$soutez = 0; Čerpadlo 6 - Paolo Bacigalupi | Databáze knih
Čerpadlo 6

Vydejte se hluboko do 21. století… Zatím jsme na začátku tohoto věku – a obrysy budoucnosti zůstávají mnohoznačně mlhavé. Zrychlí se technický pokrok? Přijde éra hojnosti, ekonomika 2.0., jak tvrdí zastánci „teorie singularity"? Anebo jsme už vstoupili na klesající trajektorii do časů temnoty? Svět Paola Bacigalupiho neskýtá jednoduchou odpověď. Suroviny docházejí a stará civilizace, která žila z dostatku fosilních paliv a minerálů, je už nenávratně minulostí. Jen zázraky genetiky a bioinženýrství umožňují hledat nové cesty a východiska, přizpůsobit se. Je to svět barvitý – ale také krutý, plný nemilosrdné konkurence. Ať už jsme v Číně, Thajsku nebo v Americe, všude platí, že člověk je levný – a cena za přežití vysoká. Tady není místo pro slabé jedince, ani pro unavené národy. Imaginativní, výstižné povídky a novely Paola Bacigalupiho představují jeden z vrcholů nové science fiction poslední dekády....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44353/cerpadlo-44353.jpg 4.1165

Pump Six and Other Stories (2008)

Novely, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Albatros, Albatros

Beer_bro

Pokud si někdo myslí, že dnešní svět je ve svých koncích, tak asi nečetl tuto knihu. Může být hůř.
Nejvíce mě asi zaujaly povídky Písek a struska, Kalorik a Čerpadlo 6. A otázky, které z povídek plynou. "Co" je/bude člověk. Která z těch budoucností přijde.
Každá povídka dokáže zaujmout a vyvolat nepříliš příjemné otázky.

-Alja-

Dost mi to čtení otravoval překlad. Uchopoupata - to jako vážně?

KAREL6725
11.11.2017

Sbírka povídek , která , vám nedá vydechnout. Jedna dobrá povídka střídá druhou. Bacigalupiho tvorbu bud milujete nebo nenávidíte. Já patřím do první skupiny, Jeho představa budoucího světa mi vyhovuje, drsná představa, ale velice reálná. . Za mě plný počet hvězd. Taky jsem jí pracně sháněl přes 2 roky, ale vyplatilo se je to skvost. Doporučuji určitě stojí za přečtení.

Tilikum
05.08.2017

Velkej mazec! Takhle dobře jsem si už dlouho nepočetl. Málody je ve výběru povídek nadpoloviční dobrá, tady jsou dobré všechny, tím větší je to výkon, že jsou všechny od jednoho autora. Ano, je to trochu depka, autorovy světy nejsou moc přátelské a jeho obyčejní hrdinové se jimi sotva potácejí, ale taková je prostě budoucnost. To jsou světy, do kterých se řítíme. A čím víc nám to bude někdo otloukat o hlavu, tím je větší naděje, že se tomu osudu nějak vyhneme.

koubin007
24.07.2016

Prilis depresivni, stale se opakujci motivy, stale stejna temata stereotypnich zivotu nicotnych postav, stale stejna ponura atmosfera bez zavanu neceho pozitivniho, bez humoru, nadeje. Nic pro me. Ackoliv jako dystopie pekne vymyslene a napsane se spoustou vybornych postrehu. Povidka kalorik je hodne inspirovana soucanymi problemy na poli GMO a firmou Monsato.

Peleus
13.06.2016

Na knize je paradoxní, že ačkoli některé povídky jsou spíše průměrné, jako celek umí navodit uvěřitelnou atmosféru dystopického světa (taktéž potěší prvky kyberpunku), a tak je výsledný dojem velmi pozitivní, i když ne tak exaltovaný jak se snaží tvrdit předmluva vydavatele.

