Červený a černý

Červený a černý https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73721/mid_cerveny-a-cerny-Htx-73721.jpg 4 883 122

Společenský román francouzského klasika 19. století o mladém muži, snažícím se překonat společenské bariéry a vyšvihnout se mezi společenskou smetánku. Hrdina knihy Julien Sorel je skvěle vykresleným typem mladého kariéristy a pokrytce, který proto, aby unikl vojenskému stejnokroji, si podle požadavků reakční doby zvolí kněžské povolání. Využívá přízně žen, aby mohl rychleji postupovat na společenském žebříčku bez ohledu na utrpení, které kolem sebe působí. Dílo, které zpodobnilo venkovskou i městskou společnost po Napoleonově pádu a nástupu Bourbonů, se přes počáteční nepříznivé přijetí stalo jedním ze základních kamenů světové literární dědictví.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Le Rouge et le Noir , 1830

KetrinZel
21.04.2014

Jsem překvapena z komentářů, protože já jsem tuto knihu nebyla schopna ani dočíst. Ty intriky, nesmyslnost a falešnost jednání. Spíš jsem to odložila kvůli obsahu nikoli kvůli kvalitě díla.

fauziya
07.04.2014 5 z 5

Samozřejmě velká klasika. Nemohu se ubránit dojmu, že autorův styl trochu pokulhává v dějových pasážích. Což ale tisíckrát dohání v neskutečně propracované psychologii postav - hluboké průniky do hrdinů románu, v tomhle směru výjimečná věc, navíc na tu dobu - velká moderna, abych tak řekla :-)

nelac
16.03.2014 5 z 5

Krásný příběh, kniha se moc pěkně čte. Stručný obsah této knihy, který jsem se učila ve škole, určitě nevystihuje tento nádherný příběh. Určitě se nespokojte s výtahem, který najdete na internetu nebo v učebnicích a knihu si přečtěte.

Dandulka
14.10.2013 4 z 5

Místy trochu utahané, ale tak se tehdy psalo. Líbil se mi až ten konec, kdy čeká Julián na smrt a přátelé ho přemlouvají, aby podal odvolání. Chování jeho otce se ani před synovou smrtí nezměnilo a to je moc smutné.

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Přiznávám, že mi trvalo docela dlouho, než jsem se k téhle knize přes všemožné jiné povinnosti dostala, ale rozhodně to čekání stálo za to. A opět jsem si potvrdila, že zjednodušené výtahy v učebnicích nebo vůbec představy, které ve vás zanechá školní výuka, jsou dost zkreslené... tak například Julián je vždy představován jako kariérista využívající ke svým cílům ženy...nic nemůže být vzdálenější pravdě! Po přečtení posuďte sami...

AnneEyre
29.06.2013 3 z 5

Klasika a asi i maturitní četba. Sice mě čtení bavilo, ale zároveň se mi to celé zdálo zdlouhavé a tak trochu "o ničem". 400 stran popis francouzské společnosti, 90 stran nejvýraznější a nejrychlejší děj. Ale prokousat se ke konci mě stálo hodně trpělivosti. V Paříží pořád dokola salon... Pro mě příliš nezáživné, i když stále celkem zábavné.

Yorika
12.03.2013 3 z 5

No příliš nadšená z této knihy nejsem.Zdlouhavé nudné pasáže,úvahy o ničem ale příběh má něco do sebe.Pokud se člověk prokouše některými nudnými odstavci není to nakonec zase tak zlé.Ale můj šálek kávy to přesto není.

Dáma s hrnstjm
24.01.2013 4 z 5

Knihu jsem ve své době přečetla jedním dechem. Byla mi blízká zápletka starší ženy a mladšího muže, takže děj měl pro mě asi trochu jiný rozměr. Některé silné pasáže jsem si i podtrhala (což dělám opravdu jen výjimečně). Navíc to byla moje první zkušenost se Stendhalem, kterou hodnotím pozitivně. Z nostalgie se k ní ještě určitě vrátím.

Lenka Žofka
14.11.2012 2 z 5

je to už dávno co jsem to četla, ale pamatuji si, že jsem to horko těžko dolouskala a že to bla první knížka, u které jsem měla sto chutí přeskakovat stránky ať se něčeho doberu :)

Sedlmajerka
14.09.2012 4 z 5

Knihu jsem přelouskala ve slovenštině již před nějakou dobou a stále se k ní v myšlenkách vracím. Nezapomenu Stendhalovi zdlouhavé popisy a naopak, kde se mohl rozepsat, tak to utnul. Např. de La Molka sa mu hodila k nohám a o dvě věty dál byla těhotná.
Tu větu jsem četla třikrát, jestli jsem to třeba v té slovenštině špatně nepochopila. Tak on mě nutí nekonečné minuty číst o tom, jak někde drží za ručičku pani de Renal a takováhle důležitá věc se odehraje beze mne? A ten obraz ve vězení mohl také více rozpracovat (a bělavé obláčky modrým nebem plují). Dělám si srandu, ta kniha je fakt dobrá, jinak bych na ni asi už zapomněla.

Jujkyna
22.07.2012 3 z 5

příliš zdlouhavé popisy a je to pořád takové "mám rád ji" "tyjo, ona má ráda mě, tak už ji nemám rád" "už mě nemá ráda, mám ji rád" ._.

Lukaj
19.03.2012 2 z 5

Příliš obsáhlé popisy, jak krajiny, tak postav.

Akatan
01.03.2012 4 z 5

Klasika nad klasiky, nejdřív to nahánělo trochu strach, ale četlo se to náhodou velmi dobře. Popisy někdy sice příliš zdlouhavé, ale to je prostě asio klasický román.

Horxus
12.02.2012 4 z 5

Krásná ukázka toho, jak se z hodného kluka může stát svině, jen proto, že se k němu tak ostatní chovají.
Je tam sice hodně nudných pasáží, ale co byste od knížky z 19 století čekali. Pro mě je bezkonkurenčně nejlepší až ta poslední část

Langosh
24.12.2011 4 z 5

Mě se tato kniha docela líbila, dobře se mi to četlo.

digi
15.12.2011 5 z 5

tuto knihu jsem měla jako doporučenou četbu měla jsem sní možná trochu obavy ale myslím že nebylo čeho se bát knížka se mi moc líbila a klidně bych jí přečetla znova :)

teen-a
13.02.2011

Nejpoutavější Stendhalovo dílo, jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Čmoudová
31.01.2011

Nuda, knížka mě nebavila, jsem si jistá, že se k ní nikdy nevrátim...

Petin
05.01.2011 4 z 5

"Nedělám si naděje. Čeká mne smrt. Bude spravedlivá. Ukládal jsem o život ženy, která je hodna vaší úcty, vší něžnosti..."

Fiona
30.11.-0001 1 z 5

Sice to byla jen doporučená četba, ale i tak jsem si to přečetla až další rok, kdy už jsme měli dávno seznam nových knih. Většinou jsem v seznamu kápla na něco, co mne nakonec překvapilo, ale Červený a černý ne. Vůbec mne to nechytlo, s žádnou postavou jsem nesympatizovala, u nudných pasáží se přemáhala číst dál a nenudné hledala s lupou. Pořád ta kniha ale měla nějakou úroveň, takže jsem ji nakonec dočetla. Znovu po ní však rozhodně nesáhnu.