Český rok

Český rok https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102073/bmid_cesky-rok-102073.jpg 4 2 2

Nová kniha básníka, výtvarníka a publicisty Václava Vokolka (1947) navazuje na populární stejnojmenné folklorní sbírky Karla Plicky, rozvržené podle ročních období. Také Vokolkův Český rok je sbírkou hádanek, pověstí, říkadel, her a jiných obyčejů či útvarů lidového původu. Autor v ní však nezapřel sám sebe ani 21. století, a tak z folklorních látek a starých krojů ušil pro své současníky a současnice z Čech i Moravy docela nové, strakaté a někdy značně výstřední modely do každého ročního období. ... celý text

Vidlička
02.12.2021 4 z 5

Četla jsem průběžně celý rok, vždy příslušné pasáže vztahující se k právě probíhajícímu ročnímu období, aby to na mě správně dýchlo. A taky že jo. Měla jsem vždycky chuť připojit se k MUDr. Zdeňce Burkeové, nebo pomáhat tajemnému Morounkovi. Jak říká cERT21 pode mnou, knížka nebude pro každého, ale kdo má rád lehké absurdno, přijde si na své. Navíc je graficky nádherná. Povedla se.

cERT21
22.11.2016 4 z 5

Tahle kniha od Vaclava Vokolka asi nebude pro kazdeho, je vsak mnohem pristupnejsi sirsimu ctenarstvu nez mnohe z jeho drivejsich del. A to mozna hlavne proto, ze tak i cilil. V popisku si prectete, ze je to sbirka hadanek, povesti, rikadel .. ano, to je pravda. Pan Vokolek vybira a sklada jednotlive kousky velmi peclive, tak aby vas nenudil ani prilis neunavoval. Kniha je pestra co se tyka zanru, najdete tu od kazdeho trochu. Lidova tvorivost tu hraje prim, prave na ni vas autor proveze ceskou krajinou jako historii, tradicemi i zvyky jako i zlozvyky a nesvary .. myty nepotvrzuje ani nevyvraci, proste vam je odlehcene predklada .. vsak vy si je uz preberete :) A kdyby ne k uplnemu precteni, tak urcite k nakouknuti doporucuji .. vratit se k tehle knizce da prakticky kdykoliv .)

Václav Vokolek
česká, 1947