Černý obelisk

Černý obelisk https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535/bmid_cerny-obelisk-1N1-535.jpg 4 1365 130

Německo roku 1923. Bouřlivá vlna inflace zavedla mladou Výmarskou republiku do hluboké krize - hospodářské i mravní. V neklidné době po nedávno prohrané válce se odvíjí osudy Ludvíka Bodmera, básníka a varhaníka, který dříve býval učitelem a nyní si vydělává jako prodejce náhrobků, Jiřího, Ludvíkova kamaráda z války a zároveň zaměstnavatele, Isabely, jež je ztělesněním čisté, romantické lásky, a pestré mozaiky dalších obyvatel malého města, od dobráků přes šmelináře až po nebezpečné přívržence nastupujícího nacismu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Schwarze Obelisk , 1956

zebrazoma
zebrazoma
20.07.2014 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora a asi najobľúbenejšia. Úžasný čierny humor

Kaaatka1999
Kaaatka1999
22.05.2014 5 z 5

Velmi zajímavá a dokonce i poučná kniha z 20. let minulého století.. Díky ní jsem pochopila, jak vypadá skuteční inflace.. Nebylo to jako ty nudné definice ve škole...
Určitě bych ji doporučila všem.. Příběh je místy úsměvný, jindy ironický, někdy zas nabízí zamyšlení nad smyslem života.

niknikita
niknikita
27.04.2014 5 z 5

Erich Maria Remarqe je PAN SPISOVATEL a každé moje další slovo by mohlo znít jako klišé.

Cella
Cella
09.03.2014 5 z 5

Úžasně napsané dílo. Málem se nedá uvěřit, že Černý obelisk i mnohem slavnější Na západní frontě klid napsal jeden autor, neboť proslulý válečný příběh působí, jako by šlo skutečně jen o poznámky psané kdesi v zákopech. Černý obelisk je oproti němu kniha psaná krásným slohem a ačkoliv vlastně nemá zápletku (toto slovo sama k smrti nenávidím), jde o velice zvláštní příběh, při jehož četbě máte pocit, že právě takhle má čtenářský prožitek vypadat. Je tomu už déle, co jsem Obelisk četla, a tak si jednotlivé postavy dokonale nevybavím, ale pamatuji si na mnoho vtipných situací a na mnoho situací mrazivých. Spousta absurdních figur a zcela jedinečný popis poválečného Německa.

Gwaihir
Gwaihir
25.01.2014 5 z 5

Ve svém návratu do starých časů, ba dokonce do pohádkových let, jak sám autor píše v předmluvě ke svému dílu, vypráví tato jedinečná a současně také asi moje nejoblíbenější Remarqueova kniha, vynikající příběh mládence, jehož v podstatě živí smrt druhých a který, v době poněkud absurdního ekonomického vývoje a všeobecného morálního úpadku, hledá smysl svého bytí. Prostřednictvím jeho bystré mysli, nesmazatelně poznamenané válečnými děsy, potom velmi trefně komentuje svět kolem a pokládá množství zajímavých otázek, na něž se snaží nalézat odpovědi cestou vlastních úvah, ale často i ve velmi poutavých rozhovorech s dalšími postavami představujícími určité postoje a názory. Jednou z hlavních rolí zde hrají také ženy, jejichž přítomnost dává všemu nový rozměr, ať už jde o milenecký poměr s mladou akrobatkou, jež představuje klidný přístav na cestě poznání, či o cituplný vztah se zranitelnou tajemnou dívkou trpící duševní chorobou, jež je pravou láskou a jejíž bujné představy mohou být takřka nekonečnou inspirací. Celý děj je prostoupen naprosto úžasnou atmosférou naděje, která je však většinou překryta závojem meziválečné reality a protkána notnou dávkou cynismu odhalujícího pravou podstatu věcí, nad jejichž poutavým a mnohdy překvapivým vývojem do výše ční mohutný symbol černého obelisku. 100 %

martinka_d
martinka_d
27.12.2013 5 z 5

Moje devátá přečtená kniha od Remarqua, opět nemá chybu. Nechápu proč ještě někdo nezfilmoval všechny Remarquovi knihy, určitě by z toho byla pěkná série filmů!

Samitho
Samitho
17.12.2013 5 z 5

Všechny knihy od Remarqua co jsem četl jsou prostě vynikající. A tato kniha taktéž takže mi nezbývá než dát zase 5*

poz3n
poz3n
15.12.2013 5 z 5

Na poslední stránce jsem si uvědomil, jak se mi příběh dostal pod kůži a jak mi je hrozně líto, že opouštím Werdenbruck a všechny jeho postavy. Je to jako skvělý film, který vás natolik vtáhne do děje, že jste po 2 hodinách naštvaní když skončí. Krásná kombinace popisu dekadence lidské morálky a lyrického vnímání světa jež prožíváme.

mechatronik
mechatronik
14.12.2013 4 z 5

Moc dobrá kniha, která mě bavila, největším výbuchem bylo hulákání přes rouru na Knopfa :-)) Celkově hezky podaný život v Německu a snahy o obživu, ukázka i ostatních rodin a jejich osudů, pro nás až neuvěřitelné změny měny. Rád se k této knize vrátím.

