Černí baroni - Černí baroni I.

Černí baroni - Černí baroni I. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122681/bmid_cerni-baroni-cerni-baroni-i-122681.jpg 5 1059 154

Černí baroni série

Hlavní postavou příběhu je vojín Kefalín, v civilu asistent režie, který nyní nastoupil do povinné vojenské služby. Pro nedostatky ve zdraví byl zařazen k PTP. Ihned po nástupu na Zelenou Horu se setkává s majorem Haluškou, který je nazýván Terazky podle svého oblíbeného úsloví, a je vtažen do víru událostí. Jakými jsou např. vytvoření prasečího ráje na Zelené Hoře nebo "vychlastání" celé cisterny vína a následné opití celé roty i s velitelem. Rota je rozdělena na různé části a posílána na pracoviště po celé republice. V Janovicích nad Úhlavou pod vedením poručíka Hamáčka a jeho zástupce pro věci politické poručíka Troníka začínají vojáci pracovat, ale také vymýšlet různé záminky pro vytracení se z pracoviště. Kefalín a jeho jednotka několikrát změní působiště a to se samozřejmě neobejde bez průšvihů. Změní se i velitelé a tím také morálka roty. Od nadporučíka Mazurka, jehož stále bije před zraky všech jeho manželka, po nadporučíka Pernicu. Alkoholika, který za láhev alkoholu promíjí všechny průšvihy vojínů. Civil už se sice blíží, ale nadřízené vojínů čeká ještě jedna rána. Na Zelenou Horu do Nepomuku přijede prověrková komise vedená samotným ministrem obrany Alexejem Čepičkou, který dal však přednost občerstvení pod zámkem od ztepilých servírek, a proto ho zastoupil jeden z mnoha přísných generálů s celou družinou vysokých šarží. Terazky, zmaten takovou návštěvou, zmohl se jen na větu, kterou denně slýchal od dozorčího roty:" Po dobu mojej služby sa nic zvláštného neštalo!" "Ale stane se!" zavyl generál "A vám, soudruhu majore, z toho veselo nebude!". A ihned se pustil do prohlídky kasárny. "Pétépáci" přežijí prověrkovou komisi a civil už je podle oblíbeného úsloví "za pár".... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: ,

Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky , 1969

1amu
01.07.2020 4 z 5

Hlavní význam této velice populární knihy mezi národem, vidím v podtitulu (aneb válčili jsme za Čepičky). Ano kniha i film jsou zábavné, ale nejsem přesvědčen o % čtenářů, kteří si uvědomí kdo byl byla kariérní zrůda - JUDr.Alexej Čepička.
Příbuzenství s prezidentem Gottwaldem Čepičku vyneslo strmě vzhůru. Když však ten náhle v roce 1953 po návratu z pohřbu Stalina zemřel, pohasla také Čepičkova hvězda a následoval jeho strmý politický pád dolů. V roce 1956 byl totiž odvolán ze všech významných stranických funkcí a uklizen na místo předsedy Státního úřadu pro vynálezy a normalizaci.
Už jen poznámka jak pobýval v Osvětimi (a jak lehce tento tábor opustil) budí podezření. Ano, vojíni s černými výložkami nesli a nesou svůj vojenský osud, poznamenaný Čepičkou,až do hrobu.
Zeť Klementa G. předvádějící se na vojenských přehlídkách na Letné ve sněhobílé uniformě (měl svůj zářný vzor v Kremlu) jako šašek, dožil (1990) zcela zapomenut ve věku 80 let postižen alzheimerovou chorobou.

PetrCepek
27.06.2020 5 z 5

Dnes možná pro mladší čtenáře díky zrušené základní vojenské službě poněkud sci-fi, ale pro mne je to realistická klasika.

Niš-knihovna
25.06.2020

Kniha je mnohem lepší než film! Klasika.

los
25.06.2020 3 z 5

prvních cca 10 kapitol mi přišlo realističtějších, psaných jakoby na podkladě skutečných vojenských historek, naopak závěrečné vyznívají už hodně nadsazeně, až přehnaně

j.nick83
25.06.2020 4 z 5

Jsem rád, že jsem před přečtením viděl výborně obsazený film a konkrétní postavy jsem si mohl lépe představit. Pro mě v tomhle případě film předčil předlohu, která je možná zbytečně dlouhá a i když je plná vtipných situací a epizod, v půlce knížky už jsem si říkal, že je to pořád dokola to samé. Autorovi nelze upřít originalitu, svérázný styl a cit pro karikaturní vykreslení postav, jen to prostě není knížka, která by mě chytla.

vitek.sk
17.06.2020 5 z 5

Výborná kniha s bohužel poměrně realistickými historkami o vojácích. Nevěřil jsem dokud mi táta nevyprávěl dost podobné co zažil on sám. Zde jsou samozřejmě soustředěné na omezený počet stran. Ale rád dávám plné hodnocení.

