Černí baroni - Černí baroni I.

Černí baroni - Černí baroni I. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122681/bmid_cerni-baroni-cerni-baroni-i-122681.jpg 5 1056 154

Černí baroni série

Hlavní postavou příběhu je vojín Kefalín, v civilu asistent režie, který nyní nastoupil do povinné vojenské služby. Pro nedostatky ve zdraví byl zařazen k PTP. Ihned po nástupu na Zelenou Horu se setkává s majorem Haluškou, který je nazýván Terazky podle svého oblíbeného úsloví, a je vtažen do víru událostí. Jakými jsou např. vytvoření prasečího ráje na Zelené Hoře nebo "vychlastání" celé cisterny vína a následné opití celé roty i s velitelem. Rota je rozdělena na různé části a posílána na pracoviště po celé republice. V Janovicích nad Úhlavou pod vedením poručíka Hamáčka a jeho zástupce pro věci politické poručíka Troníka začínají vojáci pracovat, ale také vymýšlet různé záminky pro vytracení se z pracoviště. Kefalín a jeho jednotka několikrát změní působiště a to se samozřejmě neobejde bez průšvihů. Změní se i velitelé a tím také morálka roty. Od nadporučíka Mazurka, jehož stále bije před zraky všech jeho manželka, po nadporučíka Pernicu. Alkoholika, který za láhev alkoholu promíjí všechny průšvihy vojínů. Civil už se sice blíží, ale nadřízené vojínů čeká ještě jedna rána. Na Zelenou Horu do Nepomuku přijede prověrková komise vedená samotným ministrem obrany Alexejem Čepičkou, který dal však přednost občerstvení pod zámkem od ztepilých servírek, a proto ho zastoupil jeden z mnoha přísných generálů s celou družinou vysokých šarží. Terazky, zmaten takovou návštěvou, zmohl se jen na větu, kterou denně slýchal od dozorčího roty:" Po dobu mojej služby sa nic zvláštného neštalo!" "Ale stane se!" zavyl generál "A vám, soudruhu majore, z toho veselo nebude!". A ihned se pustil do prohlídky kasárny. "Pétépáci" přežijí prověrkovou komisi a civil už je podle oblíbeného úsloví "za pár".... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: ,

Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky , 1969

LubomirSottnik
LubomirSottnik
01.01.2024 4 z 5

Filmoví Černí baroni pre mňa patria medzi české filmové legendy ako Pelíšky, teda úsmevné komédie, v ktorej sa zrkadlí absurdnosť doby. Po prečítaní knižnej predlohy príhod takzvaných "pétépákov" sa radím k dlhému zástupu ľudí, ktorí umiestňujú knihu vyššie ako film. Knižní Černí baroni ponúkajú viac zážitkov Kefalína a ostatných vojakov a idú viac do ich hĺbky. Najväčšou silou knihy - a pre mňa dôvodom, prečo kniha patrila za minulého režimu k podpultovej literatúre - je však Švandrlíkov dar v replikách jednotlivých postáv (hlavne pologramotných dôstojníkov) ukázať absurditu, nespravodlivosť a nekompetentnosť diktatúry.

karnifex
karnifex
26.12.2023 5 z 5

Knihu jsem četl poprvé ještě jako malý kluk, a smál jsem náramně (stejně jako u příhod žáků Kopyta a Mňouka, které jsem v té době taky miloval). A když jsem se k ní vrátil teď v dospělosti, byl jsem mile překvapený, jak vtipná opravdu je - a smál jsem se snad ještě víc (protože mnohé vtipy jsem vzhledem k věku pochopil až teď). Zábavné příběhy vyprávěné přístupným (můžeme říci "lidovým", ale v tom nejlepším smyslu) humorem. Z tohoto a mnoha jiných důvodů ji lze považovat za nástupce Osudů dobrého vojáka Švejka. I když Švandrlík je mnohem smířlivější než Hašek, více empatický. Má lidské pochopení pro důstojníky, a obyčejné vojáky naopak nevykresluje jako nějaké idoly a idealizované oběti. Právě tento nečernobílý pohled ale velmi vadí některým čtenářům/antikomunistům (nebo možná spíše konformistům), kteří by patrně raději, kdyby byl Kefalín spíše jakási varianta Milady Horákové v uniformě a major Haluška zas zlotřilý aspoň jako Stalin. V mnoha komentářích se pak tedy spíše než dojmy z knihy vyjadřují názory na tehdejší dobu (Proč? Mají snad tito komentující při čtení například Eposu o Gilgamešovi potřebu zdůrazňovat, že postavení běžného lidu ve starověké Mezopotámii nebylo vůbec idylické? Nemluvě o tom, že touto svou tendencí nejvíce připomínají vojína Jasánka, který měl také neustálé nutkaní zmiňovat "vrahy z Wall Streetu"). Paradoxní situace, kdy kniha, která byla za minulého režimu na indexu, je dnes mnohým trnem v oku, tentokrát však proto, že je "nedostatečně kritická". Co k tomu dodat? Snad jen okřídlené: "S váma teda musí být na párty zábava!"

