Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101120/cernobily-svet-101120.jpg 5 2483 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeter s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

Prudence
05.07.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha, dobrá. Citlivá a přitom ne příliš patetická. Strašně moc překlepů.

LadyCharlene
30.06.2023 4 z 5

Kdysi jsem viděla film, letos mi tato kniha přišla vhod do výzvy, pro ucelený názor jsem si film pustila znovu včera. A chce to oddělit film od knihy...
Původně jsem chtěla hodnotit přísněji, ale ke konci se příběhy nakupily stejně tak jako emoce. Hvězdičku strhávám za ty příšerné hrubky a překlepy. Nechtěla jsem, ale když jsem narazila na slovo "polikat", tak to na mě bylo moc.
Trošku mě mrzí, že v knize jsou postavy téměř jedna jako druhá, nejvíc jsem si asi oblíbila vedlejší Celii s Johnnym. Ti jsou stejně úžasní i ve filmu. Ovšem v knize se k vyvrcholení příběhu dostáváme polehoučku a promyšleněji než ve filmu. Ten je bohužel, z pochopitelných důvodů, moc osekaný
Co k tomu říct? Kromě hlavního tématu se autorka věnuje i "tradičním" hodnotám a otázce feminismu a mateřství. Líbí se mi, že jsou v knize skutečné reálie, díky paní Stockett teď znám jméno Medgara Everse i to, že Mississippi měla vlastní obdobu "Norimberských zákonů". Sama jsem si během četby položila otázku: "Kde vlastně tahle segregace začala." - No jo, došlo mi to... Ale je fajn se takhle zamyslet a dát si věci do souvislostí. V kontextu nedávných událostí je bohužel zřejmé, že lidé jsou nepoučitelní, zas tak moc se toho nezměnilo a doufám, že nejsme tak daleko od společnosti, kdy skutečně můžeme mluvit o svobodě a životě bez předsudků a diskriminace.

Radimka
24.06.2023 5 z 5

Skvělý, nádheŕný příběh. Daleko lepší než film. Příběh o černošských chůvách, které mohou vychovávat děti bělochů, ale o stejných právech si mohou nechat jen zdát.

Mona-Lisa
29.05.2023 5 z 5

Mississippi v šedesátých letech, kde je rovnost mezi černými a bílými hudba budoucnosti. Kde jsou ženy v domácnosti a když ve dvaceti nemají manžela, už jim pomalu lepí nálepku staré panny.
Černé hospodyně dělají za pár šupu uklízečky a vychovávají cizí děti. A ty pak vyrostou ve zapšklé kopie svých matek.

Jedna bílá mladá začínající novinářka se chopí šťavnatého tématu a začne sepisovat historky místních černých žen.

Je zadostiučinění sledovat, jak se propast mezi černými a bílými pomaličku zmenšovala. Jak ty krůčky byly tak maličké, ale tak důležité.
Ale zároveň tě samozřejmě štve, že žijem ve světě, kde je toto možné.
Ponižovat někoho, aby chodil na jiný záchod než ty, jezdil v jiném autobuse, chodil do jiné školy
Hned putuje do poličky VIP knížek, na které nikdy nezapomenu. Já nespravedlnost nesnáším. Nesnáším povyšováni a ponižování.
A tady se slzy vzteku se střídaly s těma od smíchu.
Je tak krásně hořkosladká. Plna křivd ale i pevných přátelství.
Ale hlavně mě to opravdu fyzicky bolelo číst. Jak jsme lidi hloupí, nenávistní, slepí.
Ale zase víc si ceníš pasáží, když konečně někdo vidí, jaká je ta rasová segregace blbost a nesmysl a začne dělat změnu.

ydnac
28.05.2023 5 z 5

JSI HODNÁ, JSI CHYTRÁ, JSI DŮLEŽITÁ!

Tato slova říkala Aibieleen (hospodyně) malé Mae Moebly, kterou měla na starost v domácnosti BÍLÉ PANIČKY. Povzbuzovala ji, podporovala, vyprávěla jí příběhy a objímala ji jako vlastní.
Aibileen je jednou z hlavních hrdinek, jednou z černošek, které se rozhodly říct pravdu o své práci formou rozhovorů do knihy paní Skeeter.

