Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Nad českými zeměmi slunce nezapadá https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289894/bmid_nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada-5S9-289894.jpg 4 275 70

České střemhlavé bombardéry proti carským bitevním lodím. V polovině 19. století postihla svět katastrofa. Celé části zemského povrchu byly vymazány, hladiny oceánů se zvedly. Zanikly celé státy, jiné vznikly. Jedním z nich bylo Česko-slovenské království. V polovině dvacátého století je z království námořní velmoc s koloniemi a državami po celém světě. Kdo vládne mořím, vládne světu. Ale Češi nejsou jediný národ, který touží vládnout oceánům, jedním z největších hráčů na světovém poli je carské Rusko, které si brousí zuby i na česko-slovenské území. Carovo námořnictvo má drtivou materiální převahu. Aby Češi mohli vyrovnat síly, musí vsadit na novou, nevyzkoušenou zbraň. Námořní letectvo.... celý text

soupik2012
01.07.2021 5 z 5

Když jsme celému světu k smíchu. Národ, který si neumí do svého čela zvolit lidi, za které se nebude muset stydět. Není nad to, sepsat si svou vlastní alternativní historii a v té dát celému světu na prdel. :-) S tím jsem po této knize sáhla a nebyla jsem rozhodně zklamána. Pravda, nějaké nedostatky bych našla. Chtělo to lepší propracování jednotlivých postav. Jejich chování ve mě nevzbuzovalo žádné velké emoce. Autor jim nedal příliš velký prostor, působí velmi ploše a jednotvárně. Spíš než o jednotlivce jde v této knize o letecký souboj s námořní flotilou. Navíc je děj velmi předvídatelný a to je trošku škoda. Ale zřejmě to byl autorův záměr, sepsat dobrodružnou bitevní zábavu. A já se bavila. Na to, že audiokniha kterou jsem poslouchala vyšla z amatérské produkce vydavatelství Čti mi, je načtena velice dobře. A načetl jí pan František Florián.

PastorMal13
15.05.2021 4 z 5

Klasické Kotoučovo dílo, jen se místo vesmíru bojuje na mořských vlnách. Příjemně mě překvapilo logické uspořádání států po Velké bouři.

Zooey95
02.03.2021 5 z 5

Pokud je kniha psána opravdu s chutí a z autora srší jeden nápad za druhým, je to skutečně znát. České země jsem přečetla jedním dechem. Po zážitku, který mi touto knihou Jan Kotouč poskytl, je pro mě momentálně nejoblíbenějším českým spisovatelem. Člověk si může alespoň představovat, že v našem národě zbylo trochu té hrdosti a statečnosti. Představa je to hezká a vždycky jsem po ní toužila, troufnu si říct, že autor také... Myslím si, že to, s jakou láskou a zapálením spisovatel knihu píše, se pak projeví na způsobu, jakým ji čtenář přečte. Bohužel toto u spousty (momentálně hlavně českých) autorů a autorek nenacházím, často se setkávám pouze s těžce vypocenými větami, které mají nějak vyplnit těch 300 stránek do konce. To rozhodně není případ Jana Kotouče.

Nenasyta
14.01.2021 4 z 5

Velice čitelná kniha se zajímavou premisou. Alternativní historii běžně neholduji, ale u této knihy jsem se upřímně bavil a nemůžu se dočkat, až se pustím do dalšího dílu. Co je mi víc než příjemné je fakt, že zde nedochází k žádné snaze démonizovat protistranu a je to opravdu prostě válečný román ze dvou stran.

nero 13
06.10.2020 5 z 5

Musím autora pochválit za jeho fantazii, stvořil opravdu zajímavý propracovaný alternativní svět do kterého se má představivost hned zapojila a já fandil Česko-slovenské flotile aby ten střet proti Rusům zvládly.
Mám jedinou výtku, v knize by mohly být více propracovanější mapy.

psychousek
24.09.2020

V polovině 19. století se stala Velká bouře, která rozdělila svět dalšími moři. Některé státy v podstatě zmizely, zatímco jiné se začaly prosazovat a vzkvétat. A hlavní boje přestaly být o moc, ale o jídlo a zdroje. Do této situace jako čtenář vstupuji a snažím se zorientovat. To, že svět postihla katastrofa jsem zpracpvala rychle, že Rusko je carské taky nebyl problém, ale že Česko-Slovensko je království a navíc má loďstvo, to mi hlava dlouho odmítala.