Pixx-73
23.11.2015

Spousta neotřelých nápadu, nezvyklá prostředí a (většinou) dost nečekané pointy. A mám pocit, že takhle nějak bude budoucnost opravdu vypadat...

zimela
08.09.2015

Předně, nenechte se odradit tím, že ze začátku vůbec ničemu nerozumíte. Každá povídka (mé top: Písek a struska, Pašo, Kalorik a Malé obětiny) se postupně sama hezky rozkrývá, až jste nakonec v obraze úplně na klid.* Tak, to by bylo. Nyní k samotnému hodnocení.
Bacigalupi do vás turboČerpadlem své fantazie naprosto nekompromisně pumpuje jednu bombu za druhou a nedá pokoje. Od začátku (Že jsou zde slabší povídky? Dejte pokoj!) do konce. Něco tak originálně jiného se mi od Neuromancera a Schismatrixu nepřihodilo. Tohle úžasně osvěžující zřídlo teď budu hlučně vychvalovat všem a všude, jakož i zde! Mocných 5*****
Tématicky na míru šité ilustrace, uvozující každou povídku, a celkově zdařilá grafická úprava knihy, jsou ještě takovým příjemným bonusem navrch. Albatros se nezapře...a mimochodem, uživateli Jonny: žito, nebo třeba kukuřice jsou cizosprašné, nehledě na to, že by se obdobným způsobem šlo asi pohrabat i v genetice čehokoli jiného.
* Kromě Malé obětiny, tu jsem louskal hned natřikrát; je ale naštěstí kraťoučká. A ve výsledku opravdu mrazivá.

Jonny
20.08.2015

Celkově dobré.
U dobrých povídek mě samozřejmě nakrklo, že jsou tak skvělé a končí po pár stránkách.
U některých povídek mi vadily díry v reálnosti (např. neplodné osivo u samosprašných rostlin), ale to byly spíš výjimky. A dost mi vadila grafická úprava knihy - zejména čísla stránek mě rušily. Nicméně, co se týče samotného textu - dobré čtení.

Jonny
20.08.2015

Celkově dobré.

spdb
09.06.2015

Nuda, nic moc z toho ve mě nezůstalo. Jazyk krkolomný, gradace nulová, snad jen jedna nebo dvě povídky mne zaujaly

Ronkar
13.04.2015

Podle hodnocení ostatních jsem očekával od této sbírky hodně a vlastně jsem také hodně dostal. Nejsou tu veskrze žádné horší povídky. Všechny jsou průměrné, nadprůměrné a některé dokonce skvělé (Flétnová dívka, Popkomando). Bacigalupi má poměrně neotřelý styl stejně jako používání neokoukných prostředí i postav. Popravdě, čekal jsem akčněji podané příběhy, ale ve výsledku mi způsob vyprávění vyhovoval. Osudy hrdinů jsou věsmes dost drsné a depresivní stejně jako světy, v nichž se příběhy odehrávájí. Obálka se mi hodně líbí, ačkoli si nejsem jist proč byla vybrána za název zrovna povídka Čerpadlo 6. Pokud máte rádi science fiction a postapo, pak je to jasná volba. Doporučuji!

Renava
17.02.2015

Ľudstvo otrasené apokalypsou, nový systém, drsné existenčné podmienky, úmorná snaha o objavenie nových potravinových a energetických zdrojov. Cena za prežitie nie je zanedbateľná, hodnota ľudského života minimálna. Na tejto platforme je vystavaných niekoľko originálnych a veľmi vydarených poviedok – tematicky rôznorodých, mrazivých, šokujúcich, drsných až drastických, všetky s jedným spoločným menovateľom, ktorým je enormná explózia fantázie. Samozrejme, nájdu sa i slabšie momenty, a menej záživní poviedkoví jedinci, tí sú však zatienení a doslova prevalcovaní niekoľkými excelujúcimi sólistami (Flétnová dívka, Písek a struska, Popkomando...). Niektoré scény sa nedajú čítať inak, ako pomedzi prsty a mnohé nepochybne na dlhšiu dobu zoberú chuť do jedla (určite nielen mne). Silné, ale skvelé! Pre nadšencov tohto žánru niečo ako povinná literatúra.

