Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5130/cerni-baroni-aneb-va-5130.jpg 5 1059 154

Černí baroni série

Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází poprvé ve své historii se všemi původními ilustracemi – kolorovanými pro nové vydání Mistrem Nepraktou – kreslenými knize na míru. Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků. Dodejme, že kniha, respektive jejích 17 kapitol „prvního dílu“ vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy „druhého dílu“ mohly šířit jen ústním podáním nebo opisováním. Kompletního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů v roce 1990. Román Černí baroni byl rovněž úspěšně zfilmován v roce 1992 (režie: Zdeněk Sirový; scénář: M. Švandrlík, Z. Sirový) a v roce 2002 byl v brněnském studiu České televize byl natočen jedenáctidílný seriál, doplněný o příběhy z dalších románů: Říkali mu Terazky a Pět sekyr poručíka Hamáčka.... celý text

Pavlina50
18.01.2021 5 z 5

Další z knih, ke které už asi nejde nic nového napsat. Snad jen osobní pohled a názor…Já patřím do kategorie jejích fandů. Pro mě je neuvěřitelně vtipná, bavila mě od začátku až do konce. Vždycky jsem si myslela, že jednotlivé postavy jsou v té podobě, jak jsou v knize vykresleny, absolutně nereálné, smyšlené a vykreslené s velkou nadsázkou, aby byla kniha co nejvíc humorná, ale po mnohém vyslechnutí vyprávění zážitků z vojny od mých přátel a kamarádů jsem tento názor docela změnila. Myslím, že pro představu, jaká kniha vlastně je, se ani v tomto případě nestačí podívat jen na film. Film, i když není špatný, považuju spíš jen za takový malý předkrm. Absolutně totiž nemá šanci zachytit a ztvárnit všechny postavy, kterým kniha dává daleko víc prostoru, jednotlivé scény jsou daleko podrobněji vykresleny a popsány a právě tyto detaily a podrobnosti podle mne dodávají knize tu její opravdovou jedinečnost a vtipnost. Rozhodně doporučuji přečíst.

J.P.S.
04.01.2021 3 z 5

Příběhy v této knize jsou skutečně zábavné a humorné. V době prvního vydání a následného šíření v rámci samizdatu to musela být skutečně pecka.

Zajímavé je i srovnání s filmovým zpracováním, od kterého se knížka v některých částech dost liší, zejména obsahuje příhody, které ve filmu vůbec nebyly (např. nezapomenutelný major Pernica, který ožralý na plech usnul na čerstvě vyasfaltované silnici, kde do rána zatuhl a nakonec ho museli vytahovat jeho vlastní vojáci, když už byl pokálený :)))

Současně se však moc neví, že autor u pravých PTP ve skutečnosti nikdy nebyl. Miloslav Švandrlík totiž sloužil u nástupnických TP, které byly výrazně mírnější a pro život odvedenců podstatně snesitelnější než "originální" PTP. Díky tomu se v podvědomí části veřejnosti zakořenila falešná představa, že PTP byla veselá chlastací vojna s přitroublými a komickými důstojníky. Realita však byla mnohem drsnější, neboť originální PTP fungující v letech 1950-54 byly spíše koncetrákem pro politicky nespolehlivé, odkud se nemálo vysloužilců vracelo s trvale podlomeným zdravím.

PeterBahn
29.12.2020 4 z 5

Knihu jsem četl ještě „cyklostylovanou“ v době, kdy jsme se hráli na VŠ na vojáčky. V té době bavila nejvíce, zvláště, když jsme s hrdiny románů porovnávali naše velitele…:-).

baacinka
20.12.2020 4 z 5

Chvilku tomu trvalo, než mě to chytlo. Asi tak prvních 30% jsem se do knihy musela opravdu nutit. Ale nakonec jsem se zamilovala, pobavila. On to je spíš hořký a trpký úsměv, než že by se člověk popadal za břicho. A nakonec jsem i pochopila, proč je to klasika. Docela mě i mrzelo, když jeli pétépáci domů.

ninano
11.12.2020 5 z 5

Velmi vtipná kniha. Přestože film nebyl špatný, doporučuji přečíst.

Yokolobuna
26.11.2020 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "16. Kniha, která má v názvu slovo "aneb"" (Touto knihou jsem 26. 11. 2020 splnil svojí druhou Čtenářskou výzvu jako 1320. čtenář.)

Přiznám se, že neméně slavný film jsem vlastně nikdy pořádně neviděl. Promptně to napravím. Švandrlíkův satirický pohled na vojenskou službu za ministra Čepičky mne totiž parádně bavil.

Černí baroni jsou psáni s obrovskou dávkou nadsázky, ale jako přepálený obraz doby slouží znamenitě. Zvláště pak, když jsou jednotlivé kapitoly i postavy inspirovanými skutečnými zážitky autora. Nad otázkou, jak moc jsou příhody Kefalína, Terazkyho a spol. reálné, však můžeme už jen polemizovat.

Bál jsem se neustálého omílání toho samého, ale každá z kapitol má přeci jen svoje kouzlo, i když společný jmenovatel v podobě chlastu, "švejkovství" a nekompetence nadřízených zůstává prakticky neměnný. Postavy z Černých baronů zapadají do stereotypů, s těmi však Švandrlík dovedl pracovat s citem a čtenáři tak vlastně vůbec nevadí, že se postavy stále chovají tak, jak by po pár kapitolách čekal. Naopak to od nich prakticky vyžaduje.

