Češi 1992: Jak Mečiar s Klausem rozdělili stát

Češi 1992: Jak Mečiar s Klausem rozdělili stát https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220142/bmid_cesi-1992-jak-meciar-s-klausem-rozd-220142.jpg 4 54 8

Češi série

< 9. díl

Když v listopadu 1989 lidé na náměstích zvonili klíči, asi nikoho nenapadlo, že jedním z prvních velkých výsledků revoluce bude rozpad společného státu. Co ho vlastně drželo pohromadě, pokud ho rozložila svoboda? A jak k tomu rozpadu došlo, když nakonec tolik lidí na obou stranách zaskočil? Je to příběh staršího a mladšího bratra. Ten starší je si mladším sourozencem do té míry jist, že často neslyší, co mu ten druhý říká. Když ale národ dospěje do stadia, kdy jeho emancipace vyvrcholí vznikem vlastního státu, neexistuje způsob (kromě násilí), jak mu v tom zabránit. Češi to zažili na vlastní kůži v roce 1918, a v letech 1989–1992 jim to historie s jejich slovenskými bratry zlomyslně zopakovala.... celý text

Gabi13
07.02.2023 5 z 5

Pro děti školou povinné, skvělé shrnutí co se dělo v naší nedaleké minulosti. I já jsem si opět ucelila myšlenky.

blackoutzuzi
14.05.2020 4 z 5

Tento díl 1992 byl můj první (protože je "můj") :) a rozhodně ne poslední. Velice zajímavé podání historické události, které je čitelné a věřím, že pro mnoho mladých lidí i atraktivnější než "pouhé" učebnice. Klidně bych byla pro, aby se při výuce na školách využívaly jako doplňkové studium i tyto typy knih.

-Pečivo-
14.05.2019 3 z 5

Konec. A poslední díl zdaleka nejslabší z cely série. Škoda. Grafické zpracování nejslabší, někde na levelu Čtyřlístku. Myšpulín Klaus a Bobík Mečiar rozdělili Československo a buď to bylo nudný jak peklo a nebo se to Kosatíkovi moc nepovedlo.

Celou sérii hodnotim velmi kladně, je to sice velmi stručné, ale taky velmi poučné a vydat to formou komiksu bylo lepší rozhodnutí než vydat to formou beletrie nebo formou na bábovku.

Pevně doufám, že nebude následovat další díl Češi 2025: Jak Babiš dojebal republiku. Protože pak by muselo následovat Češi 2030: Jak prezident Peči upekl stát jak dort.

Mánička178
02.08.2017 3 z 5

Komiks, který poskytuje super vhled do této zajímavé události a do souvislostí, které k rozpadu vedly. Pořád si říkám, jak to je chvíle, co se to stalo, přitom je to událost v podstatě historická a přelomová. Když se člověk podívá po světě/Evropě, kde vládne tolik separatistických sklonů, pak se až diví, jak to tady proběhlo všecko v klidu a bez krveprolití apod.

Tozbee
26.03.2017 3 z 5

Vydařené "dialogy". Poněkud mi vadilo, že se jich tolik odehrává na televizní obrazovce, což vyvolává dojem, že se podstatná část rozdělení Československa dojednala v diskusních pořadech.

martinstefko
19.05.2016 4 z 5

Samotného mě překvapilo, jak se i tahle událost jeví historická, dávná, přitom její důsledky stále pociťujeme. Události jsou podány dostatečně zajímavě, i když autorsky zkreslené, ale díky kresbě Dana Černého to nevadí, protože ono se očekává, že ten pohled bude trochu nadsazený. Hodí se to sem a s tímhle dílem jsem spokojen. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/02/848-cesi-1992-jak-meciar-s-klausem.html

Ivan Kučera
25.11.2015 2 z 5

Pôvodne som uvažoval, že dám „až“ 60%, ale potom som sa spýtal a prečo? Veď ťa to nebavilo. Kresba fajn („detská“, ale nie každý komiks musí vyzerať ako Thorgal) a občas mrazivé a výstižné. Najmä s odstupom rokov, keď už viem, čo boli Mečiar a Klaus zač. Ale inak som sa nudil a prečítal som si to vcelku bez záujmu.

OldaB
18.10.2015 4 z 5

Ne úplně šťastné oddobí našich státu zpracováno čtivě a přehledně. S kresbou jsem měl na začátku problém, ale nakonec musím uznat, že mi k tomu celkem sedla.

Autoři knihy

Pavel Kosatík