Červený pokoj

Román Červený pokoj nám ukazuje tehdejší reálnou situaci v severských státech a poukazuje na "nečistotu" společnosti. Život bohéma, podvodné praktiky politiků, obchodníků a podnikatelů, pokrytecká morálka vládnoucích vrstev. Červený pokoj nebyl za autorova života uznáván kritiky, dnes ale patří mezi největší díla severské literatury. Zážitek z románu umocňuje to, že se jedná o autorovo vyznání - o část jeho života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161574/cerveny-pokoj-161574.jpg 3.938

Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda, Sfinx – Bohumil Janda

Röda rummet, 1879

Kniha Červený pokoj

tanya139
07.03.2019

Tak tohle bylo něco. Kniha mne rozhodně velmi překvapila. Čekala jsem suchý realismus, ale tato kniha taková rozhodně není. Strindberg snad ani nudně psát neumí. Dost často se v knize uchyluje k satiře, takže kniha působí i vtipně. Zaujal mě jakýsi orwellovský prvek, kdy autor kritizuje úřednickou mašinerii. Ve Strindbergově podání působí opravdu absurdně. Jediným problémem knihy je to, že v knize se občas hůře orientuje především kvůli velkému množství postav a kvůli přesouvání se mezi několika rovinami vyprávění.

Mumbo
26.10.2018

Ne příliš zábavný realismus ze Švédska druhé poloviny 19. století. Epizodické črty nemohou nahradit absenci děje.

MOu598
30.08.2017

Četla jsem v červnu 2011. Podle mých poznámek:
Náročné na čtení, řada postav, všichni z oboru bohémy, kteří se setkávají v kavárně s červeným pokojem. V podstatě několik příběhů, příhod 5-6 kamarádů, které se různě proplétají. Složité se v tom vyznat. Snad příště.
Ale jinak hezké, zajímavé, poutavé, čtivé.
O názorech, duši, společnosti, společenských tabu, rituálech, předsudcích, zradě, lásce. O všem možném.
Citát:
"Svět je tak plný lží, že když člověk řekne pravdu, tak mu nikdo nevěří."

Delicius
19.11.2016

Nedočteno, hrozně mě to nudilo, po 80 stranách odloženo, kniha darována jinému nešťastníkovi.

Stilico
18.02.2012

Severský realismus jedna báseň.