Čerpadlo 6

od:


KoupitKoupit eknihu

Vydejte se hluboko do 21. století… Zatím jsme na začátku tohoto věku – a obrysy budoucnosti zůstávají mnohoznačně mlhavé. Zrychlí se technický pokrok? Přijde éra hojnosti, ekonomika 2.0., jak tvrdí zastánci „teorie singularity"? Anebo jsme už vstoupili na klesající trajektorii do časů temnoty? Svět Paola Bacigalupiho neskýtá jednoduchou odpověď. Suroviny docházejí a stará civilizace, která žila z dostatku fosilních paliv a minerálů, je už nenávratně minulostí. Jen zázraky genetiky a bioinženýrství umožňují hledat nové cesty a východiska, přizpůsobit se. Je to svět barvitý – ale také krutý, plný nemilosrdné konkurence. Ať už jsme v Číně, Thajsku nebo v Americe, všude platí, že člověk je levný – a cena za přežití vysoká. Tady není místo pro slabé jedince, ani pro unavené národy. Imaginativní, výstižné povídky a novely Paola Bacigalupiho představují jeden z vrcholů nové science fiction poslední dekády....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44353/cerpadlo-44353.jpg 4.1173

Orig. název:

Pump Six and Other Stories (2008)

Žánr:
Novely, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Albatros, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (44)

Přidat komentář
Metla
17. září

V roce 2010 pro mě byl Bacigalupi novým jménem a ohromným překvapením, jakkoliv kratší práce úplně nevyhledávám. Povídky z „Čerpadla 6“ byly neskutečně intenzivním zážitkem, jaký bylo nutné před dalším čtením vstřebávat, vychutnávat, zkrátka nechat převalovat v hlavě. Tyhle temné, depresivní vize mají v mnoha ohledech nepříjemnou pachuť možného budoucího vývoje, nejeví se jako za vlasy přitažené fantastické plácání. Těžko bych si vybrala kousek, co považuji za nejlepší – kvalita povídek je vzácně vyrovnaná, každá měla něco do sebe. Některé potřebovaly čas, aby mě vtáhly (např. „Pašo“), jiné mě vcucly okamžitě („Lovec Tamaryšků“, „Čerpadlo 6“, „Jemnější“), ale vždy jsem v závěru zůstala fascinovaně zírat a měla co dělat se zpracováním emocí. Za nejslabší bych imho označila „Drobné obětiny“. I když jsem (já, hnidopich) u každé povídky našla nějakou bezvýznamnou filcku, co mi zabránila hodnotit plným počtem, jako celek si tato sbírka 5 hvězd zaslouží. Mimo jiné i za skvělé, kvalitní provedení, Albatros se vážně vytáhnul; dovolím si k tomu akorát maličkou hnidu: vnitřní ilustrace bych ráda měla barevné :-).

BernardBlack
07. září

Autor je očividně hračička, jenž umí své vize světa důkladně promyslet a popsat, ale chybí tomu zápal a duše.

jaroiva
17. srpna

Většina povídek prošla kolem mne, aniž by mě nějak zasáhla.
Trochu mi asi vadila ta východní atmosféra, která mi nějak nesedí ke sci-fi.
Možná proto se mi nejvíc líbila povídka Pašo, kde se aspoň nějak lpí na tradici. Tam se mi taková "východnost" hodila. Ale kromě toho jsem se nad touto povídkou dokázala i víc zamyslet, situace Paši, který už nepatří ani tam ani zpět, mne oslovila.

Flétnová dívka obsahovala zajímavý nápad a dobře vyústěný konec.

Ostatní povídky bych hodnotila jako průměrné.

Celkově pro mě taková průměrná kniha se zajímavou atmosférou a nepříliš zajímavými příběhy.

VesmirnaOndatra
11. srpna

Po prečítaní tejto knihy budete dúfať, že ste už príliš starí na to, aby ste sa dožili budúcnosti.

Samotné príbehy ma až tak nezaujali a fungovali pre mňa len ako kulisy k svetom za nimi a postavy boli pre mňa väčšinou len sprievodcovia týmito svetmi. Po tejto stránke to bolo fascinujúce čítanie.

