Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

michaela2523
08.01.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Pohltila, nezklamala.

farinka
06.01.2015 5 z 5

Úžasná kniha a musím říci,že i film se moc povedl.

Vojslava
25.12.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetla v podstatě (v mezích předvánočních možností) na jeden zátah - na jednu stranu popis praktické společenské totality, ovšem podané s velkou přesvědčivostí a i se slušnou porcí kořenícího humoru. Celek je perfektní příběh; doufám, že autorka nezůstane jen u této své prvotiny.

Knihomolkaa
14.12.2014 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Líbila se mi, dokázala jsem se do ní začíst a číst ji až do rána. Byla zajímavá a svým způsobem originální. Líbilo se mi také zpracování - členění na vyprávění Skeeter, Aibileen a Minny. Kniha mě skutečně zaujala a vřele doporučuji její přečtení.

JitkaBrab
30.11.2014

Úžasná kniha, moc hezky se četla, hrdinky jsem si absolutně zamilovala, na konci, když se Aibileen loučila, ukápla mi nejedna slza...nechci víc přibližovat děj....absurdní na celém příběhu a celkové situaci té doby bylo, že "bílé" ženy nenáviděly černošky, ale paradoxně si je velmi připouštěly do svého života, tj. nechaly je vstoupit do svého soukromí (jako hospodyním) a svěřovaly jim to nejcennější - své děti - aby je tyto "hrozné" černošky vychovávaly....blázinec. Doporučuji k přečtení, ideální kniha i jako dárek k Vánocům.

gatear
14.11.2014

jsou dva druhy vypravěčů - jeden vypráví vtip a vy se hned smějete a u druhého trnete, zda vyčíhnete, kdy se smát .... a tato kniha, tato spisovatelka je první případ jak začnete číst, tak se nedá odtrhnout - doporučuji

lenka.g
28.10.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.
Jsem knihovník a když někdo bloumá po knihovně a neví, co by si přečetl, Černobílý svět je knížka, kterou doporučím mezi prvními a ještě nikdo nebyl zklamaný.

Alix
15.10.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Nejen pro zvláštní styl, jakým je psaná, ale i pro odvahu pisatelky, která si dovolila psát o něčem, " o čem se přece nemluví ". A protože spisovatelka je sama Jižanka, obdivuji její odvahu o to víc.

gomaki
13.10.2014 5 z 5

Jsem MHD čtenář, doma nečtu.

První kniha, kterou jsem po x-letech četla večer u lampičky. Po dlouhé době kniha, u které mi bylo líto přestat číst, protože jsem dojela na zastávku. Kniha, která pozmění úhel pohledu.

Kdysi dávno jsem viděla film...vlastně kousek filmu, který se mi líbil. Zapomněla jsem.

Nedávno jsem šla do Knih, slídila jsem od horních pater po ty nejspodnější, od kouta do kouta a náš skvělý prodavač /chodím tam pravidlně/ mi doporučil tenhle skvost.

Nemám to jak popsat, nevím co k tomu mám říct, snad jen: "Čtěte! Tato kniha si zaslouží být čtená, protože příběhy, které obsahuje jsou staré jako lidstvo samo - plné předsudů a pýchy, lásky, nenávisti, slz a smíchu."

buschka
28.09.2014 5 z 5

Knížku jsem četla na základě doporučení a velmi vysokého hodnocení. Velmi silný příběh plný emocí, lásky, důstojnosti, arogance a závisti. Až někdy mrazí, co si museli lidé s černou pletí nechat líbit, jen aby uživili svou rodinu.
.....vychováváte je a ony Vás milují, a pak je sledujete jak vyrůstají až Vás v dospělosti nenávidí - protože jsme černí......

Kee
23.09.2014 5 z 5

Velmi věrohodný a živý obraz, z něhož na Vás přímo dýchne atmosféra nedávných problémů společnosti.

Autorka se nepostavila ani na jednu stranu, a to knížce propůjčuje ještě větší kouzlo. Nebere příběh do svých rukou, spíš nechává postavy, aby samy vyprávěly své zkušenosti, nepodstrkuje Vám názory, jen ukazuje na skutečnosti, jež by nejraději někteří zamlčeli. Jenže minulost se s námi táhne i do dnešních dob. Možná právě proto se nedaří vymýtit xenofobii a rasismus, neboť na nás stále ulpívá skvrna. Jen doufám, že se nedostaneme do takového bodu, abychom si přivodili další rasovou segregaci...

Velké plus je jazyk, jímž autorka píše. Kapitoly jsou vyprávěné z pohledu několika osob, a ona dokázala jejich mluvu a myšlení rozlišit natolik, že si je okamžitě oblíbíte a spojíte s jejich povahovými rysy. Aibileen, Minny i Skeeter, všechny se snaží najít své místo v černobílém světě, který je však paradoxně plný stínů.

