Vládce vlků

Vládce vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17774/cernokneznik-vladce-vlku-17774.jpg 4 517 94

První kniha série Černokněžník. Téměř deset let bojoval v kruté válce, jež rozvrátila říši Avarů, divokých nájezdníků z podunajských rovin. Černý Rogan, osamělý, nemilosrdný zabiják, jenž válčil v žoldu Karla Velikého i bulharského chána Kruma, se nyní na vlastní pěst vydává do temných lesů v povodí řeky Hron. Je na stopě smečce Krvavých psů, nejkrutějších avarských hrdlořezů. Díky setkání s vědmou Mirenou a vládcem vlků Černobohem však brzy pozná, že jeho osudem není jen pomsta. Aby zjistil, jaké tajemné síly dřímají v jeho nitru a jaké poznání zdědil po svých předcích, bude se muset vydat až do říše Moreny, bohyně smrti… Úspěšný autor fantasy Juraj Červenák vám přináší temný epos, v němž na pozadí skutečných historických událostí ožívá svět slovanských hrdinů, knížat a čarodějů, ale i tajemných rituálů, bohů a strašlivých běsů.... celý text

perko
15.11.2021 4 z 5

Příjemné přímočaré fantasy z našich luhů a hájů s malým překvapením na konci. Za mě oddychová záležitost v hodnotě 4 hvězd. Těším se na další díly.

nicandra
11.11.2021 4 z 5

Slovanská mytologie jako základ fantasy - fajn. Potoky krve a uřezaných hlav - už ne tak fajn. Trochu předpokladatelné - ale rozhodně ne ve všem. Rozhodně napínavé - po dlouhé době jsem zas něco četla až do půl druhé, protože jsem to druhý den musela vrátit a vážně jsem to chtěla dočíst :)

Maud22
12.10.2021 5 z 5

Trošku jiná mytologie - slovanská, do života smrtelníků vstupují pohanští bohové a jejich vlastní zájmy, k jejichž prosazování používají lidské hrdiny. Četlo se to dobře, příběh měl několik dějových zvratů. Dle mého mínění Sapkowského Zaklínač je trošku o něčem jiném, takže jsem se nesoustředila na srovnávání. Je tu spousta krve, vnitřností a krutosti, ale tak svět není veselé místo. Kromě hlavního hrdiny, který je sice silný, ale není nezranitelný a jehož předchozí život je odhalován postupně, jsou tu i ženské postavy. Tyto ženy jsou zdatné, nezávislé a hrdé, ale přesto se rády opřou o mužnou hruď a jsou vděčné za silné pomocné mužské ruce, což se mi líbí. Knížku jsem si schválně koupila ve slovenštině, když se jedná o slovenského autora, takže už pár dní se mi hlavou honí myšlenky ve slovenštině a občas aj tak hovorím. :-)))

iskovsky
28.09.2021 2 z 5

Hoci mám rád fantasy, tohto autora som dlho obchádzal ... asi som cítil "průser"(po slovensky "prieser")... a stalo sa...
Mal som z toho pocit, akoby to písal Sapkowski v puberte, aby to potom roztrhal a povedal si ono: "Tudy cesta nevede"
Snaha o stvorenie ekvivalentu Geralta z toho priam srší ... aj tým, že Juraj necháva svojho hrdinu oslovovať "černovlasý", mi na každom kroku pripomína, že ten "bělovlasý" bol iný level... nepovedal by som že ide o inšpiráciu, skôr pokus o kopírovanie ... žiaľ nepodarilo sa to ani tým, ako sa autor snažil napodobniť Sapkowského spôsob vedenia dialógov...
Súhlasím s tým, že ide o najlepšieho autora fantasy na Slovensku... pretože nikto iný tu nič podobné nerobí...
Celkový dojem z tejto knihy je však pre mňa natoľko podpriemerný, že sa ťažko opäť prinútim siahnuť po výrobku z tejto dielne...