Scathia
25.05.2020 4 z 5

Stará dobrá klasika. Tuhle knížku bych mohla číst do nekonečna. :-)

Pavlínka112
23.05.2020 5 z 5

Před přečtením jsem byla trochu skeptická, vzhledem k tomu, že jsem mladá a bála jsem se, že bych humor nebo myšlenku této knihy nepochopila, protože kniha je jednoduše parodie na tehdejší dobu a politiku. Udělala jsem ale dobře, že jsem se k četbě odhodlala. Humoru knihy jsem dobře rozuměla a styl psaní mi byl velmi blízký. Rozhodně doporučuji i mladším, kteří se narodili dlouho po pádu komunismu. Viděla jsem i film, ale dle mého názoru se knize nevyrovná. Určitě si přečtu další knihy z tvorby Miloslava Švandrlíka.

Sova15
23.05.2020 5 z 5

Opět, mé mládí za totality. Knížku jsme si tajně půjčovali. Opisovala jsem některé pasáže. I film byl dobrý.

n.ezn.amy
30.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem v sedmé třídě poprvé četl ofocenou v plastových deskách. Příběh vojáků PTP, kteří byli bráni jako totální odpad a byli na okraji společnosti, ale oni se tomu dokázali postavit, ukazuje tupost důstojníků, kteří jim veleli. Naprostá česká klasika, která je psána humorným stylem ač chlapi v PTP byli neskutečně perzekvováni a život lehký neměli. Líbí se mi, že je psána tímto stylem a nadsázkou a tragický osud hrdinů je zmíněn pouze napozadí.

Tyyynab
30.03.2020 2 z 5

Musím říci, že kniha je obrovským zklamáním. Je to moc dlouhé a při takové délce je obtížné udržet čtenářovu pozornost, aby chtěl číst dál. Film vytěžil to nejlepší a kniha po filmu tak nepřináší vůbec nic - to, co film nezachytil, mě nijak neobohatilo a za týden o tom již nebudu vůbec vědět. Pár vtipných momentů bylo, ale nejsem si jistá, jestli to za tu námahu stálo...

Páájinka
22.03.2020 5 z 5

Musím říct, že kniha je mnohem lepší než film. Mnohem lepší. Ani jsem to nečekala.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Kniha, která je synonymem pro salvy smíchu. Úžasný major "Terazky" Haluška a vojín Kefalín. Skvělý je i filmové zpracování s Pavlem Landovským.

ViolettaCh.
25.02.2020 5 z 5

Kniha, u které jsem měla výbuch smíchu v autobusu plném cestujících... Skvělá knížka, byť její základní téma úplně humorné není. To zpracování je čtivé a vtipné. Stejně tak se povedl filmový přepis této knihy.

Jap
04.02.2020 5 z 5

Klasika u které mi chvilku trvalo se srovnat s notoricky známým filmem. Knížku jsem četl v minulosti už několikrát, ale opět jsem se dobře bavil. „Čo bolo, to bolo! Terazky .........“

Jiřina18
07.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila byla oddechová a pobavila jsem se

hellena1523
03.01.2020 3 z 5

Humorné, jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, ale nemůžu říct, že bych padala smíchy ze židle, nebo že by mi výrazně utkvěl nějaký vtip. Asi si raději pustím film...

PhoebePollard
03.01.2020 4 z 5

Celkem vzto bez zápletky a já navíc nejsem dost stará, abych plně ocenila všechny nyrážky, ale docela jsem se bavila. Film byl myslím o něco lepší, ale nakonec, proč ne, kniha byla dobrá.

Greenfingers
19.12.2019 4 z 5

Četl jsem "barony" ještě za totality. Pamatuji si, že jsem se dobře bavil, ale že bych se při četbě popadal smíchy za břicho, to ani ne...

Janek
04.12.2019 4 z 5

Jsem mladá, a tak mi při čtení téhle klasiky chyběla ta vzpomínka na tajné opisování na průklepáky. Švejk mě bavil víc, u Černých baronů jsem postrádala nosný příběh. Ale i tak to bylo skvělé čtení.