Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

klara2793
24.01.2016 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto dostala, myslím, že jsem místy při čtení ani nedýchala :) Strhující příběhy, moc se mi líbilo, jak se mění vypravěči a celkové zpracování...dokonce jsem i brečela, silný příběh!

Nabuchadnezar
23.01.2016 4 z 5

Nádherná kniha ! Kniha vás nutí číst dál a nepřestávat . V americké společnosti tabuizované téma se pomalu ,ale jistě prodírá na povrch a to je dobře ! :)

AdaVinculin
14.01.2016 5 z 5

Krasná knížka, která Vás okamžitě vtáhne do děje a nepustí dokud nedočtete. Poslední kapitoly jsem vyloženě hltala! Teď mi budou hlavní aktérky chybět, brala bych nekonečný příběh s dalším vypravěním a novými příhodami :)

oskarka
09.01.2016 5 z 5

To je přesně ta kniha, o které už na začátku víte, že by neměla nikdy skončit. Úžasně vykreslené postavy, zajímavý příběh, pro mně skvost.

aralka
06.01.2016 4 z 5

Zajímavá kniha, moc pěkně se i četla, myslím, že je to celé dobře napsané a plasticky vykresluje tu dobu šedesátých let v Americe... ale četla jsem i mnohem lepší knížky, zas taková bomba to podle mě není.

veronika0729
06.01.2016 4 z 5

Kniha mě nadchla- film již méně...

mira.l
31.12.2015 5 z 5

To je neuvěřitelně zákeřná knížka. V šest večer si k tomu člověk "na chvíli" lehne, jedna, druhá, třetí kapitola, no tak dobře, tak ještě jedna...no zbývá ještě jedna kratší k další vyprávějící osobě a ... a ... a sakra, vždyť ono je deset hodin pryč, a bude za mě někdo v pět ráno vstávat?? Asi ne, co:)??
Je to snad první knížka, kterou vidím napsanou ich-formou z pohledu 3 osob, dvou černošských služebných a paní (no spíš slečny) Skeeter. Černošské hospodyně mají poměrně netradičně docela hovorovou mluvu, styl vyprávění Skeeter je přece jen uhlazenější.
Co se týká obsahu, popsal jsem to už na csfd.cz v komentáři k filmu, je to docela zarážející, když si člověk uvědomí, že v tom nejcivilizovanějším a nejvyspělejším státě světa, v té zemi neomezených možností (nebo je to jinak??) se ještě v polovině 60. let 20. věku - vždyť to není zase tak dávno - takhle ostře oddělovali černoši od bílých, a to na základě mnohých platných zákonů, že tehdejší služebné nesměly ani na stejný záchod...mimo jiné. Ostře s tím kontrastuje život tehdejších mladých - bílých - žen z očividně poněkud lepší společnosti (aneb když děti mají děti), scházejících se na pravidelné partičky bridže, případně pořádajících "charitativní" večírky na pomoc africkým dětem, které s každou možnou příležitostí dávají najevo svoji nadřazenost nad černými služkami. Ale i mezi nimi se najdou jisté "bílé vrány", jako třeba paní Celia.
V tomto kontextu vyniká to, co napsala Elanie Stein v prvním dopise Skeeter: "Pište o tom, co vás znepokojuje, zvláště pokud to všechny ostatní nechává chladnými". Skeeter tato rasová segregace chladnou nenechávala, a tak nakonec dotáhla k úspěšnému konci to, o čem zpočátku pochybovala, že se jí vůbec podaří začít.
Je to krásně, neobyčejně čtivě napsaná kniha. V poslední zhruba třetině dochází k jisté gradaci děje, jsou objasněny některé dějové linky, které jsou v úvodních dvou třetinách zmiňovány jen v jistých náznacích. Skeeter postupně poznává, že to co napsala, bylo správné, zároveň si proti sobě vytvoří řadu nepřátel, pozná, kdo ji naopak pochopil, a nakonec jí nezbývá, než rodné město opustit. Naštěstí se tak děje z důvodu získání práce v New Yorku. S touto dobrou zprávou je naopak docela v kontrastu propuštění Aibileen od Elizabeth, víceméně na popud Hilly.
Proti filmu je knižní podoba, jak už to bývá, o něco obsáhlejší, jsou tam místa, která se ve filmu neobjevila nebo se do něj prostě nevešla. Ale mě se moc líbilo obojí. Knihu si rád někdy přečtu znovu.
A poslední poznámka k pravopisu. Několik uživatelů tady hořekuje nad příšernou prací korektora. Už jsem v poslední době četl několik knih, u kterých jsem pochyboval, zda vůbec nějakými korekturami prošly, a při čtení takových paskvilů dost trpím. Odolal jsem tedy bazarovým nabídkám a zvolil nejnovější vydání z r. 2015. A ejhle... pár chyb se tam našlo, záměna jsme/jsem, nejvíc jsem asi nadskočil u slova "polikám", ale jinak to nebylo tak strašné, jak jsem čekal, někdo tu píše, že co strana, to aspoň jedna chyba. Tak to určitě ne, zřejmě si tu knížku opravdu někdo přečet a drtivou většinu chyb před novým vydáním opravil.