Zajímavé na knize je, že nesleduje žádný příběh člověka, hlavní postavou je království a jeho potřeby, kterým slouží kapitán lodi, pilot, i všichni ostatní. Autor se navíc nezaměřuje jen na české země (a jejich državy), ale dovoluje nám nahlédnout i do ruského carství a nabízí jejich perspektivu.

Luke249cz
01.09.2020 5 z 5

Vůbec netuším, proč jsem se o této serii knih dozvěděl až teď, ale musím říct Česko-slovenské království do toho! Pokud jste viděli celou sérii Letadlové lodi Enterprise, tak si tyhle knihy zamilujete! O tom nepochybuji. Pro budoucí čtenáře bych měl dvě rady. 1) do google zadejte: radio dixie kotouč. Vyjedou vám recenze na knihy. Nemusíte je číst. Pro vás jsou, ale důležité obrázky! Takže když budete číst o SB-5 Albatros, budete vědět, že se mluví o Dauntlessech. (To platí i o letadlových lodích třídy Blaník, či bit. lodích třídy Jagellonský atd.). No a za 2) když v knihách budou bitvy, zapněte si YT a pusťte si k tomu Two step to hell - Victory, Star sky a jen čtěte!

rimar
06.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Jediné co jsem nepochopil proč mají ponorky Rusové a Češi ne. Snad se dozvíme v dalších dílech. Byla to taková trochu předělaná bitva u atolu Midway kde byl průlomový první velký úspěch letadlových lodi a došlo ke změně námořní války, tedy pokud nepočítám japonský nálet na Pearl Harbor, který ničivou sílu letadel ukázal, ale zde byli lodě zakotvené. Rozhodně se těším na další díly ze série.

zofie3000
26.07.2020 4 z 5

Tak na to že to bylo o letadýlkách a lodičkách, tak mě to bavilo. Charaktery jsou dobře vykreslené a bitvy popsané, takže i amatér jako já si to uměl představit. Rozhodně objev

anticlovek
01.07.2020 4 z 5

setting a svět paráda. kdo by si nechtěl počíst o českých letcích a lodích bojujících proti přesile ruského carství?:) jen mi přijde, že samotná akce/boje mohly být propracovanější a lépe popsané, ale možná ze mě mluví jen mé krvelačné já

jarmuk
24.05.2020 4 z 5

četl jsem až po přečtení 2. dílu. I tak zhltnuto za 2 večery. Moc mě ba.

Rita55
22.05.2020 4 z 5

Za mne překvapené "ano" :-) nečekala jsem, že mne to bude bavit. Sice jsem byla trochu nešťastná z té velké spousty jmen, ale brzy jsem pochopila, která jména jsou důležitá a která mohu klidně hnedka zapomenout. Konec byl napínavý... jdu na další díl :-)

KillHurt
08.02.2020 4 z 5

Propracovanost alternativní historie Země je obdivuhodná. Stejně jako napojení na skutečnou historii. Příběh rychle odsýpá a prvotní zmatení z velkého počtu postav zaniká velmi záhy. Můj osobní problém, že nejsem schopen sledovat všechny technické reálie, mi už kdysi pomohly vyřešit knihy Davida Webera. Jednoduše technický žargon nechávám plout a občas se v něčem chytnu. Právě má znalost Weberových románů je, aspoň v mých očích, největší slabinou této knihy. Při tomto srovnání příběh prvního dílu Českých zemí s Honorverse neobstojí a zdá se být poněkud plytkým a ledabylým. Naštěstí jsem si předem zakázal srovnávat Koutouče a Webera a nakonec jsem si knihu výborně užil. Těším se na pokračování.