Obdivovala jsem chování služebných k dětem svých nadřízených. Bílé ženy se k hospodyním často chovaly povýšeně, nadřazeně, necitelně. Škodily jim, lhaly, vyhazovaly je bez důvodu z práce...
Hilly byla přesně taková - zlá, závistivá a pomstychtivá běloška. Tvrdila, že kradou, jsou hloupé a hlavně, že potřebují oddělené toalety. Přeci nebudou toto důležité místo sdílet s bílou rodinou.
NOOO DOSTALA CO ZASLOUŽILA :-).

Paní Skeeter byla také BÍLÁ PANIČKA, ale pochopila, že ne všechna pravidla jsou správná a že každý člověk je důležitý, že bílé ženy se nechovají správně. Změnila svůj pohled.
Dokázala si získat důvěru a úctu hospodyň. Klobouk dolů, riskovaly společně hodně!
Přála jsem jí, aby uspěla :-).

Třetí důležitou postavou je Minny.
Působila naštvaně a bojovně, ale ve skrytu duše byla velice hodná žena.
Milující matka, vynikající kuchařka a skvělá kamarádka.
To co provedla bylo...... bléééé ,ale.. to sedlo :-).

Moc jsem jim všem fandila a byla jsem zvědavá, jak to s jejich knihou celé dopadne :-).
Doufala jsem, že dobře :-).
Působivá kniha, místy vtipná, místy smutná, rozhodně k zamyšlení.
Moc se mi líbila a moc mě mrzí, že lidstvo si vždycky najde něco, čemu chce velet, k čemu má předsudky, co si chce urvat...

Slova z knihy:
Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik jak jsem čekala.

DOPORUČUJI!

Čmeláček
18.05.2023 5 z 5

Tohle je další kniha, kterou mi vnutila naše paní knihovnice :). Je zase úplně mimo žánry, které čtu obvykle, ale musím uznat, že to bylo skvělé počteníčko! Proto tímto paní knihovnici děkuji a určitě na ni příště dám častěji :). Příběh to byl fakt zajímavý a poutavě napsaný, takže nemám co dodat a zkusím se tady na Databázi knih poohlédnout po jiných takhle vynikajících knihách.

Taťka Hraboš
17.04.2023 4 z 5

Román určený především pro ženy (muži v něm také hrají jen okrajovou roli), na můj vkus trochu moc patetický, ale přesto velmi čtivý. Oceňuji také věrohodnost postav a jejich chování i informační hodnotu knihy. Stěží říct, nakolik je téma v Americe nadále aktuální, ale zřejmě ano, když ve své domovině kniha vyvolala takový poprask i přesto, že byla vydána více než čtyřicet let po událostech, které popisuje.

Foxie89
05.04.2023 5 z 5

Velmi silný příběh. Postavy byly opravdové a líbilo se mi, že při střídání pohledů se změnil styl vyprávění i jazyk. Občas mě to fakt dostalo a nějaký věci mi v hlavě zůstanou asi dost dlouho.

katerina6763
04.04.2023 5 z 5

Výborná kniha. Skvěle popsána situace, která byla zajisté v mnohém úplně totožná se skutečností. Až při čtení této knihy jsem si uvědomila, že se toto skutečně odehrávala celkem nedávno...

Aaaannnn
31.03.2023 5 z 5

Tak nějak nemám slov. Je smutné, když si jeden člověk myslí, že je víc než jiný. Ale kniha byla hezky napsaná, střídání postav a různé úhly pohledu, to je něco co baví a oživí ten děj. Jsem ráda, že jsem přečetla.

