Černý krasavec

Černý krasavec https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16952/mid_cerny-krasavec-oPT-16952.jpg 5 152 35

V románě líčí A. Sewell pohnutý osud čilého, odvážného a přitom ukázněného koně, který dovede chápat a potěšit nejen své druhy, ale i své pány, a který dovede ocenit hodného a pozorného člověka a vidí kolem sebe též hodně lidské nedbalosti a bezcitnosti. Posláním knihy, jež je nejoblíbenější dětskou četbou nejen v anglosaském světě, ale i jinde, je podle autorky "vzbuzovat v lidech laskavost, soucit a porozumění, jak zacházet s koňmi". Kniha je doplněna překrásnými malbami od Erica Rowe a byla i úspěšně zfilmována pod názvem Krasavec Beauty (1994).... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Junior (ČR)

Black Beauty , 1877

adbrko
adbrko
06.10.2023 5 z 5

Tehdy v dětství na mě poprvé dýchla moudrost.

27.07.2023 5 z 5

Zkrácená verze černého krasavce, nicméně zatím poslední vydání v české republice, snad se toho někdo v nejbližší době zhostí a přibude další vydání krom tohoto (z 90 . let a ze 70. let). Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Kniha pojednává o životě koně a co všechno si ve viktoriánské době zažil a jak to tehdy chodilo. Byla původně určená pro lidi okolo koní, nicméně je oblíbená po celém světě a má jí rádo plno dětí a dospělých.

dikyna
dikyna
12.02.2023 5 z 5

Četla jsem jako dítě a teď i se synem. Moc pěkný a dojemný příběh vyprávěný koněm. I slza ukápla. Doporučuji.

Jana K
Jana K
14.12.2022 5 z 5

Nejkrásnější příběh o koni. Top.

21.07.2022 5 z 5

Nejoblíbenější kniha z dětství. Životopis koně ve viktoriánské době.

Karolin77
Karolin77
02.05.2022 3 z 5

Krásně ilustrovaná kniha. Příběh se mi líbil, ale přišlo mi, že se všechno odehrávalo až moc rychle, tudíž jsem si k postavám nedokázala vytvořit hlubší vztah. Ale to neznámá,že knížku nedoporučuji.
Dětem se knížka ale určitě bude líbit více než mně.

Bafy
Bafy
30.12.2021 5 z 5

Nádherná kniha a nádherný příběh z pohledu koně od hříběte po stáří, který byl i naprosto dokonale převeden na filmové plátno. Autorka naprosto úžasně dokázala lidem přiblížit život koní z úplně jiného úhlu pohledu a myslím že při čtení (natož při filmu) zůstalo málokteré oko suché. I přesto jak je příběh známý, lze jen těžko věřit že se lidé ke koním dokáží chovat leckdy tak špatně....a nejen k nim ....

Josh
Josh
06.06.2021 4 z 5

Je znát, že tuto knihu napsal nejen znalec koní a všeho kolem nich, od krmení přes výstroj po jejich vlastnosti, ale především ten, kdo je miloval. Jak to vím? Protože napsat knihu o koních umí kdekdo, jenže napsat knihu za koně - tedy ten kdo vypráví svůj životní příběh TO umí málokdo. Je neuvěřitelné, kdo ji přečte uvěří, že ji milují děti i dospělí už 144 let... Někdy stačí napsat 1 knihu :o)

Naty878
Naty878
10.03.2021 5 z 5

Knihu jsem četla před třemi lety, je to krásný příběh u kterého jsem si i pobrečela. Moc pěkně ilistrovaná. A hodí se jak pro děti tak i pro dospělé. Doporučuji!!!

Artep071
Artep071
04.08.2020 4 z 5

Krásně emotivní .... moc pěkně se čte .

barbora5337
barbora5337
08.12.2019 5 z 5

Nesmrtelný příběh, nesmrtelný kůň. Nádherně ilustrovaná kniha pro děti. Krásný příběh podtrhují doplňující poznámky o světě koní, péči o koně a i historii vztahující se k příběhu. Za mě super. Jedna z mých knih, kterých se nevzdám.

JulianaH.
JulianaH.
25.04.2019 5 z 5

Překrásná knížka, klasika dětské literatury, která je navíc historickým dokumentem o vztahu člověka ke koni v Anglii 19. století. Dostala jsem ji jako malá od tety, ale probírali jsme ji také na universitě v rámci předmětu antrozoologie (animal studies), což dokonale vystihuje, jak mnohostranné dílo to je. Konečně mi dochází, co Anna Sewellová pro koně udělala, když přiměla svoje současníky uvědomit si, jaké je mít udidlo v ústech.
Teď už s koňmi naštěstí zacházíme lépe. Kéž by se jednou našli i lidé, kteří uvidí osobnosti v kravách a prasatech.