miselin36
27.01.2020 3 z 5

Celou serii Ceske zeme mam rad, vzdy se velmi tesim na kazdy novy dil a rychle jej zhltnu...U tohoto prvniho dilu sou jeste citit mensi nedostatky ale nic hrozneho. Kniha me bavila, rovnez jako cely svet po Velke bouri

biki
07.01.2020 3 z 5

Zajímavá a zábavná myšlenka na téma alternativní historie jako výsledku katastrofy apokalyptických rozměrů, jejímž překvapivým výsledkem je nebývalý vzestup našich zemí, Česka a Slovenska. /Poznámka bokem - ve světle současné vnitropolitické situace v obou zemích to na mě působí dost ironicky/. Politické i územní uspořádání, či problémy tohoto nového světa, zvláště týkající se bojů o zdroje potravin, to vše je velmi slušně vymyšlené, stejně jako námořní a letecké boje. Jenže vlastní zpracování podle mého názoru dost pokulhává - postavy jsou černobílé, působí ploše, i jejich jednání je zcela podřízeno průběhu děje. Ani důsledky oněch bojů mě emocionálně nijak zvlášť nezasáhly.
Autor to však umí o hodně lépe, jak dokládají hodnocení dalších dílů zde na DK (a také série Centrální impérium), takže pokud se mi je podaří sehnat, ještě to s touto sérií zkusím.

midloch
26.09.2019 4 z 5

Od přečtení autorovy povídky ve sborníku "Ve stínu apokalypsy", která je vlastně prequelem k této sérii jsem si říkal, že tuhle alternativní historii si musím jednou přečíst. Nyní došlo na první díl. Kniha se velmi snadno čte, počet postav je vcelku velký, ale orientace v nich mi nedělala problém. Zkrátka, při čtení jsem se dobře bavil. K dokonalosti tomu sice něco chybělo (např. stejně jako jiní bych i já uvítal víc map), takže to není za plný počet. Už se ale těším na další díly.

Pan_Skala
22.08.2019 4 z 5

Mám rád knihy, které jsou nějak založený na původní historie ve které dojde k nějaké události, která může rozjet fiktivní vývoj. O to více bylo příjemné číst o tom, že se české země tak rozmohly i když první lákadlo byla hodně hezká obálka. Celkově se to četlo hrozně fajn, protože je to takové nenáročné čtení. Nebyl problém se ponořit do děje a ani rozlišovat jednotlivé postavy od sebe. S ohledem, že vím o dalších dílech tak se konec celkem dal tušit. I tam došlo k pár menším překvapením, ale neublížilo to celkovému dojmu z knihy. Takže já se jdu vrhnout na další díl.

TheEngineer
18.08.2019 3 z 5

Pohodové čtení. Literární zázrak to není, ale ani neurazí. Zajímavý koncept alternativní historie, děj trochu předvídatelný.

Gracian1964
27.05.2019 4 z 5

Ku knihe som sa dostal úplnou náhodou. Môj známy zháňal druhý diel a veľmi ju vychválil, nuž som ostal zvedavý, požičal si ju od neho a prečítal. I keď spočiatku s nedôverou, napokon ma vtiahla do deja a zvládol som to pomerne rýchlo, za pár dní. Dobre sa to čítalo, nie som si istý, či budem chcieť aj druhý diel, uvidíme. Zaujal ma častý výskyt priezvisk, ktoré sa objavovali v televíznom seriály 30 prípadov majora Zemana, napríklad Hradec, Pavlásek, Stejskal, Čadek a iné, na ktoré si teraz v rýchlosti nespomeniem. Zaujímalo by ma, či to bol autorov malý žartík, alebo čistá náhoda....

lumpíkcz
16.05.2019 4 z 5

Slušný dobře se četla neni to na plnej počtet hvězdiček :-)