Česká otázka / Naše nynější krise

Česká otázka / Naše nynější krise https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 20 3

Česká otázka: Snahy a tužby národního obrození / Naše nynější krise: Pád strany staročeské a počátkové směrů nových. V České otázce se věnuje českému národnímu obrození, Naše nynější krize je zaměřena na českou poltickou scénu konce minulého století. 3. vydání

Samwise1KB
23.08.2023

Obávám se, že budou snahy knihu zakázat. 23.8.2023

Kabuky
17.04.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

marvan00
10.05.2021 5 z 5

"Česká otázka je otázkou náboženskou," je základním východiskem této rozsahem skromné Masarykovy úvahy. Masaryk sleduje stěžejní postavy českého národního obrození a na jejich myšlenkách a díle demonstruje svůj osobitý pohled na české dějiny. Nejvýše si cení Dobrovského a poukazuje na to, že české národní obrození vzešlo z Herderovy filosofie dějin a jeho pojetí národa. Považuje to za splátku německého myšlení českému národu, které se v době reformace pro změnu inspirovalo českým husitstvím. Nejvíc mě dostalo, jak hluboce Masaryk rozuměl české mentalitě, s jakým pochopením poukazuje na to, jak nekonfliktní česká mentalita může být na jednu stranu výhrou, ale i prokletím. Po této knize mám pocit, jako bych lépe porozuměl nejen českým dějinám ale i sám sobě.

Kniha Česká otázka / Naše nynější krise je v