Mohu doporučit také film.

ivzu77
ivzu77
21.03.2019 4 z 5

Knihu jsme četli se synem v rámci povinné dobrovolné četby. Klasický příběh osudu hříběte, jeho cesty životem od majitele k majiteli, příběh z anglického venkova i Londýna v době 19. stol. , kdy koňská síla byla ještě jediným pohonem...

GraceC
GraceC
10.03.2019 4 z 5

Moje první knížka v angličtině, hurá! (Ano, mám z toho vážně takovou radost.) Ráda bych ještě dodala, že pro začátečníky v anglické četbě je tato kniha ideální.

Jinak k hodnocení celku jako takového musím říct "nad očekávání". Už jako malá jsem milovala film o Krasavci, ale samozřejmě knize se nemůže rovnat... Do vyprávění jsem se vžila prakticky okamžitě a nechala se unášet příběhem, který byl drsný, krutý, smutný, ale na druhou stranu krásný, veselý a plný malých radostí.

Anna byla ve své době jedna z opravdu mála uvědomělých lidí, kteří se dokázali vcítit do kůže těžce pracujících zvířat a vidět jejich utrpení. Pro ni koně nebyli jen stroje, ale bytosti, které mají citlivou duši.

Na příběhu se mi moc líbilo to, že jsem opravdu měla pocit, jako by ho vyprávěl kůň. Způsob myšlení a vyhodnocení situací byl opravdu podobný tomu koňskému. Nebo aspoň nějak tak by to teoreticky mohlo být.

Posledních několik kapitol jsem měla slzy v očích. A to je umění, které vládne skvělým knihám. Popadnou vaše emoce a vypustí je ven, aniž jste schopni tomu vzdorovat...

Téhle milé četbě dávám 9/10 (tak vysoké hodnocení už tu dlouho nebylo!), rozhodně doporučuji všem (ať už milovníkům zvířat, nebo jenom těm, kteří hledají oddechovou četbu) a myslím, že za pár let si ji s chutí zopakuji.

Poslední věta: My troubles are all over, and I am at home; and often before I am quite awake, I fancy I am still in the orchard at Birtwick, standing with my old friends under the apple trees.

Nellys88
Nellys88
29.01.2018 5 z 5

Tak tohle byla kniha mého dětství! Jako dítě od koní jsem ji četla mnohokrát. Doufám, _e mé děti si ji jednou přečtou s takovou chutí jako já

omgjako
omgjako
16.01.2018 5 z 5

Mám teď období, kdy se vracím ke svým dětským knížkám... Já nevím, jestli to tak má víc lidí, nebo jenom já, :) ale jako dítě (cca do 9 let) jsem knížky téměř nečetla, ale pořád dokola jsem si prohlížela ty ilustrace. Často mě pak překvapí, o čem ty knížky vlastně jsou :)
Tuhle knížku mám skoro čtvrt století a musím říct, že se mi hodně líbila. Bylo to moc milé čtení. Jsem ráda, když příběhy končí dobře.

Klichem1
Klichem1
13.01.2018 5 z 5

Jedna z mojich oblubenych detskych knih. Ktora je plna emocii a doslova vam pri niektorych castiach z nej puka srdce. Ocarujuci pribeh nadherneho tvora, ktory treba v zivote precitat viac krat a v kazdom veku pobrat z knizky vzdy nieco ine.

Kíťovec
Kíťovec
13.09.2016 4 z 5

Černý krasavec mne provází již od dětství, ani si nevzpomenu kolikrát jsem si ji přečetla ... a, že je to na knížce znát. Teď, když ji mohu předčítat svým dětem, získala si u mě ještě větší oblibu.... tu hloubku příběhu si vychutnávám až teď.

SeverusSnape
SeverusSnape
19.05.2016 5 z 5

Krásný,ale velmi smutný a poučný příběh,u kterého jsem si dost pobrečla .Knize by se mělo dostávat větší pozornosti,než se jí dostává

rarášek
rarášek
21.02.2016 5 z 5

Knížka, kterou jsem objevila jako dítě na základce a nikdy na ni nezapomněla. Příběh o koni, který zažil lásku a přátelství, trýzeň a zlobu, utrpení kvůli módě a kráse. Anna Sewell tuto knihu napsala, aby upozornila na to, že i koně cítí a že kůň není pouze módní doplněk a docílila svého. Bylo mi líto chudinky Ryzky, která doplatila na lidskou krutost daň nejvyšší.
SPOILER!! Kapitola Šťastný konec byla ta nejhezčí a nejlepší, protože Krasavec se setkal se svým kamarádem Joem Greenem a konečně se dostal kam patří. KONEC SPOILERU!!!
Rozhodně není špatný ani film Black Beauty, natočený podle knížky. A taky se mi o trochu víc líbí starší vydání Černého krasavce, která je méně ilustrovaná a je tam víc textu. Je to prostě kniha na kterou jen tak nezapomenu a o které by se opravdu mělo vědět víc. Doporučuji. :)

koně zkrácená verze porozumění příběhy o koních

Anna Sewell
anglická, 1820 - 1878