České lidové balady

České lidové balady https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327236/bmid_ceske-lidove-balady-fPa-327236.jpg 4 4 1

Antologie dává pokud možno úplný a výstižný obraz české folklorní balady.

Hezy
30.03.2019 5 z 5

Lidové balady a písně plné tragických událostí, mordů, nešťastných lásek, úmrtí a hrůzy. Přesně tak, jak si je naši předci rádi zpívali a vyprávěli. Některé z těchto příběhů budete možná i dokonce znát. Balada, která se v této knize jmenuje „Jediný syn“ byla známa v mnoha verzích snad po celém světě a lidé si ji vyprávěli jako skutečnou událost, která se často stala na určitém místě. Dokonce byla často otištěna i v novinách jako událost, která se někde opravdu stala. Přešla i do našich pověstí, kde se často o tomto příběhu mluví. Dále je zde velmi známá balada, kterou bude znát snad každý a tou je „Shledání v hrobě“. Mojí nejoblíbenější je „Osiřelo dítě“. Tuto baladu a píseň jsem četl jako malé dítě na základní škole, někdy ve druhé až třetí třídě. Našel jsem jí při hodině literatury v čítance. Nedával jsem při hodině pozor a jen tak si čítankou listoval a poté tuto píseň objevil. Byla na konci knihy. Silně na mne zapůsobila a já o ní přemýšlel ještě doma. Často jsem si pak při hodině tou čítankou tajně listoval a tuhle píseň si četl. Knihu velmi doporučuji všem, kteří tyto příběhy celkově rádi poslouchají. Zejména ty tragické. Co si budeme nalhávat. Člověk má odjakživa tyto příběhy rád. Však i dnes je oblíbenost detektivních příběhů a kriminálních událostí stále aktuální. Mne se tato kniha velmi líbila a byl jsem z ní nadšený, protože mám od malička tyto chmurné příběhy velmi rád a nestydím se to přiznat. Samozřejmě, že jenom při čtení. A to jsem člověk velmi citlivý. Ilustrace Zdeňka Mézla jsou výborné. Je v nich humor i tajemno, hravost i surovost a k této knize skutečně patří.

Autoři knihy

Marta Šrámková
česká, 1935
Oldřich Sirovátka
česká, 1925 - 1992

Kniha České lidové balady je v