Najzaujímavejšie poviedky

*****
Flétnová dívka - (view spoiler) nepamätám si, kedy som čítala niečo tak zvrhlo krásne. Len ľutujem, že nemám technickú predstavivosť, takže si to neviem vizualizovať
Malé obětiny - tam som zostala bez slov

****
Popkomando - z toho na mňa dýchla taká Dickovčina
Písek a struska - 4 tankisti a pes po 500 rokoch. No dobre asi boli len traja a jeden z nich bol žena, ale ten pes tam bol určite. Mňa viac ako príbeh aj tak zaujali larvy v bruchu, čo sa tam len tak mihli. O tomto chcem vedieť viac
Jemnější - posledná poviedka a aj keď sa mi páčila, do tejto knihy sa nehodila. Posledná veta Malých obětín SPOILER "Schlíplá zápálná oběť krve a buněk a lidství, určená k tomu, aby příští dítě mělo nejakou budoucnost" mala podľa mňa byť posledná veta knihy

TheReader
29. července

Naprosto úžasná a čtivá sbírka. Na každý příběh jsem se těšil, a i když se sem tam objevily části, které pro mě byly trochu zdlouhavé popisem, klidně bych ji přečetl znova.
Příběhy jsou skvělé, ale ta myšlenka na to, že budoucnost předpovězená Bacigalupim vypadá tak.. realisticky, už tolik ne. Představa je to děsivá, ale donutí člověka k zamyšlení a některé z příběhů ve mě opravdu někde hluboko něco změnily

Beer_bro
23. března

Pokud si někdo myslí, že dnešní svět je ve svých koncích, tak asi nečetl tuto knihu. Může být hůř.
Nejvíce mě asi zaujaly povídky Písek a struska, Kalorik a Čerpadlo 6. A otázky, které z povídek plynou. "Co" je/bude člověk. Která z těch budoucností přijde.
Každá povídka dokáže zaujmout a vyvolat nepříliš příjemné otázky.

-Alja-
25. ledna

Dost mi to čtení otravoval překlad. Uchopoupata - to jako vážně?

KAREL6725
11.11.2017

Sbírka povídek , která , vám nedá vydechnout. Jedna dobrá povídka střídá druhou. Bacigalupiho tvorbu bud milujete nebo nenávidíte. Já patřím do první skupiny, Jeho představa budoucího světa mi vyhovuje, drsná představa, ale velice reálná. . Za mě plný počet hvězd. Taky jsem jí pracně sháněl přes 2 roky, ale vyplatilo se je to skvost. Doporučuji určitě stojí za přečtení.

Tilikum
05.08.2017

Velkej mazec! Takhle dobře jsem si už dlouho nepočetl. Málody je ve výběru povídek nadpoloviční dobrá, tady jsou dobré všechny, tím větší je to výkon, že jsou všechny od jednoho autora. Ano, je to trochu depka, autorovy světy nejsou moc přátelské a jeho obyčejní hrdinové se jimi sotva potácejí, ale taková je prostě budoucnost. To jsou světy, do kterých se řítíme. A čím víc nám to bude někdo otloukat o hlavu, tím je větší naděje, že se tomu osudu nějak vyhneme.

koubin007
24.07.2016

Prilis depresivni, stale se opakujci motivy, stale stejna temata stereotypnich zivotu nicotnych postav, stale stejna ponura atmosfera bez zavanu neceho pozitivniho, bez humoru, nadeje. Nic pro me. Ackoliv jako dystopie pekne vymyslene a napsane se spoustou vybornych postrehu. Povidka kalorik je hodne inspirovana soucanymi problemy na poli GMO a firmou Monsato.

Peleus
13.06.2016

Na knize je paradoxní, že ačkoli některé povídky jsou spíše průměrné, jako celek umí navodit uvěřitelnou atmosféru dystopického světa (taktéž potěší prvky kyberpunku), a tak je výsledný dojem velmi pozitivní, i když ne tak exaltovaný jak se snaží tvrdit předmluva vydavatele.

