Český román

Obsáhlý román, v němž autorka zachycuje širší společenskou problematiku 20. a 30 let v ČR. Použila k tomu i úryvků z Čapkových dopisů, avšak nešetrné zacházení s nimi v datech, v používání korespondence jako materiálu přímé řeči a hlavně celková světonázorová neujasněnost autorky, odrážející se také v interpretaci dalších osobností, silně omezily dokumentární hodnotu tohoto díla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71978/cesky-roman-71978.jpg 4.358
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Český román

F.Dobrota

Stejně jako u vzpomínek Byla jsem na světě od stejné autorky by mohlo jít o výbornou knihu nebýt příliš rozvláčného stylu, kterým je napsána. Na každou zajímavou větu bohužel připadá spousta dalších a vesměs zbytečných, většinou různé nekonečné kostrbaté, nudné a plané úvahy. Části, kde jsou skutečně popsány jen životní osudy bez tohoto zbytečného balastu jsou velmi dobré, ale těch je bohužel v knize poměrně málo a prokousávat se tím je místy docela utrpení.

virtas

Olina napsala klasickej román z červený knihovny "ona potkala jeho". Teda on si na ni počkal u zadního východu. Postarší cápek, kterej měl záda nakřivo jak Quasimodo, což ji asi mohlo trochu varovat, že nebude až tak úplně free jako naleštěnej týpek ze žurnálu. A tak si spoustu ale fakt spoustu stran čtete o srdcervoucích scénách, který se omílaj stále dokola, až vám z toho začnou vypadávat vlasy, na což už jsem sice starej dost, ale přece jen bych se tomu rád ještě pár let vyhnul. Na tenhle žánr je únosná délka tak nanejvejš sto stránek, ale Olina tuhle romantickou historku prošpikovala i životem okolo a udělala z ní solidní záznam, jak vnímala svůj a Čapkův život během tý šílený doby dvacátejch a třicátejch let, kdy se celebritky prokoksovaly a prošňupaly skrz velkou hospodářskou depresi a politickej nástup těch nejhorších magorů, co jsme za dlouhou dobu v tomhle koutě světa zažili. A Čapek měl tu nepříjemnou vlastnost, že tyhle náckovský a bolševický sráče veřejně nazýval sráčema, takže ho leckdo nenáviděl zleva zprava. Naštěstí "Kačenka", jak mu říkala, byl navíc výjimečně duchaplnej a talentovanej dacan, takže tam potkáte pár zajímavejch osobností a celkem se chvílema zbavíte toho žůžovoučkýho patosu, kterej se vám časem začne dost zajídat. Jenže Olina prostě měla literární talent a dokázala napsat příběh, jak viděla zpětně svoji životní ikonu. Proč ne.

zdenaR
12.09.2018

Knihu jsem četla kdysi dávno na gymnáziu a tehdy se mi líbila. Musím ale přiznat, že nyní jsem se do ní už nebyla schopna pořádně začíst. Zdála se mi rozvláčná, opakující se, příliš "nastavená". Člověk prostě nevstoupí dvakrát do stejné řeky a 40 let odstupu je znát :-)))

Petrush
24.07.2018

Do románu jsem se dlouho nemohla začíst, začínala jsem ho číst vícekrát. Potom při čtení jsem měla pocit, že se autorka opakuje nebo říká totéž jinými slovy. Z tohoto důvodu si myslím, že by mohla být kniha klidně kratší. Další mínus přišlo po přečtení a zjištění, že román navíc není tak úplně historicky věrný.

MichelleS
20.02.2018

Knihu jsem četla dlouho a hektické pracovní období je na vině jen částečně. Úplně mi nesedl autorčin styl, hlavně v první části do svatby s Čapkem. To zbožňování země, po které chodil, vzduchu, který dýchal a neustálé patetické utrpení nešťastné lásky. V Olžiných očích Karel Čapek neměl žádnou chybu, byl dokonalost sama. Zarazilo mě také, že Olga téměř ignoruje např. bratra Josefa a vůbec zmínky o Karlově rodině jsou minimální.
Velmi mě zaujalo vylíčení společnosti a dopady historických událostí, množství zajímavých lidí, kteří patřili k přátelům Olgy a Karla, i když různě maskovaných kvůli době vzniku románu. A právě ten kontext doby, nacistické nebezpečí, štvavé články na Karla Čapka a také doslov mi osvětlily název románu a proč ho Olga napsala právě takto. Ve chvíli, kdy ho nepřátelé i jen obyčejní zbabělci haněli, mu chtěla postavit pomník, zaznamenat všechno dobré, co vykonal; v takové obhajobě není místo na nic negativního.

medlovice
01.12.2017

Tu jsem četla před pár lety, ale moc se mi líbila. Doporučuju.

Antonín185
25.11.2017

Dobře se to četlo, je vidět s kým autorka žila. Místy jako by jí knihu diktoval sám pan Čapek.

TipsyChipsy
13.11.2017

Této knize jsem dala pět hvězd za uměleckou hodnotu, i když ve mně vzbudila hodně otázek a pochybností ohledně reality. Kniha je impulsem k dalšímu objevování pravdy. Autorka stvořila krásný příběh svojí lásky, umělecké dílo hodné obdivu. Je úžasné, že vynesla na svět to nejcitlivější ze sebe a dokázala všechno barvitě, bohatě předat čtenářům. Příběh je sice zarámován do historického kontextu, ale jinak pečlivě vypreparován, upraven sám pro sebe. A tím naráží na skutečnou realitu. Proč tam prakticky nepíše o nikom z jeho rodiny? Je otázka, jaká je vlastně osobnost samotné autorky, jestli si svou ideální lásku jen nevysnila. Vždyť s Čapkem chodila jen krátce v ranném mládí, aby se s ní na patnáct let rozešel, postavil si vilu, kam ji nikdy nepozval, zahradničil, psal, cestoval. Pak tři roky před smrtí mu asi bylo smutno, tak si vzal za ženu starou přítelkyni, přecilivělou, vztahovačnou, ale milující. A z té velké (její) lásky vznikla tato kniha. Kniha s nějakou pachutí, jen ji analyzovat...