Černooké Zuzany

Černooké Zuzany https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326971/bmid_cernooke-zuzany-3zh-326971.jpg 3 411 151

Píše se rok 1995. Šestnáctiletá Tessie Cartwright, zdravá, šťastná, mladá hvězda školního týmu, je v blízkosti svého domova ve Fort Worth unesena. O více než 30 hodin později je nalezena zraněná, zbitá a částečně zahrabaná v hrobě na poli, které je pokryto kobercem z květin, známých jako černooké Zuzany. Není tam sama, v hrobě je nalezna další mrtvá studentka a kosti dalších dvou obětí. Senzacechtiví novináři oběti nazvou právě podle oněch květin, které na hrobě rostou. Jedinou z černookých Zuzan je i Tessie – jediná dívka, která přežila. Tak začíná brilantně koncipovaný a mistrně napsaný thriller Julie Heaberlin je o boji jediné křehké dívky proti všemocnému zlu. Tessiin příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, jež se navzájem prolínají a po kapitolách střídají. Pohled do minulosti se točí kolem soudu s Terrellem Goodwinem, mužem, jenž je díky jejímu svědectví obviněn z únosů a vražd, současný děj se odehrává v době, kdy je Tessie 34 let, a tváří v tvář musí čelit Goodwinovi i svým pochybnostem, zda její tehdejší svědectví bylo pravdivé. Kapitoly vyprávěné dospívající Tessie se zaměřují na její sezení s psychiatrem. Dívka trvá na tom, že útočníka na vlastní oči nikdy neviděla a pamatuje si jen chvíle, kdy se napůl pohřbená musela dívat do tváře jiné mrtvé dívky. Státní zástupci však doufají, že by psychiatr mohl z její paměti dostat i další vzpomínky, které by mohly podezřelého usvědčit. Tessie však sezení u lékaře bojkotuje a odmítne se podrobit i hypnóze. Co asi skrývá? V kapitolách ze současnosti se dospělá Tessa musí rozhodnout, zda bude spolupracovat s právníky, kteří by mohli s použitím moderních testů DNA buď definitivně usvědčit, nebo naopak osvobodit Goodwina, který čeká na popravu v cele smrti. Tessa bojuje se svou pamětí i výčitkami, že možná poslala do vězení nevinného. Proč? Protože už nějakou dobu dostává výhružné zprávy a myslí se, že je posílá skutečný vrah. Nebo jsou tyto zprávy dílem někoho jiného? Do případu bylo tehdy zapleteno mnoho lidí...... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Omega

Black-Eyed Susans , 2015

Adriena838772
05.08.2023 2 z 5

Tohle mě vůbec nebavilo a nic se tam neděje. Tahle knížka mě zklamala

maryska09
26.03.2023 4 z 5

Autorka si ve svých knihách drží svůj styl a tato nebyla výjimkou. Krátké rychlé kapitoly, střídání časové linky i postav, směřování děje k nečekanému záměru. Tady trochu rušilo neustálé zatajování děje, podivného dokreslování celého příběhu. Bylo jasné, že Lydia v celé knize hraje velkou roli, ale prostor dostala až na posledních stránkách. I tak se jedná o jednu z lepších detektivek a doporučuji

stanislav0373
19.11.2022 2 z 5

Kniha o přátelství dvou dívek, zločinu, traumatu a pochybnostech o vlastním duševním zdraví...

Co se formy týče, mám rád krátké kapitoly a nevadí mi ani střídání časových linek. Tady to bylo ale na výsost rušivé... Navíc si myslím, že i zbytečné.

Od začátku jsem měl trošku problém se začíst. Ne, že by mi neseděl autorčin styl psaní, ale spíš mě moc nezajímalo, co se vlastně stane. Možná jsem jen na podobnou literaturu emočně plošší a nedokáži se plně vcítit do uvažování hlavní hrdinky.

Knihu je opravdu spíše určená něžnému pohlaví...

Ladis777
15.03.2022 3 z 5

Po přečtení mám trochu rozporuplný pocit. První polovina mě nějak nenadchla, na střídání časových pásem jsem v literatuře zvyklý, ale tady mě to vyloženě rušilo, navíc mi přišlo tak nějak zbytečné... Děj mi přišel zbytečně nastavený, milostná scéna příšerná. Ve druhé polovině to dostalo celkem spád, i když nástup další vypravěčské perspektivy v poslední části mě mírně otrávil, ale docela tam nakonec seděl. Daly by se ději vytknout i nějaké nelogičnosti a tak, ale celkem jsem byl na konci s knihou spokojený.

Katka2501
12.01.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, střídání časového děje pro mě nebylo nijak rušivé nebo nepřehledné, naopak to knize dodávalo spád. Rozuzlení bylo překvapující. Není to klasická detektivka, spíš napínavý příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

martina.tim
15.09.2021 4 z 5

Nejspíš jdu "zase" v názoru na knihu proti proudu od ostatních čtenářů, ale mě se kniha líbila. Po dočtení mi vše zapadlo a neshledala jsem nic, co by nebylo vysvětleno nebo co bych si nemohla domyslet. Kniha je spíše zaměřena na psychickou stránku hlavní hrdinky, která dlouhá léta se snaží vypořádat s prožitým traumatem a baží po odpovědích a klidu. Není to thriller typu, kde autor dopodrobna popisuje zvrácenosti a kule drásající boj na život a na smrt, kdy hl. hrdina vyvázne smrti jen o "kozy Keiry Knightly". Závěr se mi líbil a odhalení docela překvapivé. Jednoduše pohoda "Jazz".

jajcak
06.09.2021 2 z 5

Žádná pecka. V tomhle žánru jsem už určitě četla lepší knihy. Někdy jsem se ztrácela v ději, autorka dost často něco naznačí.

