Český ráj

Český ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390980/bmid_cesky-raj-DOM-390980.jpg 4 478 149

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…... celý text

Veronika13
01.04.2024 3 z 5

Po dlouhé době jsem četla “Rudišovku a jsem trošku zklamaná. Nebyla vyloženě špatná a ke konci to všechno začalo dávat smysl, ale prostě to nebylo úplně ono. Pravda, jsem žena, a když na to přijde, radši si dám radegast než plzeň, tak asi nejsem úplně cílová skupina :))))

anmaride
19.02.2024 5 z 5

Krátká jednohubka, rozhovory mužů v sauně, příběhy, zamyšlení, životy. Četlo se mi to trochu hůř, asi jsem na to neměla tolik spěchat, ale i tak opět super rudišovka.

Pawlisman
01.12.2023 4 z 5

Pouze audikokniha - nedoposlouchaná. Ale jo, dobře že takové dílo vzniklo, mohlo by se zapsat do historických análů. Prostě takový popis lidských archetypů - mužů - na začátku 21. století. Jen je to pak již jaksi repetitivní..

mila2411
02.11.2023 4 z 5

Hodně zajímavé. Hodně hodně zvláštní. Hodně hodně hodně dlouho trvalo než jsem se začetl. Nakonec ale hodně dobrééééé.

los
20.10.2023 3 z 5

místo novely by textu slušela svižnější forma divadelní hry (repliky postav + scénické poznámky), i pointa a popis místa si úplně říká o inscenaci

Rudiš umí vystihnout rutinu, banalitu, všednost, a přitom zachytit atmosféru a pinožení bezejmenného člověka (všiml jsem si dobře, že v celé novele nepadne jediné konkrétní jméno?)

pobavily mne ty trefně vystižené fáze života muže: 1. sex - 2. manželský sex - 3. bílý sex (= večerní vyjídání ledničky)

Rade
19.10.2023 4 z 5

Rudyšův „obyčejný“ člověk. Vůbec to nešustí papírem, ti chlapi jsou jako živí!
Saunové povídání, zprvu zdánlivě nuda, plácání jedno přes druhé, o pivu, o ženských, o smrti, ale nakonec to všechno dává kupodivu smysl a ze saunové anonymity se vynořují jednotlivé charaktery a nám nezbyde než těm hledajícím, pochybujícím, trápícím se nebo zmoudřelým mužským fandit. Chvíli sranda, chvíli smutné, chvíli překvapivé, chvíli dojemné...
Prostě tak, jak jde život.
„- Dej si každý večer tři plzně a bude ti dobře.
- To piju celej život.
- Každý den?
- Každý den.
- Tak to nevím, jestli ti ještě něco pomůže. Ty budeš složitý případ, člověče. Ale kdyžtak mám kamaráda zvěrolékaře, třeba by ti pomohl.“
„Víte, já nevím, kde se to v lidech vzalo, že všichni si myslí, že to má být lehké. Nebo že všichni mají být šťastní. Všichni to chtějí, všichni se rvou a nakonec jsou jen nešťastní z toho, že chtějí být šťastní.“

Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Bavilo mě to. Sranda. Různé typy chlapů, hlášky. Asi jsem v tom nic hlubokého nehledala. Prostě chlapi, se vším, co k nim patří. Ale doma bych chtěla mít typ, který v sauně nebyl.

kob
28.07.2023 4 z 5

Audiokniha výborně načtená Petrem Čtvrtníčkem mě bavila, ale nejsem si jistá, jestli bych vydržela číst i knížku.
"Názvy" osob po indiánském vzoru působí originálně.

Chytuš
16.03.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Zdánlivě nesouvislé chlapské tlachání o všem a o ničem. Takže o životě... Parta chlápků, kteří se pravidelně schází v sauně - nedozvíme se ani jejich jména, protože jména nejsou důležitá, jsou mnohem důležitější charakteristiky každého z nich. Zdánlivě nesouvislé dialogy se krásně prolínají a čím se člověk dostává dál a dál, tvoří parádní celek. Hořkosmutný celek. Jediné, co mi vadilo, byl konec ve stylu magického realismu - podle mě se nehodil k předchozím zemitým chlapským dialogům... Jinak skvělé!
Takže - pijte tři plzně denně a hlavně ať to pruží :-)

