Červený adresář

Červený adresář https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386217/bmid_cerveny-adresar-HC0-386217.jpg 4 476 168

Švédská románová senzace prodaná do třiceti zemí. Knížka, která se dotkne vašeho srdce. Doris je 96 let a má od roku 1928 tentýž adresář. Žije sama v bytě v centru Stockholmu. Většina jmen v adresáři je přeškrtnutá, jejich nositelé zemřeli. Dorisinu samotu přerušují jenom návštěvy pečovatelky a rozhovory s milovanou praneteří Jenny, která však žije daleko. Jednoho dne začne Doris vzpomínky na své přátele z adresáře zapisovat, aby neodešly spolu s ní a mohla je předat Jenny. Nechte se vtáhnout do poutavého vyprávění o přátelství a nebezpečí, o štěstí i smutku a o velké lásce, na kterou se nezapomíná. Přeneste se do dávných časů v Paříži, New Yorku a ve Stockholmu a nahlédněte do ošoupaných plechových krabic plných starých dopisů a fotografií.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Den röda adressboken , 2017

Janizoun
Janizoun
15.08.2022 5 z 5

Krásný příběh, který mě dojal a konec knihy, který mě rozplakal. Ten konec ..., ale to je život a tato kniha mi skutečný život velmi připomíná. Přečteno jedním dechem.

Atara16
Atara16
31.07.2022 5 z 5

Kniha která se dotkne.....

bábuška
bábuška
16.07.2022 5 z 5

Nádherný příběh, pravdivý. Jedna jediná láska se dotkne vašeho srdce a zůstane tam navždy, i když běžný život si jde vlastní cestou. Co víc psát.....

martina8425
martina8425
10.07.2022 5 z 5

Málokterá kniha mě rozpláče. Tahle do ale dokázala. Příběh plný emocí, lásky, ale i nedorozumění a nešťastných okolností. Příběh, který mi připomněl, že skutečná láska vydrží ve vašem srdci až do poslední vteřiny. Velmi dojemný konec. A ještě dojemnější závěrečný odstavec. "Milovali jste dost?"
---
Kniha se opravdu dobře čte, nechcete přestat číst, protože musíte vědět, jak to bude dál a co všechno osud Doris přichystal...

ydnac
ydnac
07.07.2022 5 z 5

TATO KNIHA MĚ OPRAVDU DOJALA

Život nemáme od toho, aby se o nás staral, to ty se musíš o svůj život postarat.

"Přeju ti dostatek......, " zašeptá vyčerpaně a zavře oči.
"Dostatek slunce, aby prozářilo tvoje dny, dostatek deště, aby sis vážila slunce, dostatek radosti, aby posílila tvou duši, dostatek bolesti, aby sis vážila radostí života, a dostatek setkání, aby ses naučila loučit."

Doris žila dlouho, zažila lásku, zklamání, bolest, přátelství, radost, osamělost.
PROŽILA ŽIVOT :-)
Krásně napsané, velice čtivé, na konci mi tekly slzy...

veronika4937
veronika4937
27.06.2022 5 z 5

V anotaci si píše: knížka, která se dotkne vašeho srdce - a přesně tak to je. Sledujeme nádherný, i když hořko sladký životní příběh Doris, která je dnes na prahu smrti a ve svých 96 letech vzpomíná na svůj život, který byl opravdu pestrý. Střídají se kapitoly, ze současnosti a z minulosti, jednotlivé kapitoly jsou krátké, takže čtete a čtete a najednou jste na konci, ani nevíte jak. Velké doporučení pro milovníky romantiky, která ale není přeslazená.

veronika9143
veronika9143
02.05.2022 5 z 5

Kniha se opravdu krásně čte, její krátké kapitoly umocňují celkový dojem. Doris jsem si zamilovala, líbilo se mi vyprávění o jejím osudu a jménech v červeném adresáři. Příběh plný naděje, smutku, zklamání, bolesti, radosti, víry.... Autorka umí zaujmout, vtáhnout do děje, máte potřebu stále číst dál a dál. Nějaké malé výhrady mám, malinko mi tam neseděla neteř, ale po dočtení jsem taková rozněžnělá, proto plný počet hvězdiček. Jinak bych dala 4,5

SmisekIvuska
SmisekIvuska
21.02.2022 4 z 5

Krásné vzpomínání nad adresářem se jmény. Mám ráda knihy, kde se prolínají děje - současnost a minulost. Tady to bylo zpracované krásně a ten závěr... :-)

Ewwe
Ewwe
19.02.2022 5 z 5

To byla tak krásná kniha! Plná emocí, pochopení, síly, bolesti, lásky a odpuštění. První stránky jsou lehce nezáživné, ale nevzdávat to. Děj krásně plyne, prolínání minulosti a přítomnosti je dobře vykreslené a celkově tak kniha nenechá emoce chladné. Vřele doporučuji.

Kackac77
Kackac77
17.02.2022 5 z 5

Právě jsem dočetla, nemohla jsem ji od poloviny odložit a přestat číst. Krásný příběh, silný... Je to popsáno tak jednoduše a lehce, velmi dobře se mi to četlo a zároveň to ve mně probouzelo spoustu emocí. Smíření s životem, se smrtí,...bylo tam všechno.

