Český ráj

Český ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390980/bmid_cesky-raj-DOM-390980.jpg 4 478 149

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…... celý text

LenkaKa
23.05.2022 3 z 5

Je to zvláštně napsaná kniha, ale nakonec se mi celkem líbila.

Iki1
17.05.2022 4 z 5

Atmosféra chlapského saunování je tu zachycena perfektně. Výborně odpozorované řečičky i gesta, chlapácké chvástání je tu nakladeno zdánlivě bez ladu a skladu, ale postupně se nabíjíme chlapskou filosofií a zkušenostmi, které jsme si odžili. Takže humor i poučení.

slawa.cap
10.05.2022 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu skvěle načtenou Petrem Čtvrtníčkem.
Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu, bez anotace jen se mi to dostalo do playlistu, hlavně díky všem které mám v oblíbených. A anotaci jsem samozřejmě nečetl. O to víc jsem byl potěšen. Takové tlachání o obyčejných věcech. Někdy veselé, někdy smutné často úplně zbytečné. Přestože to člověku vlastně nic nedá, dokáže to zlepšit náladu.

Mám hroznou chuť si zajít do sauny.

IreneP
01.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a opravdu se bavila. Dlouhé tak akorát a ty řeči! Připadala jsem si jakou moucha na stěně té sauny, kde se celá knížka odehrává. Jak si ti chlapi jedou vlastně hlavně to svoje, každý má své výroky, které neustále opakuje ("to se zase pomučínkuju", "jsou takové případy", "chceš do držky?", "to ale není hygienický"...), prostě opravdu ze života. A do toho několik vážných a hlubších momentů, stejně jako velké množství komedie. Velká spokojenost.

nefernefer
20.03.2022 3 z 5

„U piva vymyslíš takový věci, na všechny problémy světa přijdeš, ale aby to úplně klaplo, musíš si dát ještě jedno, ale na to jsme pak často už moc ožralý.“

Jedna hvězda navíc za bezva konec. Kdyby to byla povídka na dvacet stránek, dám plný počet a budu unešená.

Denny456
17.03.2022 4 z 5

Rudiš je prostě jinej. Je potřeba být na něj nastavenej, ale pak je to pořádná jízda. Jsou zde zachycené řeči a kecy party chlápků. Ti plkají a plkají a postupně se objevují zásadní myšlenky jednotlivých protagonistů. Z banalit jsou velké věci. Taže za mě super.

hynzek
22.02.2022 2 z 5

Zubři v Českém ráji.
Ona mně hrob, já jí lístky na balet.
A takhle my tady žijeme.

Stokrát vyluhovaný rádobyhrabal, slabý :-(

Malýmedvěd
21.02.2022 5 z 5

Super, jak se dají pomocí banalit a plácání chlapíků v sauně vyjádřit velké věci. Mne to po chvíli začalo úplně unášet a moc jsem si to užíval. Je z toho krásně cítit láska k lidem a že má autor "neposloucháno". Jazyk zde dotváří charaktery postav a vdechuje jim život. Nakonec i to obyčejné "žvanění" donutí čtenáře k zamyšlení.

Zuzaana
04.02.2022 3 z 5

V minulosti jsem se do knihy nedokázala začíst a vzdala to. A nyní se mi naskytla v podobě audioknihy a byla jsem nadšená.

p.stranska
03.02.2022 5 z 5

Skvělé čtení pro ty, co už mají něco odžito a dokážou číst mezi řádky. Pro ty, kteří se neberou moc vážně a nemyslí si, že se v běžném životě všichni chovají a vyjadřují jako hrdinové Červené knihovny. Takoví lidé pochopí, že tato originálně napsaná kniha není jen plná humoru, ale také zprostředkovaných životních zkušeností a často vás nutí k zamyšlení. Audioknihu osobitým stylem načetl Petr Čtvrtníček a nutno říci, že jí tím vytáhl ještě o level výš. Více takových knih!