SPOILER:
Ak hrdina potrebuje prejsť skrz skalnatú stenu, je ideálne ak sa tesne predtým skamaráti s postavou, ktorá to vďaka schopnosti odhmotniť sa, dokáže ... a až úlohu splní, necháme ju umrieť :)

ludek.n
20.09.2021 4 z 5

Proslulý lučištník, nemilosrdný avarobijce Černý Rogan jde za svou pomstou třeba až do říše bohyně smrti. Juraj Červenák dal už před časem vale severským, stejně jako anglosaským, mýtům a legendám, aby nám představil ty slovanské. A že to dělá opravdově a celým svým srdcem, o tom žádná. První díl Černokněžníka je bez pochyby moderní a dynamická fantasy s expresivní atmosférou. K maximální spokojenosti mi však přece jen pár věcí vadilo. První a nejokatější z nich je sekvence s ježibabou a ivánkovskou chýší na kuří nožce. Být to humorná fantasy, neměl bych proti této mrazíkovské legrácce výhrady, sem ale pasuje jako pěst na oko. Druhou záležitostí, která se v mém případě zcela minula cílem, byla postava uneseného dítěte coby nositele temného prokletí. Možná to měl být emotivní prvek, já bych ho však hodnotil jako zbytečný a laciný kýč. Asi největší zklamání jsem pak zažil s vlky. Přece jen u knihy nazvané Vládce vlků bych očekával u Goryvlada dominantnější úlohu, než jen příležitostné přihrávky ostatním hrdinům na smeč. Dramatizace knihy je bezpochyby výborná, jenom mi přišlo, že její exponenciála je jaksi obráceně. Vysoké napětí první scény postupně uvadá, až doputuje k finálovému střetu, který pak potvrzuje starou známou pravdu, že jedna dobře mířená rána v pravou chvíli je lepší než přehršel šarvátek, které jsou sice výbušné, ale naneštěstí jedna jako druhá. Lano, napnuté na samou mez odolnosti, kterým si mě autor na začátku připoutal, je už v závěru prověšené až hrůza. Přesto hodnotím vysoko. Červenákovo slovanské pojetí fantasy se mi prostě líbí.

Marek82
18.08.2021 4 z 5

Knihy J. Červenáka som spoznal cez sériu Stein a Barbarič, ktorá je výborná. Príbeh o Roganovi je z iného súdka, porovnanie so Zaklínačom je na mieste pokiaľ ide o slovanskú mytológiu a akčné scény. Na druhej strane však vidno, že to boli oproti sérii Stein a Barbarič prakticky autorove začiatky. Je to čistokrvná akcia, trocha mi tam chýbala ľahkosť, nadhľad či vtip, ktorý je pre Zaklínača charakteristický. Tiež netreba čakať nejaké zásadné posolstvá, kniha čitateľa nestavia pred rozličné dilemy, ako je to v Zaklínačovi. Ale aby som neporovnával s iným autorom, aj séria Stein a Barbarič je literárne prepracovanejšia, postavy sú rôznorodejšie, funguje medzi nimi napätie a majú vykreslené charaktery. Ako fanúšik fantasy som si Rogana užil, bol tam dostatok akcie, napätia, aj zopár zaujímavých nápadov, preto dávam vyššie hodnotenie. Ale úplne chápem, že sa niekomu môže zdať kniha prvoplánová a vo svojej podstate veľmi jednoduchá, lebo nakoniec ide o slušné akčné Bčko a na nič viac sa kniha ani nehrá.

felsyvan
17.08.2021 1 z 5

V poslední době se snažím dávat přednost české a slovenské tvorbě před tvorbou světovou, abych podpořil bratry autory. Co mě však velmi mrzí je, že mi zatím žádná neseděla; ať už po stránce příběhové, či stylistické.

Abych ovšem nemluvil jen obecně, a konečně se dostal ke konkrétní recenzi Vládce vlků od J.Č.:

Autor se mi zdál nevypsaný, prvoplánový a nenápaditý. Klišé padalo jedno za druhým, až se mi protáčely oči. Postavy byly prázdné, naivní a hloupé - ani s jedním jsem se nemohl ztotožnit, což mě odrazovalo číst dál. Pominul bych potoky krve, létající hlavy, střeva, mozky a jiné zbytečně přehnané brutální pasáže, ale je to přeci jen nádech Conanovek, což někteří jistě ocení.

