Český spor o Milana Kunderu

Český spor o Milana Kunderu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475787/bmid_cesky-spor-o-milana-kunderu-Bm8-475787.jpg 5 4 2

Kniha Český spor o Milana Kunderu, již edičně připravil Jiří P. Kříž, shrnuje ve třech oddílech texty 40 autorů, které se z mnoha úhlů pohledu vztahují k obvinění vznesenému proti Milanu Kunderovi v týdeníku Respekt roku 2008 a ke knize Jana Nováka Kundera. Český život a doba z roku 2020. Jde o knihu pramennou, jež v jednom svazku zachycuje často vášnivou, zaujatou a osobně vyhrocenou časopiseckou polemiku z časového odstupu a ukazuje tak, že v ní jde mnohdy o něco víc než jen o spor o nejúspěšnějšího a nejpřekládanějšího českého spisovatele druhé poloviny dvacátého století a let následujících, ale o samu schopnost Čechů odpovědně, pravdivě, poctivě a především citlivě se vztahovat k vlastní mnohovrstevné a složité poválečné minulosti. Mezi autory v knize zastoupenými najdeme mimo jiné Sylvii Richterovou, Jiřího Přibáně, Milana Uhdeho, Pavla Kohouta, Vladimíra Justa, Jana Nováka, Jiřího Kratochvila, Mojmíra Jeřábka, Václava Bělohradského, Ondřeje Štindla, Josefa Rauvolfa, Karla Halouna, Ladislavu Chateau či Kateřinu Tučkovou. OBSAH: PRVNÍ ODDÍL: POPRASK V KOTLINĚ Jiří Kratochvil: Obnovit etický řád * Jiří Přibáň: Kauza Kundera. Vykřičená kolektivní paměť a její institucionální šílenství (přeložil Petr Antonín) * Policejní záznam: V Praze dne 14. 3. 1950 * Karel Steigerwald: Po noblese * Jan Kratochvil: Svědectví agenta-chodce * Proti každému, kdo Čechy přeroste! Pokolikáté? (Prohlášení Akademie literatury české k obvinění M. K. (1 a 2) * Mojmír Jeřábek: Ten, který nás nemá rád *Karel Hvížďala: Milan Kundera není ryba * Kateřina Tučková: Není proroka mezi svými * Jan Novák: O Kunderově udání nemám žádné pochybnosti (rozmlouval Jan H. Vitvar) * Miroslav Huptych: Vitvarovi i Novákovi s respektem * Petr Onufer: Nad novou biografií a jejími ohlasy DRUHÝ ODDÍL: MUŽ PROTI MUŽI (A DVĚ ROZHNĚVANÉ) Vladimír Just: „Antikundera“ aneb Paparazzo monografistou * Jan Lukeš: Adaptér * Ondřej Štindl: Bude bitva o Kunderu * Adam Borzič: Milovníci jednoznačnosti * Jiří P. Kříž: Lesk a bída jedné dezinterpretace nebo také Elitář, život, doba a neználek * Karel Haloun: Legenda o sv. Milanovi a zlém inkvizitoru Janovi * Pavel Janoušek: Nesnesitelná totožnost urválkování aneb My a oni čili Konečně literární událost? * Pavel Kosatík: Číst, nebo nečíst? * Petr Janyška: Přistižen: Životopis, který vzbudil vášně * Milan Uhde: Kundera Novákovi unikal (rozmlouvala Jana Machalická) * Jan H. Vitvar: Nesnesitelné bytí autora od Seiny * Petr Fischer: Kunderův prokurátor * Ján Simkanič: Jeho život je dobrým příkladem odmítané české sebereflexe * Josef Rauvolf: Pravda je jinde? * Martin Reiner: Patřím k těm, kteří nepochybují * Karel Hvížďala: Neznalost kontextu a předzjednaná zaujatost * Josef Prokeš: Vivisekce slavného Pařížana z Brna * Ladislava Chateau: S pravdou to není nikdy tak jednoduché * Jan Lukeš: Přízraky minulosti * Petr Šámal: Jaký Pondělíček, takový Kundera * Radim Kopáč: Kundera aneb Bylo nebylo… * Tomáš Borovský: Krásná literatura, nebo literární biografie? * Adéla Petruželková: Nakonec přijde smutná katarze * Petr A. Bílek: Biograf je diletant, o světovém spisovateli má chabou představu * Tomáš Feřtek: Rok s Kunderou: Předávkování prošlým testosteronem * Marek Vajchr: Bezpředsudečná četba * Ondřej Slačálek: Zločinná Státní bezpečnost a její věrný spolupracovník * Vladimír Just. Inspektor Clouseau v akci aneb Slavnost nepochopení (Neautorizovaná recenze) TŘETÍ ODDÍL: NENÍ STÍNU POD LIPAMI Sylvie Richterová: Proč * Václav Bělohradský: Kunderův sen o absolutním autorství * Pavel Materna: Problém? * Pavel Kohout: Mé vlasti a moje lidy * Milan Kundera: Jan Skácel mne poutá k češtině MÍSTO TEČKY Jiří P. Kříž: Co s minulostí — po česku. Místo doslovu a ediční poznámky * O autorech * Jmenný rejstřík... celý text