Jo, s těmihle vojíny a důstojníky byla vážně sranda, ne vždy zabřichopopadající, ale stále sranda. Až mne skoro mrzelo, že maj ti kluci pétépáčtí dva roky vojny za sebou. Malinko mi vadilo jen určité opakování totožných situací, nebo fakt, že je většina postav z důstojníků sice připosraná, kromě seřvání od Terazkyho jim však nic extra nehrozí.

Autor sbírá plusové body i za to, že se mi kniha i přes pozvolné čtení zaryla nenápadně pod kůži tak, že jsem měl nutkání se v práci vedoucímu zahlásit slovy "soudruhu nadoporučíku". Na jeho obhajobu je i přes totožnou hodnost s takovým Mazurkem pro svoji pozici daleko kompetentnější :).

Zakoupeno v roce 2020 za 202,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Humoristická klasika, co obstojí i u dnešního čtenáře, který o vojně slyšel možná tak z vyprávění. Švandrlík ve svém nejznámějším díle stvořil mnoho nezapomenutelných figurek, jejichž ústy glosoval nejen problémy socialismu, ale i lidí samotných. Spokojenost!

Hodnocení na DK v době přečtení: 89 %; Moje hodnocení: 90 % jako 828. hodnotící.

Jenny055
21.11.2020 3 z 5

Knihu so čítala kvôli čitateľskej výzve a nemôžem povedať, že som sa nebavila. Ale mala som pocit, že tie vtipné hlášky by som chcela s niekým zdieľať ako pri sledovaní filmu a spolu sa zasmiať. Manžel aj moji rovesníci patria do vekovej kategórie, ktorí zažili vojenčinu za socializmu a podľa ich spomienok a zážitkov to tak naozaj bolo. Ale vtedy im to tak zábavné nepripadalo.

georginaa
13.11.2020 5 z 5

Terazky som majorom... kdo by neznal tuto hlášku, toto dílo se opravdu povedlo. Díky zfilmování je to bráno jako klasika českého filmu.

Afilada
26.10.2020 4 z 5

Každá doba má svého Švejka. Toto je Švejk o vojně v 50.letech.

M2305
20.10.2020 5 z 5

Klasika.

willy9203
21.09.2020 5 z 5

Kdyby nebyla ta knížka tak skvěle napsaná, asi by musel člověk zaplakat. Ale takto se od začátku do konce smějete.

draka
18.09.2020 5 z 5

Knihu jsem četl ještě před vojnou, tištěnou na cyklostylovaném papíru. Mojí starší kamarádi se mohli uřechtat smíchy, když si o Terazkym a dalších povídali u piva v hospodě. Ale v té době to šlo trochu mimo mě. Po vojně se mi podařilo, už ale knihu, půjčit a pochopit děj a ocenit humor. Výborná kniha, později jsem viděl i filmovou verzi. Je to dobrý film, ale kniha je mnohem lepší.

Janniska
17.09.2020 5 z 5

Klasika ,která nemůže zklamat.

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Veselá kniha o smutnej dobe.

"Keď bude vojna, nastúpíte v prilbách do reky a bojové jednotky poidú cez vás ako cez most!"

burg
02.09.2020 5 z 5

Povedzte mi Kefalín, čo si představujete pod takým výrazom absurdní?

dr.romca
09.08.2020

Skvělý humoristický román a skvělý je i film....Major Terazky je frajer.

3001
08.08.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetl snad 6xkrát a musím říct že u žádné podobné jsem se tolik nenasmál.

Hunters
06.08.2020 5 z 5

už je to nějakou sobotu, co jsem to četl, ale dobře si pamatuju, že mě to nesmírně bavilo. Nejen humor, chvílemi to bylo i docela napínavý. Každopádně, Baroni mi přirostli k umělé chlopni už napořád. Osudy jednotlivých postav, hlavních i vedlejších, jsou prostě zajímavé. Jak říkáme u nás v Kundapálí: Buch is Velkhy, but soudruh Major is Vhjetší!

parxel
30.07.2020 5 z 5

Černí baroni jsou dnes již českou klasikou, kterou většina lidí zná díky výbornému filmu. Kniha je v podstatě věrnou předlohou, protože film většinu scén a výroků doslovně převzal. Já jsem při čtení vybavoval jednotlivé herce a jakým způsobem pronášeli jednotlivé hlášky a bylo to super.

V některých místech mi kniha přišla přece jen o hodně lepší než zmiňovaný film, protože obsahuje více scén a některé se do filmu ani nedostali. Lahůdkou byl samotný závěr, který nevyznívá tak tragicky jako ve filmu, ale spíše představuje totální rozklad morálky.

Dávám plný počet hvězd, protože se mi už dlouho nestalo, abych se při čtení v MHD tak nekontrolovaně smál a lidi kolem mne se ohlíželi co se děje. A teď mám chuť jít se pořádně ožrat. :-)

TajemnýSmrad
21.07.2020 5 z 5

Ač pacifista a člověk, který o vojnu ani na vteřinu nezavadil (nemluvě o tom, že v komunismu jsem strávil jen prvních pár let života) musím říct - ta knížka je úžasná. Svižné a zábavné čtení, které ani na chvíli nezačne nudit, které se nikde po cestě nezadrhne.

Pokud bych měl fakt hledat něco, co by se dalo vytknout, tak snad jen to, že kníže Šternberk byl vymyšlen až pro film. Do knihy by se mi také perfektně hodil.