Hanule_bambule
05.02.2015

Z některých povídek mi přebíhal pěkně mráz po zádech a jen doufám, že autor nemá schopnost vidět budoucnost, protože to by nás čekala dost smutná doba... Nejvíc na mě zapůsobily povídky Popkomando a Písek a struska...s Popkomandem bych se opravdu setkat nechtěla.

lazarus
30.12.2014

Dokonale podané povídky z pro mě velice oblíbeného postapo prostředí. Už se těším na další autorovu tvorbu.

Skip
27.12.2014

Název knihy je takový podivný, že jsem k ní přistupoval s jistou skepsí. Ta se ale velmi rychle rozplynula, protože tyhle sci-fi povídky mě teda fakt chytly. Při některých se dostaví až mrazení v zádech, a to mi věřte, že jsem čtenář, který se zas až tak moc pocity ovlivnit nedá. No zkrátka jsem si v některých chvílích říkal nebo spíš doufal, že autor nemá schopnost vidět budoucnost a píše „jen“ literaturu.

Ence
09.10.2014

Líbilo se. Ano je to sice věčně omílané téma hollywoodských režisérů a všelijakých pisálků, ale Bacigalupi to napsal jinak, neotřele. Nenechte se odradit první povídkou, ta mi při zpětném pohledu přijde asi nejslabší.
Mívám problém vcítit se do postav, ale autor zřejmě smýšlí podobným způsobem jako já, jeli jsme na stejné vlně.

U mě dobrý.

Jitulisko
14.09.2014

Temná a ponurá kniha. Každý jeden příběh je plný bezmoci, zmaru a černé vize budoucnosti....

bibi.r
01.09.2014

Autor má rozhodně dost zvláštní pohled na věc. Některé povídky mě fakt dostaly, třeba Obětina, Popkomando a taky ta s tím psem (ta byla fakt smutná).
Občas mi dělaly problémy ta zvláštní (asijská) jména, na která nejsem vůbec zvyklá a když jsem pak jednu z povídek předčítala nahlas, tak jsem se fakt zasekávala.
Snad je to jen autorova fantazie a svět, který nám takhle nastínil, se nikdy nebude blížit skutečnosti.

Ladys
01.06.2014

Překvapení.... Možná trošku jednotvárné, ale přesto skvělé. Z knihy teče po litrech úpadek civilizace a lidských hodnot. A to celé je zabaleno šedí a temnotou časů budoucích. A budoucnost může být opravdu temná, když si lidstvo nedá pokoj!

RunningWolf
10.04.2014

Snad krom povídky Čerpadlo 6 jsem si všechny povídky svým způsobem užíval a tato kniha mě velmi mile překvapila i když mám radši ostřejší sci-fi.

tlapička
12.02.2014

Originální náměty, ale dost složitě psané

beowafle
31.01.2014

Celkově nudná kniha s pouze několika lehce zajímavými povídkami. Ztráta času a tenhle autor se dostává na můj blacklist pro svou tvůrčí neschopnost.

marlowe
27.01.2014

Temné, neoptimistické, ale skvělé. Smekám před autorovou imaginací!
Jenom jsem plně nepochopil zařazení poslední povídky do výběru. Jednak se vymyká tematicky a druhak (tím, že je nejslabší), může pokazit – coby finální kousek – celkový dojem z knihy.

kocour_mikeš
12.09.2013

Směs brilantních, zajímavých a triviálních příběhů. Rozhodně stojí za přečtení!

nechapacka84
21.08.2013

depresívné i nápadité, bohužiaľ ale na dve svetlé výnimky v podstate na jedno brdo, a tým pádom časom nudné.
Zaujímavé komentáre: pet-kyval , nightlybird

Ronin Roujin
06.06.2013

Kdybych o té knize nic nečetl, líbila by se mi asi ještě víc. Takto jsem měl díky recenzím na BF a předmluvě v knize trošku přemrštěná očekávání. Nakonec z toho nebyl román století ale "pouze" kurevsky dobrá sbírka sci-fi povídek. Titulní povídka se asi nejvíce přiblížila "součastnosti". Ale nevím, kterou z nich vybrat jako nej, všechny jsou dobré, některé o něco lepší ale žádná z nich nějak viditelně nevybočuje. ještě musím vyzdvihnout parádní obálku + ilustrace, což v současné době a u sci-fi není taková samozdřejmost.