LenkaGonn
17.06.2021 3 z 5

Z knihy jsem lehce zmatená. Z jedné strany se mi líbila a byla jsem dlouho rozhodnutá dát jí 4 hvezdičky, ale konec mne natolik zklamal, že jsem musela dát 3. Kniha je psychologický triller. Rozhodně je příběh zajímavý, jazyk je občas květnatý a poetický, což pro mě bylo plus. Rozhodně to je promyšlený příběh a od poloviny až do rozuzlení i napínavý. Konec byl bohužel ne tolik zajímavý a šokující jak jsem si představovala.

whiolet
23.05.2021 3 z 5

Ze začátku mě kniha strašně vtáhla do sebe, jenže někde v půlce se to točilo jen o tom jednom Zuzany, Zuzany, Zuzany a nakonec se ani pořádné vysvětlení nekonalo!
Je to strašná škoda, protože kniha měla, tak strašně dobře našlápnuto a konec se tak odflaknul.
Mimochodem jsem to ani moc nepochopila s tou Lydii, to bylo pro mě, tak nepromyšlené až mě to bolelo...

Majule7
05.04.2021 3 z 5

Knížka se mi četla lehce, ale jak už tady ostatní čtenáři zmiňují, chybělo mi tam vysvětlení a popsání celé situace okolo "zahození".

Booky84
14.03.2021 4 z 5

Zajímavě psaná detektivka - střídání minulosti a současnosti se mi velice líbilo. Škoda jen, že nebylo vše úplně vysvětleno...

KLHannah
07.02.2021 3 z 5

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Potom jsem měla problém od knihy odejít, i když jsem někdy nemohla rozeznat, co jsou jen Tessiny strachy a co je pravda. Nebo co se nějakými frázemi snažila autorka naznačit. Taky to může být vlivem překladu, kdo ví. No a konec? Ten byl absolutně hloupý. Ve druhé polovině záměrné navádění na falešnou stopu. Nevím, nějak mě ten konec zklamal.
Taky mi chybělo lepší vysvětlení, jak byla Tessa unesena a jak se ocitla s černookými zuzanami a se Zuzanami v hrobě. Bohužel, jen samé náznaky.

Pdede
30.01.2021 3 z 5

Zajímavý příběh

LusSyNDA
25.12.2020 4 z 5

Ze začátku mi trvalo se začíst, ale od přibližně poloviny knihy jsem hltala stránku za stránkou. Pro mě nečekané rozuzlení celého příběhu. A skvěle se hodí do čtenářské výzvy - kniha s květinou na obalu ;-)

Millyf
07.12.2020 4 z 5

Moja druhá kniha od autorky a za mňa som rada,že som jej po prečítaní Papirovych duchů dala druhú šancu.I keď asi tak do jednej tretiny som mala pocit,že dej stagnuje,no potom som sa od knihy nemohla udtrhnut a dočítala som ju za pár hodin.

capricorn__
23.11.2020 5 z 5

Asi jdu proti proudu, ale mně se kniha moc líbila a i po letech si na ni dobře pamatuju. (Čteno cca v červnu 2017.) Je to jedna z detektivek, na které jsem sáhl hlavně kvůli obálce, ale rozhodně nelituju, že jsem nahlédl dovnitř... Nejvíce se mi líbí čtyři věci. První z nich je styl psaní, který - jak jsem si všiml po přečtení i dalších knih autorky - je velice specifický, popisný a - alespoň pro mě - velice poutavý. Druhá z nich je tajemná atmosféra, která by v žádném thrilleru neměla chybět. Třetí je nápad s květinami, vlastně vůbec způsob vyšetřování mi přišel neotřelý a zajímavý. No a čtvrtá z nich je - a pro mě nejdůležitější - popis přátelství mezi hlavními postavami, který mi připadal velice opravdový.
Já vím, že tahle knížka má i svoje mouchy: chápu, že někomu může přijít nudná, mně třeba trochu mrzel konec, ale kniha pro mě vybočuje z těch ostatních detektivního žánru, které se na nás kupí ze všech stran, proto "Černooké Zuzany" hodnotím tak vysoko.

katrin510
20.11.2020 2 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem po cca 80ti stranách utrpení odložila a už se k ní nevrátím. Vůbec mě nezaujala ani příběhem, ani stylem psaní. Do čtení jsem se musela nutit a ani tak jsem polovinu času netušila, o čem čtu a o co že v knize vůbec jde.

Ethys
17.10.2020 5 z 5

Pekne se cetla, zaver pro me necekany.

Andrea81
14.10.2020 3 z 5

Zajímavý nápad, chybělo mi tam ale více vysvětlení v podstatě všeho z minulosti, proč a jak atd. Náhled do pocitů osoby, která prožila velké trauma, dobrý, ale bylo to jen takové "naťuknuté".

Simix.š
24.09.2020 3 z 5

Zuzany trochu lepší než druhá kniha. Příběh byl dobrý, ale ten konec moc uspěchaný, nic pořádně nebylo vysvětleno, proč to dělal, jak to, že přežila atd. Asi v USA platí, čím tlustější kniha, tím víc peněz, jinak si nedokážu vysvětlit ty zbytečné, nudné a zdlouhavé úryvky jak z wikipedie, kde se autorka věnuje popisování faktů... Přeskakovala jsem strany, jen abych se už dozvěděla konec, který stejně nebyl moc uspokojivý.
Jsem trochu zklamaná, protože jsem od knihy čekala víc. Asi proto, jak byla vychvalovaná ....