TomHr
07.01.2022 5 z 5

Sauna je svébytný prostor, ve kterém sice rezonují děje zvenčí, ale sem, do horkého svatostánku nemůžou. Tady se scházíme my, co se spolu Sauna je svébytný prostor, ve kterém sice rezonují děje zvenčí, ale sem, do horkého svatostánku nemůžou. Tady se scházíme my, co se spolu saunujeme. Jsou tady různí týpci, nemají sice jména, ale všichni víme, že ten je hasič, tenhle taxikář a tohle je ten, co se chystá do důchodu. A hlavně hovada, ty zůstávají venku! My tady jsme někdy taky hovada, ale jenom trochu. A tak se potíme, kecáme, je to vlastně furt dokola, žrádlo, ženský, pívo, ženský, pívo, žrádlo... A tak je to knížka krásně o ničem, ale zároveň o všem, o mládí, o stáří a o smrti. O tom, jak je těžké vybruslit z některých životních situací. A je to úsměvné, s nádechem tajemna, ono v takové sauně je fakt možné všecko.
Možná jsou ti charakteři trochu prvoplánoví. Možná jsou ty hlášky někdy banální. Ale hlavně: pravděpodobně se jedná z velké části o přepis reálných hovorů, odposlechnutých v sauně, v hospodě nebo třeba na kurtu. Protože některé věci fakt nevymyslíš!

DriftBooks
27.12.2021 5 z 5

Do sauny celoročně chodím už přes třicet let. V sauně jsme dokonce jako studenti založili jistý obskurní pseudonáboženský spolek. Finský klub přátel sauny a Ondrismu. FKPSO. Chmm. Kde v té době ještě byli pastafariáni se svým létajícím špagetovým monstrem… Podstatu onoho náboženství není třeba vysvětlovat. Ondristé vědí a ostatním je do toho šumák. Mahů.

Za ta léta saunování jsem všechny ty řeči, které se v knize vedou, slyšel. A všechny ty lidičky jsem po saunách zemí českých i slovenských potkal. Něco takového mohl napsat jen ten, který se těma saunami také propotil.

S Rudišem jsem se kdysi potkal. Ne, nebylo to v sauně. Bylo to v jednom pivovárku. Právě vycházela kniha Český ráj. Projednávali jsme cosi literárního a já se za tu chvíli stačil vcelku solidně ztrapnit. Mám rád všechny Vaše knihy. Povídám. Opravdu. Jsou skvělý. Třeba to… Nó… Nebe nad Berlínem. Perfektní. A pak to… no to z toho Liberce… Ještěd je tam… Jo jasně, díky. Grandhotel. A taky to… no to o tom… jak furt říká Cajk. Jo – díky – Národní třída. Jasně. Že to zrovna filmují? Paráda… Já jsem opravdu přečetl od Vás všechno. No jasně. Hlavně toho… z tý železnice… jó jasně… Nebela, že jo…

Já to všechno opravdu četl. A všechno se mi opravdu líbilo. A chtěl jsem to Rudišovi takhle osobně říct. A jak jsem se do toho postupně zamotával, potil jsem se jako vůl a lilo ze mě snad ještě víc jak v sauně. Kdybychom v tý sauně byli, tak bych to zahrál na to, že už jako nemůžu. Že se musím ochladit. Vyběhl bych ven a hupsnul do studenýho bazénku. Myšlenky by se mi trochu porovnaly. A až by vylezl i Rudiš, už bychom mohli pokračovat v hovoru… Jenomže z tý hospody utíct nešlo. Možná jsem měl prchnout na záchod. Protáhnout se okýnkem a skočit… Do toho prázdna… Do mlhy…

5tužka
19.12.2021 5 z 5

Baví mě mužský pohled na svět, o to víc, že se jedná o saunaře. Jsem také milovnicí sauny a mužské saunové rozhovory jsou pro mě oživením - v ženské sauně se mlčí :)

