od Merleho Malevilu toto není pohádkový příběh , ale absolutně naturalistické vylíčení života na naší matičce Zemi po apokalypse . Velmi sympatické jsou problikávající jiskřičky optimismu ,naděje a obrovské lidské vůle jít dál a nevzdávat se . Pozor , slabší povahy by mohli mít při čtení noci plné zlých snů! :-)

tinuschen
19.04.2015 5 z 5

Vynikajúca kniha, vždy som poďakovala za jedlo,ale teraz ešte viac

Zdendin
05.04.2015 5 z 5

Vykreslený svět na mě působil silně postapokalipticko-naturalisticko-realisticky. Clověk se téměř bojí toho, že když od knihy odvratí zrak, z nebe začne padat šedý popílek, slunce zakreje háv temnoty a lidé se změní v zoufalé zrůdy.

Eowynka
01.04.2015 5 z 5

Výborná knížka, přečetla jsem velmi rychle, zajímavý postkatastrofický příběh a moc se mi líbilo, že nebylo vůbec řečeno, co se vlastně na planetě stalo, prostě bez jakékoliv přípravy a úvodu jste vtaženi do děje a nestačíte se divit a ten všudypřítomný popílek ve vzduchu, velmi atmosférické a sympatické hlavní postavy, musíte jim držet palce, přestože je to tak bezvýchodné.., silný zážitek, kniha, na kterou se hned tak nezapomene.

zararaka
12.03.2015 5 z 5

Výborná knížka. Marnost bez patosu. Tak silná, že jsem byla několikrát kousek od toho, že ji nevydržím číst...Byl to můj první McCarthy...až se trochu oklepu, těším se na dalšího.

EvzenTomecek
10.03.2015 5 z 5

Výborný popis vztahu otce se synem. Synem, který je jedinou otcovou motivací, proč žít. Román je psán zajímavým stylem, autor místo dlouhých popisů napíše větu o třech slovech, potom druhou větu o dvou slovech, a to bohatě stačí, aby čtenář chápal a dokázal se ztotožnit s postavami. Mnoho emocionálních momentů. Překvapivé momenty a závěr. Jistě doporučuji.

IvcaSammet
02.03.2015 5 z 5

Nádherná kniha! Už podle námětu mě hodně zaujala, možná taky kvůli tomu, že mi to hodně připomnělo Puls od Stephena Kinga. I když je kniha psaná zvláštním způsobem, dokázala jsem ji zhltnout najednou. Myslím, že právě tento styl psaní dodává knize tu pravou ponurou atmosféru. Konec přesně takový, jaký jsem čekala, i když jsem se slzičce v koutku oka nevyhnula ...

Katschka
02.03.2015 5 z 5

Nedočetla jsem... Ne proto, že by nebavila nebo nenadchla, ale proto, že mě prostě dostala na kolena. Miluju jeho styl psaní, je to jako bych to všechno prožívala a viděla na vlastní oči. Možná proto jsem v sobě prostě nenašla sílu pokračovat dál.
Strašně moc emocionální a hluboký příběh plný zoufalství a beznaděje, těžký k pochopení...

betys6914
25.02.2015 5 z 5

Cesta vás duševně vyčerpá. McCarthy píše jinak než všichni ostatní, nepředkládá vám filozofické otázky, nerozvíjí dlouhé dialogy a neuvažuje nad účelem života. McCarthy pouze jde, putuje prachem světa a ví, že to jediné co musí udělat, je jít dál. Vydejte se na cestu s ním a spatříte budoucnost.

józi.odkudkam
18.02.2015 5 z 5

Krásný, Cormacovsky stroze poetický příběh o uchování si plamene lidství, který, drsnosti navzdory, příjemně pohladí na duši. Čistých 5*****
PS: Trajdat se po lesích s nákupním vozíkem je sice správně somrácky stylové, leč značně nepraktické a upřímně řečeno si to utrpení nedovedu a ani nechci představovat. Vyměnit za tažný smyk, pronto!

FiFoj
15.02.2015 3 z 5

Hodně hutná atmosféra a několik velice silných momentů. Kniha má však bohužel i hluchá místa, kde se zjednodušeně řečeno téměř nic neděje a kde jsem stěží udržel pozornost. Vztah otec-syn je zde popsán velice důvěryhodně, avšak dialogy mezi nimi by mohli být zajímavější (vytáčelo mě všudypřítomné "tak jo").

Kniha je zajímavá a číst jí rozhodně nebyla ztráta času, ale jakožto zarytý fanoušek postapo subžánru jsem od toho čekal trochu víc.

kaja.marik
09.02.2015 5 z 5

Já jsem poslouchal jako audioknihu.

Perfektní, depresívní, ale tošku i dává naději, že v někom je tolik síly a vůle přežít. Myslím, že příběh zaujme rozvedené tatínky. Představa že někde putuji jenom se svým potomkem, bavíme se spolu, bojujeme o přežití ... Každopádně jsem byl po poslechnutí strašně zvědavý, jaké měl autor děti a kolik měl nevydařených manželství :)

Lolda
29.01.2015 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších (co se týče stylu) a nejlepších knih, co jsem měl tu čest číst.