Český architektonický kubismus / Czech Architectural Cubism

Český architektonický kubismus / Czech Architectural Cubism https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158367/mid_cesky-architektonicky-kubismus-czec-NkG-158367.jpg 4 7 1

Publikace k výstavě o pražském architektonickém kubismu. Český architektonický kubismus (1911-1914) podivuhodný směr, který se zrodil v Praze. Galerie Jaroslava Fragnera, 22.12.2006 – 11.02.2007. Český architektonický kubismus je dnes v centru zájmu odborníků, ale i laiků na celém světě. Jedná se o bizarní kapitolu ve vývoji moderní architektury xx. století, označovanou sice za slepou cestu, ale přesto stále velmi inspirativní. Základní postulát vytvořil v roce 1911 významný český architekt pavel janák (1882-1956), který reagoval kriticky na tehdejší racionální tvorbu ve stylu moderny jana kotěry a jeho okruhu. Kubismus se sice v architektuře dlouhodobě jako styl neprosadil, ale několik staveb bylo realizováno, a to nejen v Praze.... celý text

jarmik
jarmik
26.09.2013 4 z 5

Brožura je pěkná, doporučuji. Poslouží určitě i jako turistický průvodce. Na konci je přetištěna i programová esej Hranol a pyramida. Jenom jsem úplně nepochopil, proč se označuje architektonický kubismus jako český fenomén a co je u nás v tomto směru jinak než jinde.

Kubismus byl neúšpěšný styl, ve kterém nikdo nechtěl stavět. Přesto jsem si pro listování těmi snímky říkal, že při vší nelásce k egoistickým architektonickým hvězdám, které sedmkrát překračují rozpočty stavby, případně vytvářejí prostory, kde se nedá být a které jsou plné nefuknčních atypů, tak při tom všem jsem rád za každý krásný a umělecky kvalitně zpracovaný dům, kolem kterého mohu denně chodit. Vůbec by mi nevadilo, kdybych takových míjel více.

architektura Česko, Česká republika design kubismus

Autoři knihy