Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

lazenskaveverka
03.01.2023 5 z 5

Probděla jsem noc. Už jsem knihu prostě nemohla odložit, musela jsem ji dočíst. Ač jsem viděla film, přesto mě příběh překvapil, bavil a krásně a pomalu ve mně ještě doznívá... Velmi čtivé a napínavé čtení.

sabina5156
20.12.2022 4 z 5

"Jako zabít ptáčka", kniha, která byla vydaná v roce 1960. Černobílý svět, doba vydání 2011. Ano, nemění to důležitosti knihy nic, mění to něco na podstatě a naléhavosti. Černobílý svět rozhodně nemá pouze dvě barvy, je v ně mnohem více laskavých okamžiků, které pohladí srdce. Oproti tomu (a záměrně tato dvě díla srovnávám) "Jako zabít ptáčka" je prosycená jakousi beznadějí mísící se s velkými životními oběťmi, otázkami hrdosti a morální síly. U Černobílého světa jsem nebyla postavená před otázky na sebe samotnou. Nemusela jsem přemýšlet o tom, jak bych se zachovala. Téma je jednoznačné ale to, co se nám příběh snaží říct už tolik jasné není. Kniha ale sama o sobě krásná je. Je působivá a čte se velmi dobře. Do příběhu Vás vtáhne okamžitě. Příběh se odehrává na Jihu v jednom americkém městě. Což je vzhledem k jeho minulosti, jakožto ke státu bývalé konfederace zajímavé a samo o sobě nabízí jistou eskalaci (s ohledem na téma). Kniha má ale schopnost vykouzlit úsměv na tváři a touhu člověka po tom, aby byl zase o něco lepším člověkem. Já sama za sebe mám ráda knihy s touto tématikou, nicméně ty, které jsou zbaveny přílišného sentimentu.

Starmoon
10.12.2022 4 z 5

Pôvodné obavy, že v tomto románe budú veci (a ľudia a vzťahy) príliš čierno-biele, našťastie rýchlo ustúpili realite. Takže žiadne dokonalé dobré milé čierne popolušky verzus banda zásadne zlých a krutých bielych paničiek – naopak, až na prvoplánovo hnusnú Hilly má každá z postáv dobré aj zlé stránky a každá si prejde určitým vývojom.

Dej sa mi zdal svižný, pútavý, veľmi skoro som sa cítila „vcucnutá“ do sveta tohto románu, ktorý aj napriek úctyhodnému počtu strán netrpel hluchými miestami. Vlastne, pokojne by som uvítala aj pokračovanie.

Hoci téma sa môže zdať trochu obohraná a neobjavná, samu ma prekvapilo, ako citlivo a cez zdanlivé detaily (záchody pre čiernych, učenie bieleho dieťaťa na WC...) sa autorke darilo dolovať vo mne stále nové a nové emócie. Nepochybne je to jedna z kníh, ktoré majú potenciál akcelerovať spoločenské zmeny v USA, a pritom to nerobia nejako násilne či prvoplánovo.

Pôvodne som aj nadelila päť hviezdičiek, po pár dňoch som si však uvedomila, čo je za tou čudnou pachuťou, ktorá vo mne ostala po prečítaní napriek prevažujúcemu dobrému pocitu, a teda – medzi riadkami to v danom diele vyznieva tak, že dobré veci sa dajú dosiahnuť aj zlými vecami (v románe ich zastupujú najmä početné klamstvá), s čím nemôžem, nechcem a neviem súhlasiť. Najextrémnejším príkladom vyextrahovaným z fabuly pre mňa ostáva čokoládový koláč. Nebolo to už cez čiaru? Pre mňa áno – preto tie štyri hviezdičky; ako môj malý protest proti explicitne nevyjadrenému románovému rezultátu, že účel svätí prostriedky.

kuzma
06.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, milé mně překvapila.

vercas945
24.10.2022 5 z 5

Výborná kniha, po pár letech jsem ji teď přečetla znovu a nemohla jsem se od ní odtrhnout stejně jako poprvé. Tedy s výjimkou asi prvních dvou kapitol, kdy jsem tenkrát i teď úplně nechápala jak může mít tak dobrá kniha takový pro mě pomalý a ne moc záživný začátek. Ale pak vás najednou chytne a už do konce nepustí, naopak bych moc ráda ještě pokračovala ve čtení o dalších osudech hlavních hrdinek.
Co mě vždycky zaujme na knihách nebo filmech dotýkajících se amerického jihu zhruba v tomto období je ten obrovský rozdíl ve fungování společnosti oproti severu USA nebo Evropě v kontrastu s technickým pokrokem (klimatizace, TV s dálkovým ovládáním apod.). Je tam vidět ten úplně jiný historický vývoj než třeba u nás.