see_sawandrew
see_sawandrew
23.08.2013 5 z 5

Tragédie celého Německa v pozoruhodně funkční černohumorné formě. Pozdní Remarquova tvorba mi voní mnohem víc než Na západní frontě klid či Tři kamarádi právě díky znatelné sebereflexi a mnohem moudřejšímu podání. Vynikající román. 95%

mgeisselreiter
mgeisselreiter
13.08.2013 4 z 5

Styl tohoto románu mi přijde trochu jako od Škvoreckého - je to takové vyprávění jednoho mladíka o svém životě, zážitcích a dobrodružstvích. Jednoduše podané, ale zároveň se autor snaží (někdy mi přijde až moc násilně, nepřirozeně) postihnout období hyperinflace v Německu roku 1923. Obrázek Německa je tak jen schematický, trochu vytržený (i když se autor snaží, co může). Je to takové dilema, zda má být román hluboký a filozofický nebo jednoduchý, čtivý, povrchnější. Ramarque volí druhou variantu, což se mu myslím podařilo. Při mém prvním setkání s autorem jsem to ani nečekal. Trochu mínus vidím v rádoby filozofických úvahách a rozhovorech v blázinci s Isabellou, farářem a doktorem. Tyto části se špatně čtou a je v nich vidět, že spisovateli jde lépe prostý styl vyprávění (prostě ty úvahy nemají v sobě nic - dle mě).
I když skoro celý román se nese v celkem průměrném podání, závěr, i když ne dramaticky, se podařilo vystupňovat a celkový dojem z románu vylepšit z 70% na 75%. 6.8.2013.

Dudu
Dudu
03.08.2013 5 z 5

Smutné i veselé , okořeněné krásnými myšlenkami. Krize v Německu, kde to došlo tak daleko, že se výplata díky masakrální inflaci brala každý den. V této kruté době se Ludvík s Jiřím snaží proplout životem a urvat trochu toho hezkého, co na světě ještě zůstalo.
PS- Močit na obelisky se nemá, nikdo trestu neujde :-)

Kobetka
Kobetka
02.08.2013 5 z 5

Opravdu krásný příběh. Knižka se mi moc líbila.

Veru99
Veru99
28.06.2013 5 z 5

Nedokážu ani vyjádřit, jak mi tato kniha přirostla k srdci. Je tak krásně smutná.. každé mladá, ztracená duše porozumí okamžitě. I když se v ní objevují veselé okamžiky, stejně za tím vším vidím zoufalost, která schvátí mysli, které nemohou najít směr svého bytí, zvlášť, když se svět kolem nich hroutí. Neuvěritelně jsem se s hlavním hrdinou sžila a citím naprosto stejné pocity. Jako by nikdo nerozumněl zdánlivě nedůležitým otázkám o smyslu života a považoval je za zbytečné a přitom jsou tak důležité..

Lady Dracula
Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, je napsána poutavě, hovorovým jazykem, žádné složité myšlenky. Tedy, v jednoduchosti je krása.
Rozhodně nejlepší z tvorby autora.

farinka
farinka
06.06.2013 4 z 5

Čtivý autor,který nutí člověka přemýšlet.U jeho knih se zasmějeme,ale i dojmeme.

Atropos
Atropos
26.04.2013 5 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora,moc dobře se čte,občas mně akorát vadilo folozofování hlavního hrdiny ale jinak moc pěkný čtení.

maryzka
maryzka
29.12.2012 3 z 5

Při této knize člověka napadne spoustu věcí- řítí se Česká republika taky do takové inflace, nebo potřebuje nějakého cvoka jako byl Adolf Hitler? i když tam se o něm zminuje jenom velmi poskrovnu. Zajímavé postavičky šmelinářů i když naše literatura je nazvala ketasy, no a pak je zde zmínka o blázinci kam chodil hrdina hrát a tam se seznámil s Isabelou nebo Genevive Terhonovou? Taky rozplocená osobnost i když občas vedli filozofický otázky Asi se potvrzuje, že blázni občas mají nebo mluví pravdu. No a závěr románu- je vidět, že lidí( svině) přežijí všechno, zato někteří, kteří tu dobu odnesli špatně nějak se jim nedaří návrat do normálního života.

Katuska001
Katuska001
23.12.2012 5 z 5

Přestože se příběh odehrává v neveselém období, autorovi postavy se dokáží povznést a žít život i s humorem a nadhledem. str. 69 "V čem je smysl života? - Ve spánku, v žrádle a v šoustání." - platí stále :-). str. 136 " Poslyš, Jiří, jsi ty vůbec štastný? - Dám ti jinou otázku! říká. - Jak dlouho člověk vydrží sedět na špičce jehly?" ;-)

Jarisko2
Jarisko2
07.12.2012 5 z 5

"Dnes jsi Ralf".... Tato dějová rovina - příběh mladé duševně nemocné slečny, mě pohltila asi nejvíc, byť celá kniha je nádherná. Remarque byl skvělý vypravěč