Co se týče příběhu- jedno velké a kypré klišé, plné bitek a nijak překvapivých zvratů. Zbytek tu vypisovat nebudu, je už mnohokrát popsán v dalších recenzích. Slovanská tématika byla fajn. Historická (ne)fakta hodnotit nebudu, nejsem v této oblasti expertem a navíc jsme stále v žánru fantasy, tak si autor může přikreslovat a odebírat věci, jak chce.

Ze stylu psaní čpěla touha přiblížit se Sapkowskému. Nelíbilo se mi ani časté opakování vulgarismů, které, vězte, nepotřebují být v takovém zastoupení, aby jeden pochopil, že je ta či ona osoba buran s nevybraným slovníkem (př. Velemír). Na Mirenu mi to už vůbec nesedělo, nepřidalo jí to žádný sex appeal, jen mě ještě víc svými sprostými průpovídkami iritovala.

Zatím hodnotím jednou hvězdou. Věřím, že Juraj si dnes už jistě našel svůj styl psaní, ale tohle se prostě nepovedlo...

Dusinof
08.08.2021 5 z 5

S Jurajem mam uz nejake zkusenosti, ale tohle hodne predcilo me ocekavani. Jako bych cetl Sapkowskeho zaklinace. Hodne povedene, hodne dobre, hodne dobove a tim padem i hodne vsech 5*. Byt jsem to poslouchal jako audioknihu, tak se tesim na dalsi dil, ktery si nejspise koupim uz jako knihu.

Luigi1
04.07.2021 5 z 5

Moc se divím,že jsem dlouho přehlížel tohoto spisovatele který mě upoutával od první strán ke konci knihy.Výborné

Jaruš7
22.06.2021 5 z 5

S Roganem jsem už měla tu čest, takže je fajn být v obraze.
Kteří jiní než Avaři mohou od autora získat přívěšek Psi, naproti tomu čelící hrdinové jsou Vlci. Srovnat si protimluv v časovém sledu vývoje je zbytečné, neboť věrná šelma nad zdomestikovaným psem vyhrála.
Kruťárna až se Pohroní třáslo.

Citace:" Žiješ osaměle, co? " odfrkl si Rogan a sklonil luk... "Ani se nedivím. Někdo kdo všechny ostatní považuje za kořist, asi těžko navazuje přátelství."
"Neurážej, jo? Nejsem žádná krvelačná bestie. Dělám to hospodárně. Pár hltů a dost, proč zabíjet? "
"A co tihle tady?
"Ti, kteří byli ještě při smyslech, mi za to děkovali, dělal jsem to důkladně, aby co nejdřív vykrváceli."

Černokněžník snad nemá v knižní branži s historickým námětem konkurenci.
Je to kult lítého boje magie plně v rukách mistra.

Boby17
21.03.2021 5 z 5

Juraj Červenák a jeho Rogan mě zavedli do doby úsvitu křesťanství a mocných mágů. Příběhem nesvištěly jen ostré meče a sekery, ale také silná kouzla a svou vůli prosazovali pohanští bohové. Byla to jízda, jak se patří a já příběhu dávám všechny hvězdy. A tím, že se jedná o patnáctou knihu v žebříčku slovenské literatury, se mi podařilo také splnit 16. úkol ČV 2021. Super!

KudrnatáHolka
12.03.2021 5 z 5

Asi jsem už nějak odvykla syrovému drsňáctví některých fantasy knížek, nebo jsem možná už moc stará :D První kapitola mě každopádně dostala. Na druhou stranu - člověk rozhodně neměl problém se do knihy začíst a celý děj, vylíčený stručnými a jasnými větami a napínavý, se mi pak v hlavě odvíjel jako film, což při čtení mám ráda moc.