Márrrty
21.09.2022 5 z 5

Skvělé! Na tuto knihu nikdy nezapomenu - příběh mě naprosto pohltil a jelikož jsem přenášela, skvěle mi odvedl myšlenky od blížícího se porodu. Téma knihy je velice důležité a vlastně smutné, ale zároveň se člověk i zasmál. Přišlo mi to tedy dost dobře vybalancované. Co se týče jazyka, zprvu jsem se lekla, že budu muset číst takovou nespisovnou češtinu. Ale nebyla naštěstí všude a rychle jsem si na to zvykla.

Hobo
17.08.2022 5 z 5

Dukovo "Moje probuzení" jsem četl cca před dvěma roky a myslím, že tato kniha ji velmi dobře doplnila. Snažila se vidět život černých služebných z pohledu těchto služebných a nesporně se jí to podařilo. Obě knihy by měly být povinné, neboť získáte mnohorozměrný pohled na tutéž problematiku z obou stran. Nikdy nic není tak idylické, popř. tak negativní. Život je ovšem vždy poněkud černobílý, protože Dukova kniha je zatracovaná, ačkoliv přináší onu důležitou součást problému, bez níž se k řešení nepropracujete; ostatně na současné situaci s BLM v USA je to víc než zřetelné.

GeRaltzRiVie01
26.07.2022 3 z 5

Na rozdíl od jiných knih na toto téma mě kniha tolik nezasáhla. Postavy mi nebyly sympatické - ani ty černošské ani s. Skeeter. Dojal vztah Aibileen k dětem, ale to je tak všechno.

Aelin.
22.07.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a vůbec nelituji. Sice jsem se zpočátku musela naladit na specificky nespisovnou mluvu některých postav. Každopádně jsem knize už za pár kapitol propadla a četla jsem to kdykoli, kdy to šlo. Poutavý příběh, který částmi upřímně člověka rozesměje, rozpláče, ale i přiměje se zamyslet nad chováním lidí jak v minulosti, tak i v dnešní době. Skvělá kniha, doporučuji.

a304
02.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Citace: "Každý den dokud nejsi mrtvý, když se každé ráno probudíš, musíš dělat nějaká rozhodnutí a musíš si položit otázku..." Kniha má mnoho rovin a jsme nuceni, odpovídat na mnoho otázek, protože život nás neustále konfrontuje s realitou a na každé odpovědi, kohokoliv z nás hrozně záleží.
Silný příběh není pouze o rasizmu
/ Vzpomínce na noc z 22. na 23. 8. 1791 na ostrově Santa Domin go - dnešní Haiti a Dominikánská republika, kdy generál Tous Saint Louvertur, bývalý otrok vedl povstalecký boj za zrušení otroctví. Od 15. - 19. stol. byli Afričané unášeni do Ameriky a prodáváni na plantáže bavlny, kávy a třtinového cukru. Otroctví zrušeno 18. 12. 1865. Dnešní podoba zotročování: prodej orgánů, bílého masa, nucené práce prý je trojnásobně větší, než dříve. Amerika válčila v Jugoslávii, používala ochuzený uran atd./,
ale v knize nejvíce inspirativní je odvaha, i když někdy přeskočí i více než 30 let, celou generaci...