Lucynell
11.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla jen díky seminární práci do Multikulturní výchovy, ale musím říct, že rozhodně nelituji. Příběh z Jacksonu v Mississippi mě chytil. Je to velmi čtivé a podává nám to obraz o době rasismu a diskriminace na americkém Jihu.

katerina4564
17.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha vystihující realitu života černošských žen v Americe v 60.letech. Dávno před knihou jsem viděla film, který mám také moc ráda, ale ta kniha, pohltí úplně jiným způsobem. Krásně zpracované, skvěle zvolená forma psaní, pochopila jsem mnohem více věcí než z filmu. Rozhodně doporučuji přečíst

jes09
17.02.2023 5 z 5

Díky mé databazové spolubojnici Iwets jsem se dostala k této úžasné knize, která nabídne drsný pohled tehdejší rasové diskriminace. Příběh je od prvních stran velmi čtivý, bravurně jsou vykresleny osobnosti jednotlivých účastnic. Stojí za přečtení :)

Veslo0
10.02.2023

Hezka kniha, ktera postupne graduje. Uplny zaver bych asi rozvedl vice, chybelo mi tam trochu vic pozitivity..

m_martina
08.02.2023 5 z 5

Krásná kniha na téma rasové nenávisti a diskriminace hlavně černošských žen. Je opravdu výborně napsaná a čte se jedním dechem. Doporučuji.

Micandy
01.02.2023 5 z 5

Úžasná kniha, obávala jsem se, že bude dost depresivní, ale kdepak. Je to velmi silný příběh, který se Vám vryje do paměti. Všechny tři ženy byly charakterově odlišné, přesto je spojovalo mnohé. Chvílemi jsem se smála , chvílemi brečela, bojovala ,nadávala, prostě prožíváte všechny emoce. Ráda se ke knize jednou vrátím, má svoje kouzlo a rozhodně si zaslouží víc než 5 *.

Tesset
31.01.2023 5 z 5

Hodně povedená kniha. Člověk, který na americkém Jihu nikdy nežil asi nemůže pochopit, jak to tam chodilo. Trošku mě mrzelo, že tam nebylo více příběhů hospodyň. A kniha, která by líčila ty opravdové by byla tedy vážně něco.

85098211
27.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Pro mne osobně tohle byla jedna z nejlepších a nejnádhernějších knih, které se mi kdy v mém životě dostaly do rukou! Poslouchala jsem ji jako audio v němčině a absolutně vynikající načtení snad i trochu přispělo k tomu, že jsem se přistihla, jak se na určitých místech usmívám, nebo zase naopak mi na místech jiných vlhnou oči... Autorka zde zpracovala silné téma, které jí bylo blízké, a některé situace zažila dokonce na vlastní kůži, když byla ještě malá - jak uvádí v závěru knihy. Přitom je ona sama narozená v roce 1969...
Děj se odehrává na začátku 60. let v malém městě v Mississippi. Černé ženy tady pracují pro ty bílé jako služky. Hranice jsou jasně dané, v domech jsou dokonce samostatné toalety, a každý, kdo je na veřejnosti (byť jen omylem) překročí, je okamžitě potrestán zbitím a následnou hospitalizací. Ale je to také již pomalu, ale jistě, doba povstání...
Mladá běloška Skeeter právě opustila vysokou školu a zoufale touží stát se novinářkou. Nejprve ale píše články jen do zpravodaje bílých žen a do rubriky pro domácnost. Poté se ovšem zprostředkovaně seznamuje s Aibileen, která pracuje jako chůva a pomocnice v domácnosti u jedné její známé. Prostřednictvím Aibileen se k nim přidává i Minny. Ta pracuje také jako služka, má ale i rodinu, kterou musí živit a peče ty nejlepší dorty. A také se často nedokáže ovládnout a jak se říká, pustí si pusu na špacír, což jí její život hodně ztěžuje - a proto si musí hledat novou práci. Po určité době se slečna Skeeter rozhodne napsat knihu, aby upozornila na nespravedlivé zacházení s černými ženami a muži. A k tomu potřebuje právě své dvě dobré přítelkyně Aibileen a Minny...
Autorka zde napsala opravdu skvělou knihu, která se nejen nedá odložit, protože je neskutečně čtivá, ale zároveň čtenáře vybízí k zamyšlení nad tím, čeho jsou lidé schopní, pokud zastávají rasistické názory. Vysoké hodnocení si plným právem zaslouží, pokud by to bylo možné, dala bych třeba i deset hvězdiček ;-). Knihu doporučuji a děkuji Čtenářské výzvě, která mne na ni upozornila, protože jinak bych se s ní asi nepotkala - a to by byla opravdu velká škoda!

