Černý jestřáb sestřelen

Devětadevadesát elitních amerických vojáků padlo do tisíce střelců, ranění krváceli, docházela jim munice, voda i zdravotnický materiál. Příběh na motivy skutečných událostí vás strhne do přeplněného tržiště v srdci somálského Mogadiša. Žurnalista Mark Bowden, nositel literární ceny, dramaticky zachycuje tento trýznivý osud očima mladých mužů, kteří ten den bojovali. Využívá při tom rozsáhlé rozhovory s účastníky z obou stran, videozáznamy a přepisy rádiových hlášení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3237/cerny-jestrab-sestrelen-3237.jpg 4.3125

Black Hawk down (1999)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Academia

Kniha Černý jestřáb sestřelen

Rawen616
předevčírem

Reportáž o jedné opomíjené operaci a také o tom, že pokud se může něco pokazit, tak se to také pokazí. Co musím na knize ocenit je její absolutní neutralita a objektivnost. Ani jedna strana se tu rozhodně nemůže pochlubit čistým štítem. Popis boje i zranění je velmi intenzivní a nemusí všem dělat uplně dobře od žaludku.
To co bych u knihy uvítal je nějaká pevnější a viditelnější časová osa. Tím, že jsme doslova zavaleni informacemi(spousta vojáků tu má popsán krátký životopis) a také tím, že řada událostí je popisována z několika pohledů se občas můžete trochu ztrácet. Více přehledových map(i když v knize nějaké jsou) a schémat by bylo skvělým doplňkem. Ale to už si vymýšlím:-)
Co ale musím vytknout je hrozivý český překlad, kdy všichni znalci militárií nejspíš zapláčou. Dočkáme se i takového zvěrstva jako je převádění ráží z palců do milimetrů, zřejmě pod dojmem, že tomu tak našinec lépe porozumí. A tak se holt musíte smířit s perlami typu pistole ráže 11,43 mm, namísto .45 apod.
I tak ale mohu doporučit knihu zájemcům o méně známé, objektivně podané a nezdařené vojenské akce.

Dejf_ano

Velmi dobře napsaný příběh o událostech v Mogadišu. Bitva je popsána velmi syrově a například cesta s Blackburnem na základnu je nekonečná, zatímco ve filmu zabere asi 3 minutky. Pro filmové fanoušky určitě film je brilantní, ale knižní předloha ho převyšuje. Pro větší zájem doporučuji knihu Seal team six od Howarda Wasdina, který bitvu popisuje z pohledu vojáka Seals, kteří byli součástí konvoje a o kterých je v knize jen malá zmínka a ve filmu se vůbec neobjeví.

NoCredit
14.08.2018

Drsné vykreslení palčivého konfliktu jak pro USA , tak země OSN. Zajímavé na knize je, že je z části popisována také z pohledu Somálců (nejen vojáků). Plusem jsou také dobové fotografie a výpovědi přeživších. Surovost je však místy až na škodu, občas se kvůli popisům a vyčkávání děj protahuje, přesto mohu milovníkům válečné literatury knihu s klidem doporučit, 4/5.

Jane007
02.07.2018

Knížku jsem začala číst kvůli Výzvě a dlouhou dobu jsem se do ní nemohla začíst. Moc válečnou literaturu nevyhledávám, ale válečné knížky, které jsem doposud četla, měly více děje. Každopádně "Černý jestřáb sestřelen" je dobře popsaná vojenská mise (někdy až moc detailně). Líbilo se mi, že autor neustále měnil úhel pohledu, takže si člověk mohl udělat i nějakou představu. Každopádně jsem ráda, že jsem se zase trošku poučila.

falken944
30.12.2017

přečetl jsem i zhledl film líbilo se mi oboje

Jury
03.12.2017

Bylo to mistama hodne neprehledne a hodne natahovane...trvalo to dlouho to docist..akcni veci byli popsane dobre...lepsi volba je film, ktery je pro me No.1 !!!

vit8029
29.06.2017

Strašný překlad, např. ráže uvedené v palcích převedené na mm (Colt .45 je překládáno jako Colt 11.43 mm)

Darkman
14.04.2017

Překlad je tragický, evidentně ho dělal někdo, kdo o zbraních nic neví, jinak je kniha výborná.

