Česká povídka 1918/1968

Česká povídka 1918/1968 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244141/bmid_ceska-povidka-1918-1968-HQk-244141.jpg 4 11 1

Výbor z povídek českých autorů, v němž editoři usilují o relativně výrazné postižení generační škály a tematického i vyjadřovacího rozpětí povídkového žánru ve zmíněném období (výrobní důvody nedovolily přinést ukázku z jubilejního roku 1968).

Pablo70
22.12.2020 4 z 5

Povídka byla vždy spisovatelskou mistrovskou kategorií a povídky byly v době, kdy je ještě tiskly noviny a časopisy, možným zdrojem pravidelných příjmů autorů mnohdy zoufale živořících. Ty doby jsou pryč, ale povídky zůstaly. Česká povídka 1918-1968 vyšla k padesátinám naší republiky. Teď máme za sebou stovku, ale povídkovou antologii 1918-2018 nikdo nevydal. Snad už je trochu anachronismem psát povídky, ale právě proto je tahle sbírka povídek něco jako zasazená Lípa republiky. Věřím, že se povídky stále rodí a že stoletá antologie by přinesla mnoho dobrého čtiva a našla by si své čtenáře. Ta padesátiletá vyšla v horečném roce 1968 a najdete v ní autory starší, ale i moderní z překotných šedesátek (Klíma, Hrabal, Prošková...). A právě proto byla za normalizace zakázaná. Jestliže ji nemá knihovna, kterou navštěvujete, kupte si ji za laciný peníz v některém antikvariátu. Je to přece jen kniha svým způsobem jubilejní a má svou nespornou hodnotu i kouzlo.