Marcela52
21.11.2021 4 z 5

Vtipné zamyšlení nad současným světem mužů mě pobavilo, a také přimělo k většímu pochopení jejich pohledu na život. Lety prověřené postřehy o ženách, s kterými to nemají lehké, stejně tak jako my s nimi, byly velmi výstižné. Soužití muže a ženy není jednoduché, ale žít sám je o dost horší. Tragikomické vzpomínky party chlapů, která se schází pravidelně v sauně, určitě stojí za přečtení, takže doporučuji mužům i ženám...

ujira
05.11.2021 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky, za námět, styl psaní, neotřelý jazyk a vypocený a téměř dokonalý vhled do mužského světa.

vendy246
18.10.2021 4 z 5

Nahlédnutí do chlapského světa. Líbilo se mi, že pro postavy nejsou užity nic neříkající abstraktní jména, ale stručný popis, který se občas mění a doplňuje podle situace. A co řeší chlapi, když jsou sami? "Styky", "velitelky", chlast, jídlo, práci, sport, nemoci, život a smrt. Zábavné a neotřelé čtení s pěkným závěrem.

broskev28
26.09.2021 4 z 5

Pro mě teprve druhý Rudiš a úplně jiný než Grandhotel.
Jiný, ale rozhodně ne horší, slabší, nudnější. Jména-nejména mi velice vyhovovala, ustálené hlášky mnoha účastníků rozhovoru byly velmi trefné, zkrátka jak se mi do knihy plné chlapských keců nechtělo, tak jsem ráda, že jsem ji přečetla.
Další level jsou pro mě komentáře, děkuju za ně a podepisuju bookfan, tenhle textík mě oslovil nejvíce.

" . . . Chtělo by to nějakou novou revoluci.
- Ale jakou?
- Novou sametovou.
- Ale jakým směrem by měla jako jít? Doleva, doprava? Já abych věděl, na jaký demonstraci mám teď cinkat.
- No, mělo by to jít hlavně konečně tak nějak rovně, ne? Já nevím, proč se to vždycky posere."

ddkk
13.09.2021 4 z 5

Tak jo, denně tři plzně, nikdy to nepřelakovat a stále řádně pružit! To jsou nejpodstatnější životní moudra saunovací partičky. Obyčejní chlapi a sonda do jejich duší (mají-li jaké...). Zasvěcené úvahy o ženách i o jejich docela obyčejných životech...

Vůbec to nebylo špatné a docela jsem se pobavila. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Petra Čtvrtníčka, který to mužské plkání pozvedl na vyšší level.

JamaicaJo
11.09.2021 5 z 5

Báječné chlapské plkání. Spodní proudy citlivé, pravdivé s křehkou otevřeností !

Chesterton
09.09.2021 5 z 5

"Nikdo neříkal, že to má být jednoduché . . ."

Jaroslav Rudiš je frajer, co má odžito a k tomu talent zachytit a popsat mnohé hlubiny lidskosti svěžím jednoduchých perem, jemuž nechybí skvělá čeština, humor, neotřelost, vynalézavost . . .
Potkali jsme se už popáté, věděla jsem co čekat a přesto mi znovu lehce "vyrazil dech". Zcela jistě i zásluhou luxusního Petra Čtvrtníčka, který stejně jako Hynek Čermák v Národní třídě, nabídl knize čtvrtý rozměr! Tohle by v papíru bylo daleko plošší.

Ti chlapi jsou sice ramenatí tolik, že chvílemi budí dojem opice křížené s prasetem, ale stejně si je zamilujete. Hlavně proto, že celý to plkání je tolik realisticky chlapský (byť se tu někteří chlapi v komentech ošívají :o)
A když to všechno po rudišovsku skončí, je to parta, se kterou byste klidně šli (či šly) na tři Plzně, protože by vás vzali mezi sebe a cokoli dokázali hravě odpružit.
Hravost, třeskutý humor, otevřenost i hlubokost sama, kterou jsem poslouchala opakovaně a jistě ještě párkrát budu! Jasný plný počet.
5/5

P.S. Milary díky za dárek a Metlo, tchánovi v audiu nebo obojí :o)