Odvaha , morální statečnost , jít proti mínění jiných, riskovat posměch, odsouzení, vyloučení. Vzepřít se strachu, který paralyzuje a nutí neupozorňovat na své názory, raději vyčkávat. Je tu i touha převzít kontrolu nad vlastní cestou a i nepatrně se propojit s podobně smýšlejícími lidmi. Jednotlivec nedokáže nic, ale jsme propojená síť.
Překvapila mě nadčasovost Černobílého světa, doporučuji.

jopp
27.06.2022 4 z 5

Dlouho jsem nečetla knihu s tímto tématem. Musím říct, že jsem si připomněla, co je to rasismus v původním, pravém slova smyslu, a rozhodně to na mě zapůsobilo - opravdu ještě před pár desítkami let lidé takto uvažovali? A ptala jsem se sama sebe, jak bych černochy vnímala já, kdybych byla v té době jedna z těch bílých paniček...?
Hvězdičku dolů dávám za černobílost románu v tom smyslu, že hospodyně byly víceméně pouze kladné postavy. Takhle život nefunguje. Nicméně jde o čtivý a působivý román.

karel.kral
31.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, škoda, že jich autorka nenapsala víc. Skvělý příběh, dobře napsáno, čitelné, napínavé. Skvělá studie napětí mezi černými a bílými.

ddkk
08.05.2022 5 z 5

Černobílý svět je jedna z nejlepších knih o americkém jižanském rasismu, který se týkal žen. Vykresluje dnes už těžko uvěřitelné poměry, které vládly v této části Spojených států ještě v polovině minulého století, a které se jen těžko měnily...Příběhy bílých i černých hrdinek jsou tak živoucí, že je při čtení opravdu prožíváte. A nejsou jen smutné a tragické, naopak, v některých momentech se neubráníte smíchu nebo alespoň úsměvu...Ach, ty bílé jižanské paničky, na copak si to hrály? Naštěstí nebyly všechny tak omezené a hloupé...

Doporučuji, stejně tak jako film.

kalache
22.04.2022 5 z 5

...míra rodinného štěstí je postavena na kvalitách hospodyně...

boxas
02.04.2022 5 z 5

Moc pěkná knížka!
Je vidět, že i tak "profláknuté" téma, jako byly a jsou vztahy mezi černými a bílými obyvateli amerického jihu, se dá zpracovat čtivě a s pochopením.

Jessica007
23.03.2022 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Silné téma. Je opravdu až s podivem, že se toto odehrávalo v 60. letech 20. století v USA. Knihu jsem si koupila i do domácí knihovny. Doporučuji.

adela4401
06.03.2022 5 z 5

Téma problematiky rasismu a feminismu v druhé polovině 20.století v USA je jedno z mých oblíbených témat a zpracování v knížce Černobálý svět je neskutečně syrové, zároveň až něžně podané. Nemohla jsem přestat číst až do samého konce.

bdolezalka
21.02.2022 4 z 5

V 60. letech dvacátého století byly USA demokratickou zemí a u nás vládla totalita. Nejsem si ale jistá, jestli by ten náš život za železnou oponou černé hospodyně v té době za ten svůj nevyměnily. Je pro mě absurdní považovat někoho za méněcenného a zároveň mu dát k péči své vlastní děti, nechat se ho dotýkat všech předmětů v domáctnosti včetně jídla, ale zároveň si o něm myslet, že trpí nakažlivými nemocemi......... Kniha je opravdu velmi čtivá a poutavě napsaná. Vadila mi na ní ale právě ta černobílost. Těžko si lze představit všechny černé hospodyně jako milující chůvy se srdcem otevřeným pro bílé caparty, které vychovály. Všude jsou lidi hodní a zlí, tak tomu zcela jistě bylo i mezi černými hospodyněmi Zatímco mezi bílými paničkami se vyskytne celá škála charakterů, hospodyně jsou líčeny jako ctnost sama, a když už se dopustí nějakého toho hříchu, vina po nic steče jak po neoprenu. Pasáž po vydání knihy paní Skeeter se trochu vleče, ale jinak má kniha spád a utekla jako voda. Osobně v ní nevidím nějak ohromné dílo a myslím si, že na úspěchu jí přidává hlavně téma samotné, ale určitě stojí za přečtění.

martineden
16.02.2022 5 z 5

Viděla jsem před časem film a myslela si, že mi kniha už nic jiného nenabídne. To jsem se ale mýlila a jsem moc ráda, že jsem knihu četla. Doporučuji.

mysterygirl
15.02.2022 5 z 5

Krasny, skoro jsem u cteni ani nedychala