Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

simviki
23.06.2020 5 z 5

Knížka, ketrá prostě musí chytit za srdce.
Když jsem jako malá četla Chaloupku strýčka Toma, říkala jsem si : „ještě , že ta doba je pryč.“ Když jsem pak četla a sledovala Sever a Jih, byla to zas jen daleká minulost. Tahle knížka, jak někteří již poznamenali, není z doby až tak dávné a opět vyznívá dost děsivě a varovně. Nejhorší na tom ale je, že když se teď podíváte na zprávy, zase se to "v Americe mydlí". Opravdu nás asi historie nikdy nepoučí. Opravdu si myslíme, že se pořád musíme kastovat ? Podle majetku, víry, postavení, barvy pleti ?

Danago
11.06.2020 5 z 5

Viděla jsem film před deseti lety a moc se mi líbil . A teď jsem se dostala ke knize a moc se mi do ní nechtělo, když jsem viděla film. Ale jako většinou knížka je mnohem lepší než film. Silné téma úžasně mile a čtivě zpracované. Kniha Černobílý svět se zařadila mezi knihy , na které nikdy nezapomenu.

kaja77
08.06.2020 5 z 5

Kniha je bezvadná. Už jsem ji přečetla podruhé. Moc se mi líbil i film... určitě si to za nějaký ten rok přečtu znovu. Hlavní hrdince jsem neobyčejně fandila jak té White tak i té Black:) moc doporučuji

radkamysli
10.05.2020 5 z 5

Dočteno. A já pociťuji smutek, že už se víc nedočtu o osudu hrdinek, které pro mě tolik znamenaly. Na hrdinky, (nejen na ty tři), ale i na ostatní statečné ženy, které kniha ukrývá, jsem se opravdu moc těšila a je mi líto, že je nyní musím opustit.

Hakl54
10.05.2020 5 z 5

Zcela mě překvapilo jak se chovali Američané jak bílí tak černí ještě v 60. letech minulého století. To by nebylo v Evropě možné. Domnívám se, že "ty" americké paničky přetrvávají dodnes a není to jen chování k jiným rasám, ale tak nějak je to jejich styl života.

Bája89
08.05.2020 5 z 5

„Jaké to je být černá v Mississippi a pracovat pro bílou rodinu?“

Jako první jsem viděla film a až pak jsem zjistila, že je natočený podle knihy. A protože jsem z něho byla nadšená bylo jen logické, že si musím pořídit i jeho předlohu. V první polovině jsem měla problém s chronologií, ve filmu je trochu jiná, což se dalo čekat. Já vím. Ale pak se něco zlomilo a já hltala každé slovo. Výrazné ženské postavy nás provázejí celým příběhem, který rozhodně není jen černobílý, jak se může zdát. Pozorujeme jejich osudy, radosti, trable i osobní tragédie. Barvitě sepsané. Kruté i plné lásky zároveň. Lidské, krásné, veselé a smutné. Příběh plný žen nejen pro něžné polovičky. Byla jsem uchvácena. Kniha zachycuje to dobré i to špatné. Černobílý svět je skvělá kniha, která ve mně pořád doznívá.
Člověka chvílemi až mrazí z některých událostí. Z toho jak běžné a naprosto normální bylo ponižovat druhého, a to jen proto, že má jinou barvu kůže. Jak snadné bylo někomu ubližovat, ničit mu už tak mizerný život, a přitom se nedočkat spravedlnosti. Ta v Mississippi rozhodně oslepla podruhé. A co hůř, není to až tak dávná minulost. 60. léta minulého století, doba narození mých rodičů.

veronika_m
08.05.2020 5 z 5

Opravdu velmi krásná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. A současně velký výlet do neznalosti, jak na tom vztahy bílých a černých byly ještě v 60. letech děsivé.

Katka2382
04.05.2020 5 z 5

Je to asi 10 minut co jsem tuhle skvělou knížku dočetla.Je to prostě úžasný,čtivý a nádherně napsaný příběh.Byla jsem vtažena do děje doslova od první stránky a měla jsem pocit že jsem jeho součástí.Co se týče obsahu asi do smrti nepochopím jak se někteří lidé dokáží k černochům chovat, ponižovat,znásilňovat,nahánět jak lovnou zvěř či zabíjet a to vše v podstatě beztrestně.A skoro celý svět se k tomu staví lhostejně.Rozhodně doporučuji k přečtení.

Pisquosus
20.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, dalších z těch, kdy čtete poutavý příběh a přitom se dozvídáte zajímavá fakta.

