Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310962/mid_cesi-1948-jak-se-ksc-chopila-moci-GEv-310962.jpg 4 61 16

Češi série

Únor 1948. Velká chvíle premiéra Klementa Gottwalda. Dvanáct demokratických ministrů jeho vlády podává demisi s vidinou, že Gottwald padne a prezident Beneš jmenuje prozatímní úřednickou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám, v nichž už by komunisté rozhodně nevyhráli. Během několika rozhodujících dnů se ale tento taktický manévr ukazuje jako politická hloupost a hrubé podcenění protivníka.... celý text

Metcheque
07.03.2024 4 z 5

Skvělý komiks od autora, který dějinné logice rozumí (a ještě lepší seriál), nicméně jednu hvězdu ubírám za nesrozumitelnost pro mladší čtenářstvo (pro které je dílo určené). Bouřlivé debaty o počtu demisí demokratických ministrů či o tom, jestli Zenkl půjde na ruku komunistům či Benešovi, mají sice svou nespornou historickou hodnotu, ale běžný středoškolák mnohdy netuší co to je demise, ani kdo byl Zenkl.

iceVS
06.12.2022 4 z 5

Jako komiks pro dospělé je to hodně dobrý.
Ale vůbec si neumím představit, kolik z toho poberou dvanáctiletý děti :-)

blackoutzuzi
14.05.2020 4 z 5

Další ze skvostů série, krásná kresba, skvělé zpracování.

bertrand
04.11.2019 4 z 5

Nezbývá než smeknout pomyslnou papáchu před mistrem Kosatíkem. Z ryze nekomiksové látky dokázal vytvořit tvar, který má nesporné komiksové kvality, navíc obsahuje dva propojené příběhy z nichž ten dětský je snad ještě napínavější než "dospělácký". Mystické aspekty u mě fungovaly na výbornou.
Kosatík je náš nejlepší popularizátor dějin a nečiní to rozhodně blbě, školometsky a už vůbec ne povrchně. Není ideologický a je také AUTOR - to, co si do příběhu domyslí, čím ho oživí působí dojmem, že se tak opravdu stalo.
Ještě bych vyzvedl kresbu, která s bere to nejlepší z lehkosti starých mistrů komiksu. Potíže jsem měl s rozlišením jednotlivých postav na panelech - to je asi jediné negativum.
Žijeme zkrátka v epoše "dějin podle Kosatíka", a pořád asi lepší než podle Nejedlého.

-Pečivo-
14.05.2019 3 z 5

Kléma Gottwald by byl na žebříčku českých zmrdů určitě někde v první třetině. Docela by mne zajímalo na jakým místě přesně by skončil. Až budu prezident, tak uspořádám anketu o největšího českého zmrda. To mě totiž právě teď dost zajímá a tímto to začleňuji jako bod do svého budoucího programu. Další body jsou prozatím: komunisti do kamen a více cyklostezek v Praze.

Tento díl byl nakreslen celkem neutrálně, tak že mne to neurazilo a ani teď 10 minut po přečtení, to ve mne nezanechalo žádný hlubší dojem. Děj se soustředí zejména na Klému a tak celková demise 12 ministrů a jejich pohnutky přišly celkem zkrátka.

Zatím nejslabší díl série. Střílím 6 komunistů z 10.

flanky
02.04.2019 4 z 5

Hodně se mi líbila kresba, zatím asi nejvíce z předchozích dílů. Příběhově taky poutavé. Zapracování dětí, které bojují o klubovnu je zajímavé, nicméně i vzhledem k tomu, že mi částečně uniká souvislost, proč tento komiks obsahoval i jakýsi vedlejší příběh, srážím 1 hvězdu. Jestli to mělo být přilákání mladších čtenářů, tak to rozhodně nekorespondovalo s vulgaritami, které ke KSČ (alespoň k té nejvyšší třídě v těchto letech) patřilo. Ale i tak slušná práce.

Ellen16
13.01.2019 4 z 5

Celkem zajímavé zpracování února 1948, takový úvod do tématu zábavnou formou.

Makrela Liška
13.09.2018 4 z 5

Musím říci, že mě tento díl překvapil a vtáhl. Bavilo mne, jak byl příběh vyprávěn a ani k výtvarnu nemůžu mít větší výtky. Dohromady vytvořily padnoucí atmosféru k tak temnému tématu.

nakavusterezou
09.06.2018 2 z 5

Jelikož o této problematice nevím zas tolik, jako o předchozích tématech, čtení mě trochu nudilo. I přes to jsem ale získala informace, které mi danou situaci dovysvětlily a ujasnily :)

Jana K
12.04.2018 3 z 5

"Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal." Touto památnou větou, jež už navždy zůstane součástí té temnější stránky našich dějin se uzavírá ponurý komiks, jemuž předcházel úspěšný televizní cyklus České století. A je to určitě povedený komiks, byť pojednávající o neblahé kapitole naší historie. Rozhodně mohu doporučit.

OldaB
31.12.2017 4 z 5

Gotwald jako temný mág, mystérium útočí. Zase jiné zpracování, ale přesto dobré.

Mánička178
19.08.2017 4 z 5

Hrůzu nahánějící kapitola našich dějin a tento díl ze série Češi tuto skličující atmosféru velmi úspěšně zachytil. Kdyby tak lidé tehdy tušili, na jak dlouho a kolik se toho změní...

Mercatino
20.04.2017 5 z 5

Tento komiks má svou krásnou českou depresivní sílu. Klement Gottwald jako zlý vlk a prezident Beneš jako ubohá stará ovce, která se nedokáže vzpamatovat z minulosti. Vedlejší příběh mi přišel jako hororová vsuvka nepovedeného dobrodružství rychlých šípů, vsunutá už do tak dost depresivního příběhu. Člověka kterého to napadlo musím pochválit. Příběh dětí je naprosto zbytečný, ale přesto s příběhem jde v ruku v ruce, takže nepřekáží, ale doplňuje atmosféru.

jarynek
21.03.2017 4 z 5

Ponuré, depresivní, vykreslující nevyhnutelnost věcí, které přišly. Ale bohužel je to naše historie. Druhý příběh mne zpočátku vadil, ale nakonec dokreslil příběh stěžejní.

milan.krimsky
15.02.2017 4 z 5

2 příběhy v jedné knize

martinstefko
26.12.2016 5 z 5

Z čtení komiksu "Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci" mě až mrazilo. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/12/1336-cesi-1948-jak-se-ksc-chopila-moci.html