katule1992
15.12.2015 5 z 5

Před pár lety jsem se zamilovala do amerického filmu The Help. A jak možná podle obalu poznáte, jedná se právě o předlohu slavného oscarového filmu z roku 2011. Trochu jsem se bála, jaký je vlastně originál, protože film se mi líbil přesně takový jaký je a bála jsem se že byly opět vynechané důležité detaily. Nemohla jsem se splést více. Kniha je skoro od originálu k nepoznání. Samozřejmě vynechali pár scén, které ale vůbec neovlivnily průchod děje. Pro někoho kdo se rohodně knihu přečíst a viděl film bude možná ze začátku trošku matoucí přeskakující děj. Je to jen z důvodu, že kniha popisuje vše z pohledu jiné postavy. Za mě tato kniha je prostě něco dokonale nepopsatelného. Jediné mínus, které bych vytkla je asi měkká vazba, ale vůbec to nemění nic na mém názoru, že by si ji měl každý přečíst. BTW : Moje nejoblíbenjěší věta jak z knihy tak filmu zní :
Eat my shit! :D

Akana
12.12.2015 4 z 5

Ale jo, pěkné. Za padesát let si na tu knihu asi nikdo nevzpomene, ale koho to trápí? Odpočinková četba, která se v člověku snaží vzbudit pocit, že čte něco hlubokého, to byl vždycky dobrý recept na úspěch. Ale dost ironie, příběh je to hezký a dojemný, zručně odvyprávěný a bez zbytečného patosu. Vtáhl mě do děje, budil zvědavost na další stránky, moje sympatie i antipatie si získávaly ty správné postavy, tak jak podle autorky měly. Jen bych jí jako spisovatelce přál více odvahy a méně vzpomínek na kurzy tvůrčího psaní. Trochu krotké, ale jinak zdařilé.

aliali
07.12.2015 5 z 5

Se zatajeným dechem jsem četla poslední třetinu knihy s tím, jak to vlastně s černými i bílou hrdinkou dopadne. Moc krásná kniha.

Sarah01
06.12.2015 5 z 5

Knížku jsem si koupila kdysi v antikvariátu a až teď jsem na ni dostala "chuť". Po první kapitole jsem si říkala, že jestli to bude jen takovéto vyprávění, tak tedy nic moc....ale ono se to rozběhlo tak, že jsem skoro nebyla schopná knížku vůbec odložit. Níže někdo zmínil, že příběh je příliš černobílý, všechny bílé paničky jsou mrchy a černé hospodyně všechny hodné a obětavé... já jsem tedy ten pocit neměla, třeba Minny mi přišla strašná, ale tedy tím koláčem si mě fakt získala :-) A konec, ten mi tedy přišel úžasný...ano, segregace nezmizela jako mávnutím kouzelného proutku, ale osudy všech hrdinek skončily nejlépe, jak mohly.

milunka21
24.11.2015 5 z 5

Skvělá kniha,je to slabý odvar toho jak to bylo doopravdy ale i tak je to nářez,že se lidi tahle chovali

jluky
22.11.2015 5 z 5

Môžem len súhlasiť so všetkými pozitívnymi komentármi k tejto knihe, pretože je naozaj, naozaj skvelá, a aj keď sú to všetko známe veci /o rasovej segregácii/, stále šokujú a nútia nás premýšľať, pretože ....pretože je svet stále plný deliacich čiar: náboženských, rasových, kultúrnych....Raz sa nám budúcnosť vysmeje...
Knihu doporučujem!!!!

Hann8
20.11.2015 5 z 5

Z mých dosud přečtených knih mezi těmi nejoblíběnějšími. :-) Natolik se vžít do knihy, aby se do mě tak hluboce zaryla, se mi často nestává. Četla jsem ji už před delší dobou, ale přetrvává v mém srdci stále. Připadá mi, že kniha vypráví jen tak, obyčejně, nesnaží se ze sebe dostat nějaká moudra, která jsou spíše klišé, jak mi to připadá u některých jiných opěvovaných románů. Nádherný příběh. :-)
Filmové zpracování mě zklamalo. Nuda.

hany7
20.11.2015 4 z 5

Velice působivá, skvěle napsaná, smutná, ale i veselá kniha!

evikt
05.11.2015 5 z 5

Uzasna kniha stejne jako film, je krasne zpracovan.

Carry
04.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka! I díky ní mi došlo, že člověk nemusí mít kožený oblek a laserové oči, aby byl hrdinou, a že ne všechny ženské se starají jen o to, jestli mají v tom tričku pěkná prsa, uskakují před pavouky a řeší, co se kde šustlo.

limetka2008
04.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka od začátku do konce, jsem ráda, že jsem film viděla až po jejím přečtení, protože ten rozhodně na nejvyšší hodnocení není, kniha ano.

Dandy87
25.10.2015 5 z 5

Někdy mě napadá, že člověk je ten nejubožejší tvor, který se na Zemi objevil a jsou chvíle, kdy se stydím, že patřím k tomuto druhu. Ale zároveň jsem hrdá, protože z naší nedokonalosti a malosti dokážou někteří z nás vykřesat jiskru, která může změnit svět. Černý nebo bílý, křesťan nebo žid, nakonec stejně nezáleží na obalu, ale na tom, co je ukryté pod ním. Nádherná kniha o ženách, které bojují za lepší zítřky.

monika4684
13.10.2015 5 z 5

Škoda, že jsem knihu objevila až po filmu. Knížka byla úžasná. Tohle téma je přesně to, co hledám :-) Byla jsem fascinovaná po celou dobu čtení :-)