Pixx-73
23.11.2015

Spousta neotřelých nápadu, nezvyklá prostředí a (většinou) dost nečekané pointy. A mám pocit, že takhle nějak bude budoucnost opravdu vypadat...

zimela
08.09.2015

Předně, nenechte se odradit tím, že ze začátku vůbec ničemu nerozumíte. Každá povídka (mé top: Písek a struska, Pašo, Kalorik a Malé obětiny) se postupně sama hezky rozkrývá, až jste nakonec v obraze úplně na klid.* Tak, to by bylo. Nyní k samotnému hodnocení.
Bacigalupi do vás turboČerpadlem své fantazie naprosto nekompromisně pumpuje jednu bombu za druhou a nedá pokoje. Od začátku (Že jsou zde slabší povídky? Dejte pokoj!) do konce. Něco tak originálně jiného se mi od Neuromancera a Schismatrixu nepřihodilo. Tohle úžasně osvěžující zřídlo teď budu hlučně vychvalovat všem a všude, jakož i zde! Mocných 5*****
Tématicky na míru šité ilustrace, uvozující každou povídku, a celkově zdařilá grafická úprava knihy, jsou ještě takovým příjemným bonusem navrch. Albatros se nezapře...a mimochodem, uživateli Jonny: žito, nebo třeba kukuřice jsou cizosprašné, nehledě na to, že by se obdobným způsobem šlo asi pohrabat i v genetice čehokoli jiného.
* Kromě Malé obětiny, tu jsem louskal hned natřikrát; je ale naštěstí kraťoučká. A ve výsledku opravdu mrazivá.

Jonny
20.08.2015

Celkově dobré.
U dobrých povídek mě samozřejmě nakrklo, že jsou tak skvělé a končí po pár stránkách.
U některých povídek mi vadily díry v reálnosti (např. neplodné osivo u samosprašných rostlin), ale to byly spíš výjimky. A dost mi vadila grafická úprava knihy - zejména čísla stránek mě rušily. Nicméně, co se týče samotného textu - dobré čtení.

Jonny
20.08.2015

Celkově dobré.
U dobrých povídek mě samozřejmě nakrklo, že jsou tak skvělé a končí po pár stránkách.
U některých povídek mi vadily díry v reálnosti (např. neplodné osivo u samosprašných rostlin), ale to byly spíš výjimky. A dost mi vadila grafická úprava knihy - zejména čísla stránek mě rušily. Nicméně, co se týče samotného textu - dobré čtení.

spdb
09.06.2015

Nuda, nic moc z toho ve mě nezůstalo. Jazyk krkolomný, gradace nulová, snad jen jedna nebo dvě povídky mne zaujaly

Ronkar
13.04.2015

Podle hodnocení ostatních jsem očekával od této sbírky hodně a vlastně jsem také hodně dostal. Nejsou tu veskrze žádné horší povídky. Všechny jsou průměrné, nadprůměrné a některé dokonce skvělé (Flétnová dívka, Popkomando). Bacigalupi má poměrně neotřelý styl stejně jako používání neokoukných prostředí i postav. Popravdě, čekal jsem akčněji podané příběhy, ale ve výsledku mi způsob vyprávění vyhovoval. Osudy hrdinů jsou věsmes dost drsné a depresivní stejně jako světy, v nichž se příběhy odehrávájí. Obálka se mi hodně líbí, ačkoli si nejsem jist proč byla vybrána za název zrovna povídka Čerpadlo 6. Pokud máte rádi science fiction a postapo, pak je to jasná volba. Doporučuji!