Iveta Černá
Iveta Černá
08.02.2022 4 z 5

Knihu jsem četla asi před 5 lety, tak si nepamatuju úplné podrobnosti, avšak moc dobře si vzpomínám, že mi bylo z knihy smutno, že jsem pak každou chvíli přemýšlela, že taky budu jednou stará a že bych nechtěla skončit jako hlavní hrdinka s jedinou její zábavou a vzruchem z celého nekonečně předlouhého dne - příchodem pečovatelky, probíráním se starými fotkami, deníčkem a vzpomínkami na lásku jejího života i život její jako takový, který neměla vůbec lehký...A i mně slzy sem tam ukáply.

mary2019
mary2019
02.02.2022 5 z 5

Krásné! Hezky se četla a i slza ukápla. Chytla mě skutečně za srdce. Doporučuji!!!

janqa410
janqa410
02.02.2022 5 z 5

(SPOILER) První seznámení s autorkou. Po několik stránkách, jsem si říkala, jestli mě to vlastně vůbec zaujme. Byla jsem v tu chvíli dosti skeptická a docela jsem se bála, že zájem dočíst knihu ztratím. Naštěstí jsem vydržela a páni, jak jsem za to ráda! Příběh začal brzy gradovat do takových rozměrů, že jsem hltala další a další stránky, jen abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne. Příběhy drahé Doris, na mě udělaly neuvěřitelný dojem. A to ani ne ve chvíli, kdy je prožívala, ale až když byla vetchá, nemocná stařenka a na vše vzpomínala. Její vzpomínky byly tak hezké i ošklivé, milé i smutné. Vystřídala jsem s Doris a později i Jenny všechny emoce. Od radosti přes starost, k bolesti a utrpení až jsme dospěly k lásce, porozumění. Byla jsem tak ráda, že se Doris s Allanem znovu shledali a věřím, že se našli i v nebi. Moc krásná kniha, která nechá jistě mnoho i ve vás - rozhodně doporučuji přečíst.

FejKýý
FejKýý
25.11.2021 5 z 5

Krásný, dojemný příběh. Četla jsem již od paní autorky knihu Otazník je polovina srdce a byla krásná. Tudíž jsem chtěla zkusit její další knihu. No a tahle? Tak tahle byla ještě lepší! Popravdě ze začátku jsem se bála, že to nepůjde. Anotace mě nezaujala a prvních asi cca (jen) 20 stran jsem si říkala, zda to bude příběh pro mě. A on byl! A jak! Musím všem doporučit. Jak se začtete, tak vás to do toho příběhu vtáhne a vy ani netušíte že to čtete. Myslíte si, že tam stojíte s Doris a všechno s ní prožíváte a je vám krásně, je vám smutno.. Nevím co více říct abych vás na knihu nalákala. Opravdu ji zkuste. Mě mrzí že už s Doris nemůžu být a že jsem ji vlastně v příběhu nemohla nějak pomoct. Kniha se četla rychle a bavily mě jak zápisky, tak i současnost. Prostě krása. Těším se na další autorčinu knihu která má vyjít v září příštího roku.

Nočnípták
Nočnípták
06.10.2021 3 z 5

Příběh ze života. Vzpomínky nad adresářem a fotografiemi na přátele, kteří již odešli. Vzpomínky se prolínají se současností. Současnost, to jsou telefonní rozhovory Doris s praneteří Jenny a pečovatelkou. Chvílema smutné, osamocené stáří. Kniha se četla dobře, bavila mě. Teď, po krátké době, však si z ní už hodně věcí nepamatuju. Takže za tři*.

kusma
kusma
19.09.2021 3 z 5

Čekala jsem trochu víc. Víc jmen v adresáři, víc ze života Doris. Vlastně vyprávěno jen do určitého věku, pak moc život nebyl popsán. Na jednu stranu někdy popsány dataily, ale třeba budování vztahu s Jenny skoro vůbec. Nějak jsem se do životního příběhu nemohla začíst. Osa z přítomnosti o stáří, samotě a umírání byla hodně smutná.

Karina_
Karina_
11.08.2021 4 z 5

Kniha vhodné napříč generacemi, krásné romantika, co pobavila a zahřála u srdce jak mě, tak mojí babičku a doufám, že i maminku.

evask
evask
22.07.2021 4 z 5

Pěkná knížka.
Život plný zvratů, hledání a čekání.
Taky “nuda” o nervy na mateřské dovolené.

Akťavs
Akťavs
12.07.2021

Krásné, krásné. Není to žádná červená knihovna, jak by se dalo čekat podle názvu, ale příběh života. Někdy těžkého, někdy radostného, v chudobě nebo v luxusu. Některé věci jsou méně pravděpodobné, ale to je právo autorky . Já jsem se nenudila, je to sice oddechovka, ale dobře napsaná i s myšlenkou. Láska, mládí, stáří, konec života. Tak to je. Každý dělá někdy chyby, to je lidské, ale vždy by se měl snažit je napravit.

Kniholenka9
Kniholenka9
06.06.2021 4 z 5

Krásně napsaná kniha ve které se prolíná přítomnost s minulostí. Takové knihy mám moc ráda. Více se mi líbila ta minulost, tedy vyprávění Doris o lidech se kterými se v životě potkala. Čtyři hvězdičky dávám jen proto, že srovnávám s knihami Kate Mortonové.