Senza Jenka
Senza Jenka
14.12.2023 4 z 5

Když zdvořile pominu fakt, že autor u PTP nesloužil, je to zábavné čtení. A nesmyslné rozkazy bohužel s minulou érou ani nezačaly ani neskončily.

Maraiser
Maraiser
01.12.2023 4 z 5

Od filmu se to liší poměrně výrazně. Bavilo to moc.

mila2411
mila2411
05.11.2023 5 z 5

Přes všechnu tu srandu to musela být hrozná doba! Zde to opravdu spíše jen baví (nutno psáti že výborně), ale je to humor sakra opravdu černý.

soukroma
soukroma
26.10.2023 4 z 5

Film mám moc ráda a neomrzel se, proto jsem byla zvědavá, jak dalece se shoduje s knihou. Román je velice obsažný, v tomhle posledním vydání 460 stran (+ 15 navrch doslov), přesto první zhruba čtvrtina přesně odpovídá filmovému scénáři (tedy naopak), takže přímo slyším jednotlivé aktéry a předjímám jejich reakce.
Pak ale přichází prostřední dlouhatánská, nepříliš "zábavná" část, Kefalín přechází mezi jednotlivými útvary v různých městech (nejen Nepomuk, ale také třeba Sušice, Tábor, Horní Planá), a tím se také rozrůstá plejáda dalších pétépáků, kteří stáli za zmínku díky charakteru či eskapádám. Z téhle části se do filmu dostal jen zlomek a podobně zredukovaný i předělaný je zbytek.
V románu je velice dlouhá etapa přípravy vojáků na civil, zejména když Čepička chtěl prodloužit jejich utrpení, tedy službu, ze dvou na tři roky, což se nakonec naštěstí nestalo. Autor se pokud možno ve svém románu vyvaroval nejen vulgarit, ale i nešťastných událostí, zejména úmrtí a sebevražd (maximálně jen jako vzdálené zmínky), což filmaři už nedodrželi.
Román jsem ráda přečetla, ale jednou stačilo, a už se zase těším na Zelenou horu v pohybu a barvě.

"Tábor má slavný vojenský tradice, Kefalín! Víte, že na blízkém Kozím Hrádku byl upálen Jan Hus?"
"Ano, to je mi známo," odvětil Kefalín. "Jeho popel byl pak hozen do Lužnice."
"No vidíte, jaké svinstvo se za toho kapitalismu dělalo," žasl poručík Hamáček...

darbujan8924
darbujan8924
20.09.2023 5 z 5

K této knize se jednou ročně rád vracím ...snad jsem ji už po páté četl a určitě to není naposledy.
Jde o naprostou perlu . Kdyby tu bylo deset hvězdiček ,tak dám jedenáct ...

Robodlak
Robodlak
27.07.2023 5 z 5

Poprvé jsem to četl ještě jako samizdat z cyklostylu a dal jsem to za jediný den. Skvělá kniha, kterou nejspíš nejvíce ocení ti, kdo byli na vojně.

Lele61
Lele61
26.07.2023 5 z 5

Dnes už nestárnoucí klasika. Humorná až absurdní groteska popisující všední život a nevšední příhody vojáků zařazených k PTP. Kniha zaručeně pobaví a je stejně dobrá jako výborné filmové zpracování.