Atlantis
28.12.2020 4 z 5

Pomalu začínám přicházet panu Červenákovi na chuť. Pár let zpátky jsem četl Ocelové žezlo a neskutečně jsem u toho trpěl. Kniha nevěděla, čím chce být a šlo o natahovanou kaši. Ale Vládce vlků má svoje mantinely jasně nastavené. Jde prostě o klasické sword and magic fantasy béčko a dokáže si to vychutnat. A díky tomu si čtení užívám i já. Useknuté hlavy nespočítáte, vyhřezlá střeva počítáte na metry, ale hlavně se pořád něco děje. Příběh je sice základní a v každém jiném fantasy by tohle byla jen malá kapitola (vlastně jen dobýváme jednu tvrz), ale postavy baví, jejich interakce jsou přirozené a za tři posezení nemáte co číst. Velice chválím i zasazení do slovanské mytologie, vítaná změna oproti stokrát viděnému Severu.
Autor na začátku píše, že vydání, které jsem měl v rukou já, je lehce zrevidované. Osekal nudné popisky, ustálil postavy, vylepšil dialogy. A já jsem za to rád. Nečetl jsem původní text a ani nechci. Tohle se mi hodně líbilo.

verense
09.10.2020 3 z 5

Není to vůbec špatné, ale je poznat, že je to rané dílo, takový drahokam, který teprve čeká na své vybroušení. Pokud jste od Červeňáka zatím nic nečetli, pravděpodobně budete v hodnocení shovívavější. Já mám za sebou kompletního Báthoryho, takže asi zřetelněji vnímám ty neduhy, kterými Vládce vlků trpí (byť jsem četla přepracované vydání z roku 2009). Ale jako začátek série ok.

Targa Dall
06.10.2020 5 z 5

Už dlouho jsem se takhle nebavil. Skvělý jazyk (asi i preklad), skvělé napsané. Svižné, akční a krvavé, ale ne stupidní morbidita. 5*

slawa.cap
05.07.2020 5 z 5

Nejdříve jsem četl Kámen a Krev, tak už vím, jak skončí příběhy Rogana i Mireny. Při čtení povídky Kapka krve jsem si Mirenu moc oblíbil a nečekal jsem, že se sní setkám hned v první knize o černokněžníkovi, bylo to příjemné překvapení. Děj příjemně odsýpá, autor jako vždy nešetří cakající krví a odlétajícími údy. Konečně jsem dostal i tu fantastickou složku, která mi chyběla u Báthoryho. Je tu několik nečekaných zvratů. A jako přidaná hodnota je spousta dějepisných reálií, o kterých jsem se ve škole určitě nikdy neučil, i když samozřejmě někdy trochu zkreslených ve prospěch příběhu.

Oplak
21.06.2020 4 z 5

Slovensko nepotrebuje Conana, už má svojho Rogana!
Čítané druhýkrát. OK, už tam nebol ten wau efekt ako prvý raz, ale túto plnokrvnú fantasy jazdu som si vychutnal. Tu sa nekecá, tu sa koná, vážení!
Juraj pôsobivo sprítomnil slovanský svet už takmer zabudnutých bohov, besov a prízrakov.

p.pavlina
17.06.2020 2 z 5

Kniha se mi četla těžko a od začátku jsem se do ní musela nutit, což se mi stává opravdu málokdy. Tato kniha mě nezaujala a tudíž ani další díly série si nepřečtu, i přes to že autor má i jiné dobré knihy.

martin_aston
02.05.2020 3 z 5

Sériu o Roganovi (s výnimkou Zlata z Arkony), považujem za to slabšie z Červenákovej tvorby. Je to stále veľmi čítavé (Červenák podľa mňa nevie písať zle), človek sa tiež dozvie veľa zo slovanskej mytológie. Osoby sú však dosť schematické, dialógy detto. Takže, za prečítanie to stojí, v knižnici však musí prenechať miesto iným Červenákovým knihám.

Dani3
22.10.2019 2 z 5

Ze začátku se mi to líbilo, ale brzy se z toho stala jedna velká řež.
Samé usekané končetiny, potoky krve, smyčky střev, vypíchnuté oči nebo vyražené zuby. Navíc mě neskutečně rozčilovala postava Mireny.