Lev
11.01.2017

Kniha pojednává o vojenské misi Mogadišu v roce 1993, která rychle přerostla v těžkou bitvu, při které zahynulo několik amerických vojáků a několik stovek Somálců. Největším šokem pro Američany bylo sestřelení 2 vrtulníků (tzv. Černých jestřábů) a následná záchranná akce. Kniha se netýká pouze samotné bitvy, ale člověk se krátce dozví i něco o samotném pozadí místní mezinárodní intervence. Děj se skládá z příběhových linií mnoha postav z americké a také somálské strany. Zde je třeba připomenout, že kniha je psaná přesně dle skutečných událostí a všechny postavy jsou tak reálné. Vždy se seznámíme s minulostí a charakterovými vlastnostmi konkrétního člověka a poté sledujeme jeho další osudy v bitvě a často jsme svědky jeho zranění nebo smrti. Bitevní vřava je popsána opravdu živě, kdy frustraci vojáků dokresluje všudypřítomné hvízdání kulek a výbuchy střel z RPG . Autor se navíc snaží psát snad o každé přestřelce v různých částech města, kde se zbraní chopila nejenom somálská milice, ale i řada obyčejných lidí. Čtenáře tak nevyhnutelně čeká i detailní popis střelných zranění a celkové brutality během boje. Kniha je tedy plná akce a v tomto ohledu určitě zaujme. Dalším plusem je autorova snaha zachovat autenticitu a hlavně neutralitu, takže ani jedna strana není vykreslena v tom nejlepším světle. Špatně jsem se ale orientoval mezi všemi postavami a když byl někdo např. vyřazen z boje, už jsem ani nevěděl o koho se vlastně jedná. Filmová verze je až na několik detailů v podstatě totožná, ale musím říct že mě bavila mnohem víc.

Andy_cz
06.01.2017

Škoda tragického překladu...

ThomasRuhe
03.12.2016

Překvapivě mě čtení nebavilo. Přitom filmová verze je vynikající a viděl jsem ji už několikrát.

zuzanka2352
14.04.2016

Je sranda že niekedy prečítam knihu a potom zistím, že na druhý deň ide film ako v tomto prípade. Pekne som si to porovnala. Inač ma ani neohúrila ani nesklamala. :-)

koki.veru
10.04.2016

Velice zajímavá knížka, ale ne úplně můj šálek kávy. Přesto jsem ráda, že jsem se odhodlala do ní pustit a přečetla si jí. Zajímavě napsané, knížka plná napětí a válečných příběhů. Asi nikdo si nedovede představit, co se tam skutečně dělo.

VeverkaJo
21.10.2015

Skvělá kniha! Ze začátku jsem se do ní nemohl začíst, ale pak už jsem ji téměř nepustil z ruky. Líbí se mi, že autor do knihy zařadil i pohled somálské strany, a také popisuje politické pozadí události. Chvílemi jsem měl problémy zorientovat se v postavách, ale po pár řádcích kapitoly už jsem věděl, kdo je kdo. Příběh je dobře shrnut v epilogu, který v člověku vyvolává pocit zmaru a beznaděje.

Emlo
19.08.2015

Je to dobrá kniha. Autor sa snažil zdokumentovať jednu z najväčších bitiek modernej doby a myslím si, že sa mu to aj podarilo.

25.05.2015

Jedná se víceméně o reportáž, ale tak skvěle napsanou, že jsem se cítila uprostřed boje. Musel to být masakr a peklo.

ferda
21.08.2014

Potřeba knížku číst před filmem, protože pak to nutí pořád srovnávat. Ale i takto stojí za to.

danekdj
26.07.2014

Přečteno až po filmu, kniha skvělá. Ale trochu mi dělalo potíže si v hlavě uspořádat kdo je kdo se všemi jeho vlastnostmi... zkrátka v knize je toho tolik že nemáte v hlavě jedno město nýbrž celý kontinent, místo 100 příslušníků Rangers jsou jich tisíce a Somálci se nedají spočítat. Pokud se ale občasným zmatením dokážete prokousat, skvělá kniha. :-)

Ládja
07.08.2013

Pro mě osobně docela zklamání. Čekal jsem něco jako Bratrstvo neohrožených, do kterého jsem se ponořil a nechal jsem se nést, ale zde to nešlo. Něco mi na tom všem vadilo. Nejdříve jsem několikrát viděl film a až potom jsem se pustil do knihy, ale musím říci, že v tomto případě je pro mě lepší film než kniha. Skutečně jsem čekal něco jiného, lepšího.

MildeZ
24.07.2013

Můj oblíbený film, tudíž kniha byla povinnost. A nutno dodat, že se potvrdilo otřepané: nelze ve filmu vyobrazit vše, co nabízí literární předloha.

tobal
14.01.2013

Ze začátku se kniha čte dost ztuha, a proto také mnoho mých přátel odradila. Ale věřte, že stojí za to vydržet, a dočíst ji do konce. Ta kniha je fakt dobrá.

Donatello
02.01.2013

Rangers lead the way! Nejdříve jsem viděl film a když jsem potom četl knihu, naprosto přesně jsem věděl o jakou scénu z filmu jde. To svědčí o výborném zpracování a natočení filmu z bezvadně napsané předlohy. :D

Dera
27.08.2012

Jednoznačně nejvíc akce co jsem kdy četl. Film je akce sama, kniha ještě více.

americká armáda

Mark Bowden