Renava
17.02.2015

Ľudstvo otrasené apokalypsou, nový systém, drsné existenčné podmienky, úmorná snaha o objavenie nových potravinových a energetických zdrojov. Cena za prežitie nie je zanedbateľná, hodnota ľudského života minimálna. Na tejto platforme je vystavaných niekoľko originálnych a veľmi vydarených poviedok – tematicky rôznorodých, mrazivých, šokujúcich, drsných až drastických, všetky s jedným spoločným menovateľom, ktorým je enormná explózia fantázie. Samozrejme, nájdu sa i slabšie momenty, a menej záživní poviedkoví jedinci, tí sú však zatienení a doslova prevalcovaní niekoľkými excelujúcimi sólistami (Flétnová dívka, Písek a struska, Popkomando...). Niektoré scény sa nedajú čítať inak, ako pomedzi prsty a mnohé nepochybne na dlhšiu dobu zoberú chuť do jedla (určite nielen mne). Silné, ale skvelé! Pre nadšencov tohto žánru niečo ako povinná literatúra.

Hanule_bambule
05.02.2015

Z některých povídek mi přebíhal pěkně mráz po zádech a jen doufám, že autor nemá schopnost vidět budoucnost, protože to by nás čekala dost smutná doba... Nejvíc na mě zapůsobily povídky Popkomando a Písek a struska...s Popkomandem bych se opravdu setkat nechtěla.

lazarus
30.12.2014

Dokonale podané povídky z pro mě velice oblíbeného postapo prostředí. Už se těším na další autorovu tvorbu.

Skip
27.12.2014

Název knihy je takový podivný, že jsem k ní přistupoval s jistou skepsí. Ta se ale velmi rychle rozplynula, protože tyhle sci-fi povídky mě teda fakt chytly. Při některých se dostaví až mrazení v zádech, a to mi věřte, že jsem čtenář, který se zas až tak moc pocity ovlivnit nedá. No zkrátka jsem si v některých chvílích říkal nebo spíš doufal, že autor nemá schopnost vidět budoucnost a píše „jen“ literaturu.

Ence
09.10.2014

Líbilo se. Ano je to sice věčně omílané téma hollywoodských režisérů a všelijakých pisálků, ale Bacigalupi to napsal jinak, neotřele. Nenechte se odradit první povídkou, ta mi při zpětném pohledu přijde asi nejslabší.
Mívám problém vcítit se do postav, ale autor zřejmě smýšlí podobným způsobem jako já, jeli jsme na stejné vlně.

U mě dobrý.

Jitulisko
14.09.2014

Temná a ponurá kniha. Každý jeden příběh je plný bezmoci, zmaru a černé vize budoucnosti....

bibi.r
01.09.2014

Autor má rozhodně dost zvláštní pohled na věc. Některé povídky mě fakt dostaly, třeba Obětina, Popkomando a taky ta s tím psem (ta byla fakt smutná).
Občas mi dělaly problémy ta zvláštní (asijská) jména, na která nejsem vůbec zvyklá a když jsem pak jednu z povídek předčítala nahlas, tak jsem se fakt zasekávala.
Snad je to jen autorova fantazie a svět, který nám takhle nastínil, se nikdy nebude blížit skutečnosti.

Ladys
01.06.2014

Překvapení.... Možná trošku jednotvárné, ale přesto skvělé. Z knihy teče po litrech úpadek civilizace a lidských hodnot. A to celé je zabaleno šedí a temnotou časů budoucích. A budoucnost může být opravdu temná, když si lidstvo nedá pokoj!

RunningWolf
10.04.2014

Snad krom povídky Čerpadlo 6 jsem si všechny povídky svým způsobem užíval a tato kniha mě velmi mile překvapila i když mám radši ostřejší sci-fi.

tlapička
12.02.2014

Originální náměty, ale dost složitě psané

beowafle
31.01.2014

Celkově nudná kniha s pouze několika lehce zajímavými povídkami. Ztráta času a tenhle autor se dostává na můj blacklist pro svou tvůrčí neschopnost.

marlowe
27.01.2014

Temné, neoptimistické, ale skvělé. Smekám před autorovou imaginací!
Jenom jsem plně nepochopil zařazení poslední povídky do výběru. Jednak se vymyká tematicky a druhak (tím, že je nejslabší), může pokazit – coby finální kousek – celkový dojem z knihy.

kocour_mikeš
12.09.2013

Směs brilantních, zajímavých a triviálních příběhů. Rozhodně stojí za přečtení!