České baroko není sice posud všestranně prostudováno, ale jistě je již plně rehabilitováno. Dnes tedy bude už stěží někdo tvrdit, že baroko je souznačné s "temnotou" českého ducha, málokdo se odváží pochybovat, že se barokem češství vyjádřilo naopak mohutně a velkolepě: obecně vzato, je u nás baroko dobou, kdy česká tvořivost přináší na dlouhé časy naposled náš vlastní a originální příspěvek do obecného a společného fondu evropské kultury; umělecky vzato se naše baroko svou vskutku tvůrčí povahou velmi kladně odráží od obou epoch, které je historicky rámcují, jak od naší renesance, tak i od osvícenského pseudoklasicismu. - Václav Černý, úvod ke studii Generační periodizace českého baroka...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287794/ceska-literatura-doby-baroka-sborni-uAK-287794.png 41
Historie, O literatuře

Matěj Vierius
česká, 1634 - 1680
Josef Lauritsch
česká, 1686 - 1754

Kniha Česká literatura doby baroka: sborník příspěvků k české literatuře 17. a 18. století je v