Pišta33
02.02.2023

Ten, co málokdy sem něco napíše, teď říká: Milé dámy, nic jste se nedověděly o čem si chlapi vykládají, žádná palba do vlastních řad! Jen jste nepochopily, jako chápete málo co, že toto je podařená parodie na ženské bezobsažné tlachání :-D Tak se na mě nezlobte, že jsem vám odhalil pravdu, vždyť když se to vezme kolem a kolem, stejně vás máme rádi :-) Ať nám to tedy dál pospolu pruží :-)

i_vanička
01.02.2023 5 z 5

Vždycky jsem byla zvědavá na to, co si chlapi mezi sebou říkají, když jsou sami, bez bab. Tak teď to vím :). Vlastně mě to mile překvapilo, jsou vtipní a vedle blbinek “jako malí kluci” jsou moudří. Fakt to byl bezva zážitek.

misantroop
26.10.2022 4 z 5

Mám Rudiše rád a celkem mi sedí i tenhle druh románu. Postupem času mě bavil víc a víc a rozsahem myslím ladil k tématu a zpracování. Neskutečně mě iritoval výraz "velitelka", ale "pivní magnetismus" to napravil. Podědil jsem ho totiž také. Takže za 4 hvězdičky.

iceVS
17.10.2022 5 z 5

Superstřelba do vlastních řad.
Mám pocit, že půlku z těch aktérů znám :-)

Boží je to.

janamaluveckova
23.08.2022 3 z 5

Vypadá to, že je to o něčem, ale je to o ničem. Dá se číst z jakéhokoli místa, o nic čtenář nepřijde.

LuckaH2
12.08.2022 4 z 5

Kniha o ničem a o všem. Parta kamarádů, které neznáme jménem, se schází v sauně, kde plkaji o běžných vecech. Až by se chtělo říct o blbostech. Akorát přitom nahodou někdy narazí na moudra a základ života. To si ale každý čtenář musi najit. A k tomu řeší, co asi může být v té ženské sauně za zdi, kde se ženy chichotaji...nebo vlastně co ze je v tom ženském světě obecne...

Dela111
23.07.2022 3 z 5

Chlapské mudrování v sauně... Nesourodá skupinka mužů a jejich všední tlachání většinou o věcech nevážných, ba přímo o banalitách. Ona se tam sice najde i zajímavá nebo silnější myšlenka, ale díky jednoduchému podání vyzní obsah opět prázdně.
Někomu tato "sonda do mužské duše" sedne, já musím bohužel říct, že mě nijak zvlášť nebavila, nevidím tady ani hluboké moudro ani vtip a kdybych nezvolila výborně načtené audio, knihu bych nepřečetla. Četbu tohoto prázdného tlachání bych brala jako ztrátu času. Ovšem jako poslech při jiné činnosti se to dalo, obzvlášť když audiokniha je načtená skutečně famózně - Petr Čtvrtníček se svým přednesem tvoří asi 90% úspěchu této knihy. Za audio přihazuji 1* navíc.

JaLenka
22.07.2022 5 z 5

Tohle mě několikrát rozesmálo, originální a zábavné, kniha, kterou určitě dále doporučím, i když pro každého není..

hrebmi
12.07.2022 5 z 5

Vivat Rudiš! Po delší době dávám nějaké knize plný počet. Skvělá forma, postavy, repliky. Esence chlapského světa v nezvykle destilované podobě.

Kopta
10.07.2022 5 z 5

Jak ladně a s klidem jde popsat život? Příběhy a rozpravy několika mužů, co potí svá těla i duše a přicházejí na hloubky až nicoty životů. Kniha je de facto o ničem, ale přesto mě bavila více než jakákoliv kniha, co by mohla mít příběhu na ságy. Autorův um jsem zde pocítil perfektně a to ani není jeho nejlépe hodnocená kniha. Slovní libůstka od začátku do trochu dimenzionálního konce, který překvapil, ale nezklamal.

gabriela3565
01.07.2022 4 z 5

Styl mi sednul okamžitě. Dialogy jsou zachyceny autenticky, jakoby člověk skutečně odposlouchával za onou saunovou stěnou. Je to freska ze života. Nějaká výraznější pointa mi tam ani nechyběla.