Popluh
05.04.2013

Vesměs zajímavé sci-fi povídky s přesahem, které mantinely žánru vesměs překračují směrem k vyšší výpovědní hodnotě. Autor je rozhodně velkým příslibem do budoucna.

pet-kyval
16.11.2012

[042/12] (ebook) No, jak jen začít? Na tuto sbírku jsem se docela těšila. Bohužel mě ale docela zklamala. Po stránce zpracování se rozhodně nedá říci, že by autor neměl na to, aby ohromil literární svět, ale po stránce obsahové to na mě působilo dost… neoriginálně, nezajímavě a časem dokonce nudně. Autor se nevkusně opakuje a čtenář se postupně uzívá nudou.

Když se na to celé člověk podívá zpětně, autor se věnuje pouze jednomu tématu s dvěma odbočkami. Co bude s lidstvem po ekologické či ekonomické krizi/katastrofě a jaká bude problematika s reprodukcí a výživou zbylého lidstva. To jest vše. Hledat v tom víc nemá smysl. A ať na to koukám, jak chci, vraždění neviňátek není nic strašného, když jste o podobně surovém světě četli v té samé knize už několikrát, pouze v jiném hábitu. Navíc se nemohu ubránit pocitu, že má autor zaběhnutý povídkový rozpis, který nehodlá (ke čtenářově smůle) vůbec měnit. Dvě třetiny se seznamujete s prostředím a duševním rozkladem hlavní postavy (jejichž popisy se co povídku opakují jen s nepatrnou obměnou) a v poslední třetině teprve dojde na jakousi neuspokojivou pointu. Kromě dvou povídek mě tedy čtení vlastně vůbec nebavilo a to ne proto, že by to bylo napsáno špatně, ale autor mi postupem času přišel příliš neoriginální. Neplodně přemýšlí jen o jedné věci celý život a každou novou povídkou se snaží znovu a znovu vyjádřit tu stejnou myšlenku a k tomu ji ještě opláštit hadříkem s cedulkou ŠOKOVAT. Jenže neustálé mletí o tom stejném nevzbuzuje kýžený šok, ale touhu po spánku s růžovími poníky papajícími duhu.

Obsah po stránce charakterů je také stejný. Vždy vstoupíte do osudu někoho, kdo celý život vedl svůj dennodenní boj o přežití a TEĎ NAJEDNOU dochází ke zlomu, který má změnit jeho současnost a snad i budoucnost. Zlo je naivně napravováno, dobro krutě trestáno a něco zůstává stále stejné pouze s domnělou obměnou. Postava začne svou současnost vnímat jinak a v myšlenkách se stavět proti všeobecnému náhledu či slepotě na situace. Opět se to vše děje stále dokola a opět to nemá žádné kloudné východisko. Jsem tedy toho názoru, že si stačí přečíst pouze dvě či tři povídky a nemá smysl pokračovat dál. Pointa je vždy ve výsledku vlastně stejná. Prostředí se mění jen minimálně, charaktery jsou skoro totožné a zápletka jen mlhavě vzbuzuje odlišnost. Na druhou stranu je ale pravda, že je ta sbírka aspoň tematicky sjednocená. Pro mě ale nuda, nuda, nuda… a k velkému překvapení zase nuda, která se dočítala jen s notnou dávkou paličatosti a hrnkem opravdu silného kafe. Nikdy víc.

Ellis
01.11.2012

Tak bohužel knížka mě vůbec nenadchla. Mám ráda sci-fi, ale tohle bylo prostě moc, tohle určitě není můj šálek čaje. Přečetla jsem pouze první 2 povídky...první ničím nezaujala, a ta druhá ve mně vyvolala silný pocit odporu, takže číst dál už jsem nemohla. Knihu jsem dál už jen prolistovala a zběžně přečetla nějaké úryvky, bohužel i ty byly pro mě nestravitelné.