České země v letech 1792–1848. Formování novodobého českého národa ve věku cylindrů, krinolín a nástupu páry https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167763/bmid_ceske-zeme-v-letech-1792-1848-formo-ZWO-167763.jpg 4 6 1

Kniha pojednává o pro české země klíčovém období závěru 18. a 1. poloviny 19. století, kdy se formoval novodobý český národ a kdy proces tzv. českého národního obrození vytvořil moderní český jazyk, odbornou terminologii a vytyčil základní předpoklady pro rozvoj mnoha vědeckých a kulturních oborů v českém prostředí. Současně české země prošly nejprve složitou érou revolučních a napoleonských válek, aby v období po vídeňském kongresu zažily sice mírové ale z politického hlediska zmrtvělé poměry tzv. metternichovského absolutismu. Z hlediska hospodářských a sociálních dějin životy našich předků v oněch dobách začaly výrazně ovlivňovat procesy agrární a průmyslové revoluce. Monografie si všímá vedle politických, vojenských a hospodářských dějin i vývoje soudobé společnosti a jejích jednotlivých vrstev, všestranného rozvoje vědy, kultury a umění i každodennosti života našich předků, vývoje bydlení, módy a životního stylu a jejich mnohdy zásadních proměn od rokoka přes empír, biedermeier, historizující slohy až po éru druhého rokoka, stranou autorova zájmu nezůstává ani rozvoj techniky a dopravy.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Libri

stepan1168
27.08.2022 5 z 5

Kniha výstižně ve stravitelné formě nabízí syntézu událostí v daném období-což si myslím, že je primárním předpokladem pro každou dějepisnou monografii.
Psaná je formou pochopitelnou i pro laika. Autor se v knize nebojí opakovat důležité události(což osobně cením).
Vcelku tedy nerozumím, proč má kniha tak nezaslouženě nízký počet procent v hodnocení- já jsem nadmíru spokojen a v čtení knih pana Vondry hodlám pokračovat.

kultura 18.-19. století české dějiny české národní obrození konec 18. století 1. pol. 19. století

Roman Vondra
česká, 1979
2010  88%České země v letech 1705–1792: Věk absolutismu, osvícenství, paruk a třírohých klobouků
2009  0%Osobnosti české historie
2012  36%Peníze v moderních českých dějinách
2013  70%České země v letech 1792–1848. Formování novodobého českého národa ve věku cylindrů, krinolín a nástupu páry
2011  0%Po kolejích a silnicích velké Prahy

Kniha České země v letech 1792–1848. Formování novodobého českého národa ve věku cylindrů, krinolín a nástupu páry je v