Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17210/bmid_nekonecno-vita-ohleduplne-ridice-fl9-17210.jpg 4 787 112

Červený trpaslík série

Rob Grant a Doug Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého humanoida vyvinutého z kočky domácí, která byla zavřená ve skladišiti.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

Red Dwarf. Infinity Welcomes Careful Drivers , 1989

Bakana
16.12.2019 5 z 5

Miluji televizní seriál, viděla jsem ho několikrát. Upřímně si myslím, že seriál je o něco lepší než kniha, ale i kniha je k popukání a na dovolenou výborné čtení. Zejména tedy 1. část, další díly, Lepší než život a hlavně Pozpátku, už bych nazvala spíš tragikomickými...

Janadvorackova
07.10.2019 4 z 5

Já jsem fanda seriálu, ani knížky prostě nemůžu mít nerada. Autoři odvedli dobrou práci.
Příběhy mají širší záběr, známé, i trochu neznámého :). Pobavilo.

Ke knihám už se asi nevrátím, ale na obraz se určitě ještě x krát ráda podívám.

EsoRimmer
03.08.2019 5 z 5

Pro fanoušky seriálu je to určitě nutnost, ale kniha dokáže pobavit i čtenáře bez znalosti TV díla. Není přesným opisem toho, co se děje v seriálu, ale drží se základní dějové linky, kterou rozvíjí a doplňuje. Hlavním plusem je, že spojuje rozdrobené seriálové příběhy v jeden velkolepý celek a k tomu přidává ještě něco navíc.
Styl psaní je jednoduchý, takže také dobře a rychle čtivý, prošpikovaný tím nejlepším z britského humoru, a to nejen v legendárních hláškách hlavních hrdinů, ale i v jazyku vypravěče.
Jedinou nevýhodou je překlad, který vůbec nerespektuje to, co v seriálové verzi vytvořili překladatelé České televize. Originální seriálové nadávky převádí do češtiny bez skurpulí, a proto se v knize objevuje oproti seriálu až zarážející množství vulgarit.

jaroiva
09.06.2019 5 z 5

No, pozdě, ale přece... neviděla jsem seriál a ke knížce jsem se dostala až teď.
A možná, že se mi to líbí víc, než kdybych to znala od mala. Kromě specifického humoru se tu dají najít pasáže, které donutí k zamyšlení nad vlastními hodnotami.
Určitě budu pokračovat s dalším dílem... a možná... , možná že se i podívám na seriál.

laepus
10.05.2019 5 z 5

Červeného trpaslíka miluju a tohle nijak nezaostává za seriálem. Naopak v mnoha věcech jde dál - člověk se tak dozví spoustu dalších věcí, které v televizi nebyly, např. před samotným odletem či to, že Lister vlastně chtěl záměrně do stáze a nebyla to náhoda. Parádní je scéna, kdy najdou Krytona, který se stará o hromadu mrtvol a Lister krásně sjede Rimmera. Hlášky fungují i na papíře a Lepší než život je tady opravdu mnohem lepší než život - kdyby tohle měli natočit přesně podle knihy, tak by rozpočet jediného dílu za speciální efekty asi překročil rozpočet celého seriálu. Rozhodně se těším na další díly, stejně tak na to, až si zase sjedu celý seriál na videu. PS Všimli jste si těch výrazů "televize, video" Už jsem holt starší ročník, zhruba tak tři miliony let a člověk musí držet poetiku Červeného trpaslíka :)

Banny_L
10.04.2019 5 z 5

ČT je úžasný seriál..snad proto člověk v očekávání je knížkou poněkud zklamán.. Chyběl mi tam Holly, který v knížce více řídí loď a méně si dělá srandu z posádky. Uvidíme v dalších dílech.. Každopádně absence některých hlášek mě opravdu mrzí, jelikož "Do kosmu" by snad již mělo i vytesat :)

E.Hyde
02.01.2019 3 z 5

Miluju serial, a tak jsem se s radosti vrhla na knizku. A s nemensi radosti jsem ji docetla a odlozila. Bohuzel kniha skoro vubec nezachycovala atmosku serialu. Rimmerovo "ku*va" me tahalo za oci az do temene, zasmala jsem se vsehovsudy snad dvakrat. Asi jsem cekala moc, ale myslim, ze to slo napsat tak, aby si ctenari smichem strikli do gati.

Hotovson
27.11.2018 5 z 5

Je pravda, že kdybych neznal seriál, tak by mi to zřejmě nebavilo, ale takhle je to pěkný čtení, který až na začátek a pár drobností kopíruje seriál.

Určitě ale napřed doporučuju seriál a až potom knížku.

Ptah25
19.11.2018 3 z 5

Á, výborně! Ten kousíček navíc. V tom to je.
V kolik vstáváme?
No, brzo! V půl deváté.
Ne, dřív. Už v sedm.
A co v šest?
Ne, přesně v půl páté.

Ano, v knize je ten kousek navíc, ale pokud jste fandové seriálu a hlášky už stejně znáte zpaměti, tak nic moc nového v knize nenajdete, nicméně pokud jste magoři, tak je to dobrý materiál pro doplnění komplexních znalostí o vesmíru Red Dwarf.