Jája92
14.01.2023 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že mě tolik let tato kniha míjela a přitom mě její čtení neskutečně zasáhlo.
Nebudu se tu rozepisovat o čem kniha je, neboť z předchozích komentářů si již každý čtenář udělá obrázek sám.
Přesto, že má kniha přes 400 stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout, abych se dověděla, jak celý příběh dopadne.
Při čtení jsem zažívala celou škálu emocí od hořkosti, smíchu a neskutečného vzteku. Kniha se odehrává v 60.letech a to opravdu není příliš dlouho. I když se odehrává v Jaksonu a pojednává o bohatých lidech, kteří zaměstnávají černé hospodyně ve svých domácnostech, měla jsem neustále pocit, že i když se ocitáme v roce 2023 mnohé se vůbec nezměnilo.
Ano, možná nemáme otroky, ale neustále žijeme s vlastními předsudky. Vždycky se najde sorta lidí, kteří se povyšují nad ostatními, poslední roky nám jasně ukázaly, jak málo stačí k tomu, aby se rozkmotřila vlastní rodina, přátelé, kolegové...
Kniha je vyprávěna ze tří pohledů. U některých pasáží jsem se smála, u jiných dojímala, u jiných mě třímal nekonečný smutek. Ano, kniha není dokonalá, to nepopírám, ale donutila mě zamyslet se opět nad naši společností, nad lidmi, zanechává ve mně stopu.
I když je mi jasné, že i ty hospodyně nebyly tak dokonalé a vroucné. Trochu mě roztrpčil víceméně otevřený konec, některé záležitosti nebyly dotáhnuté do konce, ale určitě je to kniha, kterou chci mít ve své knihovně.

Knihochod
07.01.2023 5 z 5

Šesťdesiate roky minulého storočia, Jackson, Mississippi. Černošské ženy sa starajú o deti a domácnosť belošských žien, černošskí muži pracujú pre belošských mužov. Belosi rozhodujú o živote černochov. Keď černosi vykonajú niečo, čo sa belochom nepáči, spravia im zo života peklo. A práve to sa nepáči Skeeter - beloške, ktorá sa po štúdiu na vysokej škole vracia do rodného Jacksonu. Na rozdiel od jej rovesníčok je slobodná, bezdetná, túži sa stať spisovateľkou a hnevá ju, že sa belosi povyšujú nad černochov a zachádzajú s nimi ako so svojím majetkom. Preto sa tajne začne stretávať s hospodyňami Aibileen a Minny, a začnú písať knihu o tom, aké to je byť černochom pracujúcim pre belochov.

Knihu som čítala už druhýkrát vo svojom živote a aj tak ma úplne pohltila a chytila za srdce.

Myšlienka príbehu je skvelá - obsahuje otázky ohľadom rasizmu, postavenia žien v spoločnosti a o hraniciach, aké údajne existujú medzi černochmi a belochmi, aj keď sú tie hranice vytvorené len v ľudskom mozgu a ľudskom zmýšľaní. Priznávam, že keď som túto knihu čítala tých osem rokov späť, úplne som to nechápala ale teraz ... Teraz môžem len súhlasiť.

Celý príbeh je písaný z pohľadu troch osôb - Skeeter, Aibileen a Minny, takže je jednoduchšie vžiť sa to ich celkových pocitov a predstaviť si ako sa asi cítili v tej či onej situácii. Každá z týchto troch žien má svoj vlastný život s ktorým nás autorka postupne oboznamuje, takže to vyslovene nie je len o tom, ako spolu písali knihu a skrývali to pred svetom, aby sa o tom nedozvedeli ľudia, ktorí by im mohli ublížiť.

Do deja je zaradených aj zopár udalostí z histórie, kľúčových pre šesťdesiate roky, ako napríklad Pochod na Washington za prácu a slobodu s prejavom Martina Luthera Kinga či smrť prezidenta Kennedyho. A práve to do deja vznášalo ten nádych reality, ktorý je, podľa mňa, pre túto knižku a pre tému ktorej sa venuje veľmi dôležitý.

Odporúčam. Vrelo odporúčam. To je snáď jediné, čo môžem k tejto knihe napísať.