milan.valden
08.02.2023 4 z 5

V létě roku 2020 způsobila veliký poprask devítisetstránková biografie Milana Kundery z pera spisovatele Jana Nováka (Kundera. Český život a doba; Argo/Paseka); poprask, jaký jsme v našich literárních vodách dlouho nezažili. O Novákově kontroverzně pojaté knize se v médiích a tisku vyjadřoval kdekdo, ať už Novákův přístup hájil nebo kritizoval. Polemiky kolem této knihy a také kolem obvinění vznesenému proti Milanu Kunderovi v týdeníku Respekt roku 2008 (údajné udání agenta-chodce Miroslava Dvořáčka v roce 1950) shrnuje publikace editora Jiřího P. Kříže Český spor o Milana Kunderu (vydal Galén, 2021).
Na jednom místě tu máme téměř padesát článků, recenzí, kritik či rozhovorů vztahujících se především k Novákově knize, jak se objevovaly v tisku a médiích kolem vydání Novákovy biografie. Takto shrnuty v jedné publikaci nabízejí čtenáři možnost připomenout si onen poprask a seznámit se s pohledem zajímavých osobností na Nováka, ale i na Kunderu. Některé studie byly napsány přímo pro Křížův sborník.
Jména autorů zastoupených ve sborníku: Jiří Přibáň, Karel Steigerwald, Karel Hvížďala, Kateřina Tučková, Jan Novák, Petr Onufer, Vladimír Just, Jan Lukeš, Pavel Janoušek, Pavel Kosatík, Milan Uhde, Jan H. Vitvar, Petr Fischer, Martin Reiner, Radim Kopáč, Petr A. Bílek, Ondřej Slačálek, Sylvie Richterová, Václav Bělohradský, Pavel Kohout a další.
Milana Kunderu čtu rád a stejně tak rád čtu knihy a studie o něm, čili jsem si nemohl nechat ujít jak Novákovu knihu, tak tento sborník.

gimli35
02.07.2022 5 z 5

Kdo se prokouše úvodním příspěvkem Jiřího Přibáně, může si vychutnat bohatou, místy i dost ostrou polemiku desítek autorů a autorek. Je ohromně zajímavé srovnávat jejich argumenty i styly, kterými píšou.

Je dobře, že "tým Kundera" i "tým Novák" mají lepší i horší zástupce. Z prokunderovského spektra vyniká především výborný, osobní (přitom rozhodně ne afektovaný), s lehkým nadhledem a ironií psaný text Pavla Janouška; z druhé strany pak lze doporučit například článek Jána Simkaniče, který věcně a střízlivě upozorňuje na jisté problematické aspekty Kunderovy osobnosti.

Za velmi spravedlivé pak považuji, že jsou zde zastoupeny i nepříliš povedené texty obou táborů. A tak si člověk může přečíst uvzdychaný, poněkud rozblemcaný prokunderovský esej Sylvie Richterové a naopak Nováka hájící povýšený text Marka Vajchra.

Přestože Jiří P. Kříž ve sporu o Milana Kunderu rozhodně není nestranný, podařilo se mu zpracovat výbornou, čtivou a k přemýšlení vybízející publikaci.

čeští spisovatelé Milan Kundera

Kniha Český spor o Milana Kunderu je v