Hustý na celém příběhu je, že doba, ve kterém se odehrává, není zas tak dávno. Jak je možné, že se běloši k černochům takto chovali?

Po knize jsem znovu koukla na film, i slza ukápla.

Pavouček2
13.04.2020 5 z 5

Doporučuju :-) Velmi čtivá kniha o černošských hospodyní. Smutné i veselé a lidsky dojemné. Vše jsem to s nima prožívala. Rozhodně si jí pořídím i do své knihovny, protože si jí ještě budu chtít přečíst.

Noisette73
01.04.2020 4 z 5

Těžko uvěřit, že opravdu lidé takto smýšleli ještě pár let nazpět a údajně civilizovaný stát stavěl národní politiku na tom, že národ rozděloval na černé a bílé, to co je v knize vylíčeno je děsivé už jen proto, že v některých lidech tohle nesmyslné rozdělení přetrvává a i dnes se s tím setkáme a to nejen v Americe a pak, že je člověk tvor rozumný.

petrarka72
24.03.2020 5 z 5

Výborně odvyprávěný příběh, barevně vyladěná verze černobílého světa, v němž nic není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. Živoucí postavy, tragikomický nádech (v těch nejdramatičtějších momentech jsem si nemohla pomoci a smála se nahlas), důležité téma s přesahem, napětí a spád. Hospodyně k sežrání, bílé paničky rovněž, v obou případech tak či onak... Na film jsem zatím nenarazila, možná časem... A ano - to, že je zachycen výhradně ženský svět a přitom nemám pocit, že čtu román výhradně pro ženy (což dokazuje i množství mužských komentářů níže), považuji za velké plus.

leotwain
22.03.2020 5 z 5

Černobílý svět mě zaujal nejprve svou filmovou obálkou, jelikož hlavní postavu Aibileen ztvárňuje Viola Davis, jsem ale zastánce teorie - prve kniha, poté film. I v tomto případě se mi postup osvědčil. Černobílý svět svým motivem neskutečně připomíná "Jako zabít ptáčka"; vtáhla mě kniha Stockettové od první strany, tedy mnohem rychleji než "ptáček". Od prvních vět až do závěrečného odstavce jsem hltal a prudce vdechoval každé slovo, větu i událost. Obě hlavní postavy, Aibileen a Minny, byly neskutečně reálné, ačkoliv trošku spadaly do stereotypní kategorie postav "trpící ženy", a tento výraz se mi držel v mysli. To nicméně nesnižuje výpovědní hodnotu, obsah i styl vyprávění. Kniha Vás nenechá vydechnout, neustále se něco děje a já zažíval obavy, co přijde na další straně a komu bude ublíženo. Vyprávění ze tří pohledů bylo koncipováno posloupně, což dávalo možnost orientovat se v množství postav. Nicméně mi chyběl minimálně pohled čtvrtý, a to postavy Celie, která je největším hybatelem příběhu Minnie. Byť je její příběh relativně ukončený, některé aspekty chování mi nebyly autorkou objasněny. Možná by byl užitečný i občasný pohled hlavní "záporačky", Hilly. Její chování a činy dostáváme pouze zprostředkovaně, přes ostatní, což zní činí pouze jen stereotypní a zase ne tak zajímavou osobnost. Prospěl by větší náznak ambivalentnosti a motivů chování. Citelně mi scházela i větší závěrečná konfrontace s ostatními postavami, minimálně se Skeeter, jejíž postava je založena na nekonvenčním chování a smýšlení oproti době, do které je román umístěn. Od počátku jsou postavy Hilly a Skeeter v opozici, proto mi jejich poslední žvatlání o ničem v závěru knihy, přijde nedostačující. Zde by se měla osobnost Skeeter napevno rozvinout, což by korespondovalo i s úsilím, které v příběhu vynaloží. I přes tyto nepodstatné výhrady jsem byl knihou učarován a mohu jen vřele doporučit.

knihovniceS
18.03.2020 3 z 5

Dočetla jsem, ale měla jsem trochu zmatek v postavách. Dlouho mi trvalo zorientovat se kdo je kdo. Kdysi jsem knihu četla, ale nedočetla. Tentokrát jsem si řekla, že dočíst chci, když se to tak vychvaluje. V polovině jsem přerušila čtení a za "chvíli" jsem přečetla jinou napínavou knihu a vrátila jsem se k Černobílému světu. Teď už se mi četla lépe, ale na pět hvězd to nevidím.