Placi
Placi
19.07.2023 5 z 5

Při čtení této humoristické knížky si člověk uvědomí, jak musela být tato doba pro značnou část tehdejších obyvatel Československa složitá. Kolik tisíců mladých chlapů si muselo projít tímto nesmyslem? Moje generace čte Černé barony s nohama na taburetu, náramně se baví a baví se právem. Knížka je úžasná, plná nádherně humorných scén. Současně ale tato kniha slouží jako připomínka časů, které ovlivnily životy mnohých. Můžeme říct, že ta doba ovlivnila celé generace, protože i dnes na naší společnosti cítíme vliv téhle dávno zašlé doby.

jan.para
jan.para
29.06.2023 5 z 5

Klasika. Mnohem lepší než film.

OlafSveinsson
OlafSveinsson
18.04.2023 5 z 5

Veselá kniha z neveselé doby. I při několikátém čtení se jsem se musel smát, ale zároveň mě dost mrazilo, při ukázkách strachu, který na začátku padesátých let ve společnosti panoval.

Habrovan
Habrovan
15.03.2023 5 z 5

Knížku jsem už četl za komančů, toto vydání z roku 1969 mělo více obrázků a vše bylo na lepším papíru. To, že se pak publikace povalovaly za nízkého zájmu čtenářstva v trafikách bylo nedůstojné. Těch pět hvězdiček tedy dávám za tu premiérovou edici. Dodnes nevím, čemu jsem se více smál, zda ilustracím či textu. Je tedy dobře, že zde neglosujeme film, ale jenom knihu.

maryzka
maryzka
20.02.2023 5 z 5

Co na to říct- Švandrlík je holt Švandrlík. Aspoň se člověk pobaví a zasměje

Lothar.777
Lothar.777
22.01.2023 5 z 5

Pecka. Kdyby film / seriál postavili na knize, tak by si lidi urvali držku. Bohužel, kniha je vždycky lepší, takže se nedá svítit.

nicolettkaa
nicolettkaa
13.12.2022 3 z 5

"Velmi zajímavá je otázka kapitána Domkáře: jsou-li v našem státě tři třídy: dělnická, rolnická a pracující inteligence, kam patří důstojníci? Nuže, soudruzi, já se domnívám, že jsme pracující inteligenti."
"Prečo?" otázal se nespokojeně Terazky.
"Prečo máme byť inteligenti, keď jsme nič neurobili?"
"To je jen takové zařazení," uklidňoval ho Ořech, "jinak samozřejmě nemáme s inteligencí nic společného!"

Na mě byla kniha zdlouhavá a některé situace se opakovaly. Ale určitě pobavila, i když tehdejší doba moc k smíchu nebyla.

Drowned
Drowned
16.09.2022 5 z 5

Kdysi jsem Černé barony četl v Dikobrazu spolu s Láskama vojína Kefalína. Potom jsem si koupil i knížku a četl je někdy v raných devadesátkách. Tenkrát to bylo horký zboží ve všech knihkupectvích :-) Teď jsem si je dal po letech znovu a fungují skvěle, tak jako podařený film s pěkně jsem se bavil. Nečetl jsem tedy letitý výtisk, ale koupil hezky eknihu, kde mě zaujal doslov od pana Švadrlíka, ve kterém pěkně shrnul historii Černých baronů.

Hakate
Hakate
04.09.2022 5 z 5

Klasika v české literatuře. Humorné, nestárnoucí, skvělá groteska.

rafan65
rafan65
21.08.2022 5 z 5

Knížku jsem už četl několikrát a stále mně baví. Humor Miroslava Švandrlíka, jeho nadhled a ironie je dle mého těžko překonatelný. Autorovi obrovská poklona a veliký dík, protože sloužit u PTP určitě zas taková velká sranda fakt nebyla.

heavy66
heavy66
16.08.2022 5 z 5

Černí baroni nebo Tankový prapor? Baroni, to je groteska, čistá legrace, neřku-li sranda, a postavy jsou typovými karikaturami bez vnitřního vývoje, minulosti, rodinných vazeb nebo vztahů. S nadsázkou řeknu, že ponechám-li první a poslední kapitolu a ostatní přeházím, román neztratí na srozumitelnosti! Poprvé jsem Barony četl v 80.letech v samizdatu, na strahovské koleji. Ležel jsem na posteli, a doslova se válel smíchy. O těžkých a tragických osudech odvedenců k PTP jsem tenkrát bohužel nic nevěděl, naopak z četby jsem nabyl nesprávného dojmu, že služba u PTP byla samá legrace a mejdan! Chápu, že někteří veteráni PTP neměli z knihy dobrý pocit!