Upřímná, srdcem psaná záležitost.
Doporučuji všem, kteří se zajímají o lidský charakter.

zulanek
17.09.2014 4 z 5

Krásná kniha,hned jsem si oblíbila moudrou Aibileen,hubatou Minny a odvážnou Paní Skeeter a vůbec není důležité,jakou barvu pleti mají.Podstatné jsou jejich charaktery a jejich činy.Tento příběh byl napsán srdcem a za srdce vás také chytí!

Imor
14.09.2014 5 z 5

Náááádherný zážitek !

Pistácie
25.08.2014 5 z 5

Nic lepšího jsem už dlouho nečetla. Nejen, že jde o podobné příběhy, které se odehrávaly v minulosti. Jaké strasti a těžké osudy zažívali muži, děti, ale především ženy z černošských rodin. Co museli zažívat, jak sloužili, starali se o bílé rodiny. Vychovávali bílé děti, jako by byly jejich vlastní. Černošské hospodyně si prožily pro většinu z nás asi nepředstavitelné.
To, co měli hlavně v 60.letech zakázáno a jak se s nimi zacházelo, o tom nemáme ani potuchy. Skvělá kniha, která otevřela a navrátila se možná k dávno zapomenutému tématu.
Kniha je jak droga. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Naprosto skvělé čtení. Navíc, když vím, že autorku vychovávala černoška. Sama věděla, o čem píše. I když to pro ní v některých chvílích muselo být těžké popisovat myšlenky a pocity černošek. Když sama netuší, jaký život to musel být pro ně, pro hospodyně.

J.books
21.08.2014 5 z 5

Nádherně napsaná knížka,která nutí k zamyšlení, doporučuji přečíst, film je pouze slabý odvar.

Kate338
19.08.2014 5 z 5

Příběh který chytí za srdce, neuvěřitelné jakou vlnu odporu v této knížce dokáže pouze barva pleti vyvolat u některých bělošských bohatých dívek které jsou sami ještě pomalu dětmi ale už mají své a přesto se o ně téměř nestarají. Příběh který donutí se zamyslet nad osudem černošských hospodyň které den za dnem vychovávají cizí děti přesto že mají ty své a často nemají žádnou moc ani svým způsobem ovlivnit svůj život. Krásná kniha,doporučuji! :)

magnolia
15.08.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, take se mi do knihy zase tolik nechtělo, ale dobře jsem udělala. Krásný příběh, rozvinutější nežli film, který byl ale také velmi povedený. Na konci jsem byla dojatá a při čtení mi bylo všelijak. Hlavní ženské postavy jsou vykreslené moc pěkně. Knihu doporučuji, je nezapomenutelná.

pipetion
30.07.2014 4 z 5

Líbivá knížka. I přes atraktivní téma mi připomínala román pro ženy bez širšího přesahu. Ale četla se mi velmi dobře ... několikrát jsem s knížkou ponocovala a uznávám, že tam bylo několik zajímavých postřehů a podnětů ... a ráda se podívám na film.

Elisa.Day
23.07.2014 5 z 5

Mám začít tím dobrým nebo špatným?
Nevím, a tak začnu chválou... Tu si rozhodně zaslouží autorka, která napsala tuhle výbornou a velmi čtivou knížku. Hned od začátku mě zaujalo vyprávění Aibileen a Minny, paní Skeeter mě zpočátku moc nezajímala a když jsem nakoukla, které kapitoly následují a viděla jsem, že ty její převládají, byla jsem trochu zklamaná. Záhy se ale všechno obrátilo a já ty její kapitoly doslova hltala. Moc jsem jí přála úspěchy v práci i na poli vztahů a byla jsem zklamaná, když se jí nedařilo. Dostala mě... Skeeter i celá tahle knížka. Jen konec mě trochu překvapil, nečekala jsem to. Už teď jsem zvědavá, jakou další knížku Kathryn Stockett napíše a rozhodně si ji moc ráda přečtu.
A kritika? Palec dolů ode mě má Knižní klub a ti, kdo se na vydání knihy podíleli. S uzávěrkou a vydáním chvátali snad ještě víc, než Skeeter a "její" hospodyně, protože takhle odfláknutou knížku jsem už dlouho neviděla. Chápu, že nějaká ta chybka se občas přehlédne, ale tady to bylo co stránka, to něco. Překlepy, chyby, dvě stejná slova v jedné větě a tak dále... Je to vážně nutné? Četl to vůbec nějaký korektor? Nezasloužila by si tahle skvělá knížka trochu víc úcty a lepší přípravu, než bude vyslána na pulty knihkupectví a do regálů knihoven? Fakt mě to mrzí :-(

Pivísek
21.07.2014 4 z 5

Knihu jsem koupila na knižním veletrhu za pár korun a musím říct, že to stálo za to! Film jsem sice ještě neviděla, ale knihu jsem si oblíbila a určitě se k ní budu vracet...