evonra
10.03.2020 5 z 5

Krásná kniha, jejíž příběh se odehrává výsostně ve společnosti žen. Dvě strany, dva úhly, dvoje vidění. Výborné vykreslení postav a emocí, které v tomto "černobílém" světě vládnou, ať už jsou to nadřazenost, panovačnost, předsudky až hloupost, druhá strana nastavuje pokoru, statečnost a především ohromnou vnitřní sílu...
Nejsou tu žádné zbytečné kudrlinky, vlastně je to dosti přímočaré... Skvělá kniha a i filmové zpracování je moc hezké.

pajkahej
03.03.2020 5 z 5

Úžasně strhující, výborně se to čte a není to blbost.

milary
28.02.2020 4 z 5

„Černobílý svět“ jakoby trochu doplatil na to, že jsem ho četla víceméně odpočinkově ke knížce, která mě úplně zavalila. Myslím tím, že bych asi napsala (pokusila bych se) obsažnější shrnutí, než moc se mi to líbilo (což docela určitě není málo).
Vedle toho, že mě to bavilo číst, mě neustále fascinovalo a zároveň vyvádělo z míry povědomí o nejrůznějších událostech, které se v tu samou (vlastně nedávnou) dobu odehrávaly u nás i jinde po světě. Právě porovnávání toho všeho mě asi nejvíc zaujalo, provokovalo a proměňovalo čas v podivuhodně nestabilní veličinu. Neméně provokativně působivé (a mnohé otázky vyvolávající) bylo závěrečné slovo autorky, její osobní zkušenost, to, že okolnosti žila, to, že knihu napsala, a právě takto.

zdenaR
28.02.2020 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, poutavý příběh.

Barča9
23.02.2020 4 z 5

Opravdu dobře napsaná kniha o rozdílech mezi lidmi. Nejen co se týče barvy pleti,ale i společenského postavení a myšlení.

haki34
09.02.2020 4 z 5

dlouho jsem se na ni chystala, nyní jsem ji dopřála a vzala s sebou na výlet do Prahy..ve vlaku cestou z Ostravy a do Ostravy zdárně přečetla...a hvíle ve společnosti slečny Skeeter si náležitě užila...kniha se možná trochu vleče, asi jako to horké léto v Mississippi....ale její poselství je ostré, naléhavé a hluboké...ukazuje rasovou segregaci na jihu USA..nahlíží do duší černých hosppodyň..které ukrývají často velmi protichůdé pocity...vynořující se denně z nuzných poměrů, často unikající od domácího násilí, aby si poslechli a vytrpěli svoje za dobře odvedenou práci...
Pohled trochu jiný, než ukázala slečna Scarlett a její pěstounka od Margaret Mitchellové...
Skeeter poslechne hlas svého srdce a nebojí se jít s kůží na trh...drsná situace, kdy se proti ní obrátí díky jejím "viditelným" aktivitám skoro celé městečko, její kamarádky, ba přichází i o snoubence ..a to městečko neví, že píše knihu...zase vidět, jak jeden čověk dokáže strhnout většinu. A jak je důležité v kritických momentech necouvnout, i když mě skupina slepiček vyštípe z klubu, z dívčí ligy, z redakce pochybného plátku...Skeeter se povedla :)
a moc se mi líbila taky postava Celie Footové - "bílé spodiny" - kerá se zoufale snaží zapadnou do snobského prostředí..a která díky svému původu kašle na hranice. Protože ty si tvoříme jen ve vlastní hlavě....

autorka vycházela z vlastní zkušenosti....a i kdyyž se snažila, kdoví, jak špatné/možná trochu lepší to vlastně tehdy bylo, a c všechno musely hospopdyně zežvíkat (krásně ukázáno na postavě hubaté Minny - a to kolikrát ještě držela jazyk za zuby..)

knížka nutící k zamyšlení. místy dojemná, místy tvrdá. ukazující nám, jak by některé věci neměly být..kdo z nás je tady proto, aby se povyšoval ??
Doporučuji !

"Jsem vzteky bez sebe tak, že se třesu. Vyběhnu do schodů a ohromeně se svalím k psacímu stroji. Nechápu, jak mohl matka vhodit někoho, kdo jí prokázal tu největší službu, vychoval její děti, naučil mě laskavosti, sebeúctě. Zírám na svůj pokoj s růžovou tapetou, závěsy s poutky, zažloutlými fotkami, které tak dobře znám, že mi už téměř nestojí za pohled. Constantine pro naší rodinu pracovala devětadvacet let.."