Českobudějovické pověsti

Českobudějovické pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350108/bmid_ceskobudejovicke-povesti-tfS-350108.jpg 4 6 3

Milí čtenáři, prostřednictvím tohoto komiksu vás bývalý městský písař Šimon Plachý z Třebnice († 1611) zve na nezapomenutelnou výpravu po zajímavých místech města České Budějovice. Představí vám nejen po generace tradované příběhy, ale doplní i hodnověrné informace o místech a událostech, o nichž se pověsti zmiňují. Tak neváhejte a ponořte se do vyprávění Šimona Plachého, na jehož konci se také dozvíte, jak krutý osud našeho milého průvodce stihl…... celý text

Komiksy
Vydáno: , Koop

martinstefko
09.11.2019 3 z 5

Na knihu, nebo vlastně sešit "Českobudějovické pověsti" jsem se docela těšil a musím říct, že jsem rozhodně nebyl zklamaný. Duo Trnková a Jinderlová odvedly dobrou práci, i když je skoro škoda, že je to tak krátké. I tak je ale skvělé, že se jim podařilo tento komiks vytvořit. Navázaly tak na spolupráci na komiksu "Karel IV. - Cesta na císařský trůn", u níž bych skoro přemýšlel, že bych si ji také sehnal, ale "Českobudějovické pověsti" mě přece jen zajímaly i proto, že to je o něčem, co je mi blízké. A v tomhle směru nepřišlo zklamání. Jasně, je pořád co zdokonalovat, ale i tak je to příjemná ukázka toho, jak předávat staré pověsti. Forma je zajímavá a čtení není nijak komplikované a bude čtenáře bavit. Jasně, je to čtení na chvíli, ale jsou zde historické a faktografické informace, od kterých je možné se případně odpíchnout, pokud by chtěl člověk vědět více.

Jido
30.08.2017 5 z 5

Povedená kniha, krásné ilustrace. Škoda jen, že pověstí není více.

witiko
08.08.2017 4 z 5

Mám rád pověsti a hlavně jejich co nejpůvodnější verze. Tyto jsou občas trochu romanticky upravené, aby byly dramatičtější, ale to chápu. Někdy není jasná posloupnost obrázků a dialogů, děj je občas místo v obrázcích převyprávěn v textu. Ale nejsem znalec komiksů a nevím, jestli je to špatně. Škoda, že chybí pěkná pověst o žábě bořící stavbu kláštera nebo o ponocném kostlivci na Černé věži. Také vlastní příběh Šimona Plachého, jakožto průvodce po pověstech, mohl být formou komiksu. Vadí mi úplně zbytečné chyby ve faktografickém komentáři. Tak třeba zvon Bumerin nepukl při požáru 1641, ale naopak ho přežil, protože byl v té době už na Černé věži (pukl při běžném zvonění až roku 1723). A spolu s ním nevisí v patře zvon Stříbrný (ten je až úplně nahoře v dolní lucerně věže), ale zvon Maria. A protože jsem fajnšmekr, i ten jinak krásně vymalovaný městský znak na přední předsádce mohl být heraldicky správně... V každém případě je to ale výborný nápad a pěkná knížka s atmosférou pradávných, minulých dob. Jsem moc rád, že vyšla a že má město takový živý průhled do své napůl vysněné historie.

pověsti České Budějovice

2017  80%Českobudějovické pověsti