BernardBlack
13.10.2018 5 z 5

Pro fanoušky seriálu povinnost.Navíc není jen jeho kopií, ale obsahuje i vtipný "matroš" navíc.
Ideální na kratší cestu (tzn nejen tu 3 miliony let dlouhou:), kdekoliv se začtete, skvěle se pobavíte (jen pozor at Vás nepřepadne nějaký magoooor:)

DericCaster
25.09.2018 5 z 5

Pro mne jako zarytého fandu Červeného trpaslíka, byla četba této knížky povinností. A i když knížka vychází ze seriálu má něco trochu navíc. Autorské duo prostě nezklamalo. Nedokáži posoudit, zda by knížka zaujala někoho kdo neviděl seriál, ale pro fandy seriálu, je to prostě povinná četba ;)

Metla
03.09.2018 4 z 5

Útlá knížka určená především příznivcům TV seriálu "Červený trpaslík". Může být zábavná i pro neznalce této britské SF perly, ale osobně si myslím, že bez patřičné vizualizace to nejspíš není tak docela ono. Pro mě část kouzla při čtení spočívala v tom, jak mi paměť nabízela tváře, hlasy a gestikulaci jednotlivých postav: líného flamendra Listera s jeho koblížkovitým ksichtem a trikem samý flek; přepečlivě upraveného nafoukance Rimmera, kterému veškeré neurózy a mizerné charakterové vlastnosti vyloženě koukají z obličeje; bláznivě vymóděného Kocoura s jeho přihlouplým výrazem; hranatou lebku, zmatená očka a trhané pohyby úklidem posedlého Krytona a věčně sarkasticky rezignovaný úšklebek v tváři superpočítače s IQ 6000 - Hollyho (není to zase tolik, stejně má i 12000 učitelů tělocviku).
Nejsem cimprlich, nicméně jedinou vážnější výtku mám k nadužívání slova "kurva" - hlavně Rimmera pamatuju jako nádherně jízlivého zmetka bez zbytečných vulgarit.
Knížku jsem četla výhradně při cestování do/z práce a čas při ní příjemně ubíhal, akorát se občas spolucestující divně koukali, čemu se tak blbě culím. Zmírnění tempa a vážnější tón na posledních 30-ti stranách jsou vyváženy solidní, byť nijak převratnou pointou.
Nejsem v nejmenším zklamaná, ale v tomto konkrétním případě přece jen dávám přednost TV obrazovce před čtením knihy.

FofrNožka
13.08.2018 5 z 5

Mám ráda seriál, knížka mi jen dokreslila nějaké situace. Ale vše již bylo popsáno níže, tak abych to "nezeslonila", končím komentář. PS: Chybí mi můj starý známý člověčí parťák, tak ho tímto zdravím.

Sharru-ken
08.08.2018 4 z 5

Malý nostalgický výlet do doby, kdy jsem objevil seriál. Srovnávat to se seriálem ale nemohu, protože nevím, jestli to vůbec jde. Pobavil jsem se, doplnil si nějaké mezery a užil si známé příběhy vyprávěné v jiném duchu.
Můj mozek nakrmen alternativou něčeho jemu dobře známému je spokojen natolik, že se mu ani nechce přemýšlet, co bylo lepší.

Delirium
15.04.2018 5 z 5

Nevím, možná už je zbytečné k tomu něco říkat, když se tu v komentářích probralo už téměř všechno... no, nevadí.
Co se týče poměru kniha x seriál, volila bych seriál, ale to jen proto, protože jsem prostě seriál vídala už odmalička. Nemyslím si, že by byl seriál o něco lepší, jen je prostě papírová verze naprosto nezvyklá.
Nepřijde mi, že by se zde objevoval nějaký nadbytek vulgarismů, přece jen, jak už tu bylo řečeno, se přece třetí technik (ani jiný technik) nebude vyjadřovat přísnou spisovnou mluvou.
Upřímně mám ráda ten suchý britský humor, takže dávám 5/5.

Martin_Eli
04.04.2018 3 z 5

Stačí napsat tři slova: Seriál je lepší.

Z nostalgie jsem přečetl, kniha dovysvětluje některé momenty, které v seriálu chybí, ale jinak je obecně nudnější, než seriálová podoba.

vlkodlaq
28.01.2018 3 z 5

V některém ze starších komentářů padlo, že kniha je plná zbytečných vulgarismů. Nejsem příznivcem hrubé mluvy, přesto mi tento styl komunikace přijde pro dělníky nejhrubšího zrna, kam Lister etc. patřil, mnohem autentičtější.
V seriálu bylo mnoho chyb a dějových logických nedostatků, to proto, že jsou scény z knihy řazeny jinak a mnoho jich je vypuštěno. Tyto chyby se v knize nevyskytují, nebo jen minimálně a i nedostatky seriálu (vážně jsem to řekl?!?) dávají najednou víc smyslu a kniha vyplňuje prázdná místa.

vlkodlaq
27.01.2018 3 z 5

Jak už tu padlo, pro fanoušky RD takřka povinnost, i když příjemná. Seriál mám nakoukaný zpaměti mnohokrát včetně originálního znění takže v knize mě může překvapit jen jiné podání a scény, které v seriálu nejsou, přesto se začítám s vervou a nadšením, které u mě dokážou vyvolat jen Elstner nebo Seton.

Radovan_R
14.01.2018

Nedávno jsem knihu přečetl, včetně následných dílů. Celého Trpaslíka jsem neviděl, takže místy mě čtení dost bavilo, celkový dojem ale spíš je, že v tomto případě je lepší vidět než číst.

juleska
30.11.2017 5 z 5

Mám všechny díly. I všechny díly seriálu na DVD. Dokonce bych ještě někde doma vyhrabala VHS s bonusovým materiálem, filmem o seriálu etc. Celkem pravidelně se ke knížce vracím (třeba když jsem nemocná a válím se x-tý den v posteli). Nejvíc mě asi potěšilo, jak doplňuje seriál: některé vtipy fungují líp na obrazovce, jiné vyzní na papíře... Dávám šest hvězdiček z pěti. V tomhle nedokážu být kritická.

vesmír humor humorné sci-fi zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy

Rob Grant
britská, 1950
Doug Naylor
britská, 1955

Kniha Nekonečno vítá ohleduplné řidiče je v

Přečtených1 201x