Český Mythus

Český Mythus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409905/bmid_cesky-mythus-68s-409905.jpg 4 13 4

Věděli jste: • Že původ a vznik českého národa není vědecky nijak doložen a stojí toliko na pověstech a bájích? • Že německá kolonisace zvětšila teritorium Čechů a zvýšila jejich kvalitu života? • Proč čeští králové a páni, kteří potřebovali zúrodnit zem a založit nová města, tak neučinili prostřednictvím vlastních lidí, ale pozvali Němce? • Že Moskvan a Polák je východní Balt nebo poloviční Tatar, jižní Slované poloviční Turci, kdežto Češi jsou upředeni z biologických vláken českých a německých? • Že je historicky prokázáno, že čím více bylo v českých zemích Němců, tím více se českému národu dařilo a naopak? • Že 16. století bylo stoletím velkého přátelství Čechů a Němců, protože většina českého národa byla, stejně jako Němci, protiřímsky založena? • Čím to je, že Češi jsou mezi „slovanskými národy“ tím nejpořádnějším a nejčistotnějším? Leckterým dnešním Čechům mohou shora uvedené závěry připadat provokativní. Dost možná se mezi námi najdou i tací, kteří se jich zaleknou a předkládané dílo dr. Emanuela Vajtauera dopředu odmítnou, aniž by se seznámili s vědecky podloženými fakty, o které autor své vývody opírá. Četba tohoto svižného průřezu společnou historií Němců a Čechů posledních tisíc let vyžaduje jistou míru odvahy nepředpojatě se vypořádat s neobvyklými historickými informacemi. Ba co víc: vyvodit z jejich získání odpovídající důsledky. Původní autorův text opatřil editor tohoto nového vydání více než 170 poznámkami pod čarou, které, vycházejíce z nejnovějšího stavu vědeckých poznatků, poskytují k uváděným historickým postavám a méně známým reáliím množství důležitých informací. Poznámkový aparát tak plní funkci jakéhosi samostatného a plnohodnotného průvodce dějem celé knihy, bez kterého by široký horizont Vajtauerových sdělení zůstal dnešnímu čtenáři velmi pravděpodobně skryt.... celý text

Richard Hrob
05.08.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazil celkem náhodou. Za sebe, jako milovníka historie, která však nikdy není černobílá, mohu říct, že mne donutila se na dějiny našeho národa a naší vlasti kouknout trošku jinak. Trošku jsem čekal tu typickou, dobovou propagandu, ale opak je pravdou. Velmi dobře propracované, historickými událostmi podpořené a citované, jinačí pojetí našich dějin a vývoje Čechů, jako takových. Za mne 5*

trautenberk
03.04.2020 4 z 5

Hledání pravdy v národních dějinách

Pozitiva:
Český mythus je Advocatus Diaboli v procesu vytváření dějinného (a mytologického) vnímání české národní existence tak jak je od roku 1918 udržován. Předvádí naše dějiny v kontextu celé evropské civilizace v jejich celistvosti. Vysvětluje jak bylo vůbec možné že náš kmenový a posléze národní stát vznikl a udržel se do moderní doby. Popisuje vlivy které formovaly naši existenci etnicky, kulturně, nábožensky i mocensky. Vyloženě boří mýty Národního obrození a První republiky a vykresluje náš národ ne jako osamocenou pevnost národní svébytnosti uprostřed moře nepřátel, ale jako nedílnou a důležitou součást středoevropského prostoru, která je sjednocena s okolím kulturou, vírou, politickými svazky a přesto nebo proto si zachovává svůj jazyk a vědomí etnické samostatnosti.

Negativa:
Vzhledem k dějinné situaci v době sepsání je kniha psána přiliš servilně vůči Němcům, což v dnešní době působí poněkud nepatřičně. Kniha se bohužel nevěnuje různým historickým obdobím stejně kvalitně, zláště doba novověku a existence Českých zemí v rámci Habsburské říše by si zasloužily lepší zpracování. Hodnocení návaznosti Husitství a Luterství a hodnocení druhého jako dležitého prvku mezinárodního porozumění je docela nepřesné a spíš vypovídá o protiřímském založení autora.

Celkové hodnocení:
Kniha by měla být součástí povinné četby na školách, společně s knihami od Josefa Pekaře by mohla posloužit k realistickému uchopení našich dějin a z toho plynoucí změně našeho myšlení směrem od úzkého rozhledu ústícího v dichotomii podlézavosti a šovinismu (v knize chytře nazvaného Boleslavský komplex) k nadhledu a k hrdosti na skutečně velká období našich dějin a osobnosti evropského i světového významu, které naše země zrodila.

Lesní_chodec
30.08.2019 5 z 5

Když jsem knihu dostal prvně do ruky, čekal jsem jen a pouze protektorátní "propagandu". Jakým milým překvapením byla vědeckost knihy, která se v historickém výkladu opírá především o starší studie legendárního profesora Pekaře. Po Rádlově Válce Čechů s Němci další výborná kníha, která doslova trhá Palackého vybájený výklad české historie. Škoda, že český vzdělávací systém tohle po tolika letech nebyl ještě schopen reflektovat...

Ovar
14.05.2019 5 z 5

Kniha velmi zajímavou formou mnohých citací dobových kronik a historiků (např. Josef Pekař) rozbíjí zažitá historická klišé táhnoucí se od Palackého dodnes.
Jeden z mnoha příkladů je mýtus tzv. holubičího národa.
Nikoliv s cílem srazit národní sebevědomí, ale naopak pomoci mu překonat pomyslnou hradbu, která mu brání v dalším rozvoji a vede k jistému komplexu, který se často mění v pohrdání jinými národy a ublíženosti v duchu "proti všem".
V knize se postupně dostaneme od raného středověku až k 19. století.
Navzdory roku vydání původní knihy, korespondují informace, které předkládá, s moderními knihami zaobírajícími se komplexněji dějinami našich zemí.
Dočteme se, kterak probíhalo osídlování Čech a Moravy, jak byli hodnoceni vojáci zemí Koruny české, o příchodu Slovanů na naše území a v neposlední řadě o soužití Němců a Čechů.
Oproti původnímu vydání kniha obsahuje okolo 170 poznámek vydavatele, které doplňují informace převážně o zmíněných historických osobnostech, což hodnotím velmi kladně.
Kniha je vhodná pro všechny, kdo nemají čas nebo chuť číst akademické bichle o stovkách stran.
Na závěr bych ocitoval z předmluvy:
,,I většina mythů byla našimi vědci kamínek po kamínku rozebrána a stržena, jak dokazuji četnými citáty, ale stalo se tak jen v odborných, široké veřejnosti neznámých publikacích."