České hrady - díl první

České hrady - díl první https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42916/bmid_ceske-hrady-dil-prvni-K8V-42916.jpg 5 13 3

České hrady série

Kniha Dobroslavy Menclové začíná stručným přehledem vývoje základních hradních typů v Evropě od poloviny 10. století do konce 13. století se zvláštním přihlédnutím k těm vlivům, které se uplatnili v Čechách. Text prvního dílu přináší v rozborech vybraných staveb vývoj českých hradů až po 14. století, dokumentovaný množstvím fotografií, půdorysů a rekonstrukcí. Čtenář se zde také doví mnoho zajímavého nejen o bydlení na hradě, ale i o výstroji bojovníka a o tom, co souviselo s důležitou vojenskou funkcí hradů. Publikace dokládá, že středověký hrad nevznikl ani u nás jako jev izolovaný, ale jako výtvarný projev určitého stadia ekonomického a společenského vývoje.... celý text

tenax
18.07.2015 5 z 5

Důstojné navázání na Sedláčkovy Hrady, zámky a tvrze království Českého. Zabývá se ale hrady spíš ze stavebně-technické stránky, kdežto Sedláček se hodně věnoval osudům šlechtických rodů, které byly s hrady spjaty.

Sandik
15.03.2015 4 z 5

Ve své době absolutní špička, kterou svými pracemi překonal až Tomáš Durdík. Samozřejmě je nutné brát v potaz, že text této knihy už je více než 60 let starý (fakticky byl z větší části hotov už v padesátých letech) a mnohé údaje už dnes tak docela neplatí. Durdík Menclové navíc vytýká nesprávnou metodologii, protože dle něj lze studium hradů rozumně postavit pouze na jejich typologii.

mikky1
10.05.2012 5 z 5

Vynikající kniha. Pro milovníky historie prostě pastva.

hrady a zámky

Dobroslava Menclová