Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305027/bmid_cerni-baroni-aneb-valcili-jsme-za-c-ZhR-305027.jpg 5 1059 154

Černí baroni série

Další vydání známého a oblíbeného díla z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází opět se všemi původními ilustracemi, které na míru této knize nakreslil Jiří Winter – Neprakta. Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků.... celý text

Pabloo
04.09.2018 3 z 5

Knihu jsem četl až po filmu, takže mě napřed trochu mátlo, že osudy mnoha postav se odvíjejí jinak, než jsem znal z filmové podoby. Četlo se to pěkně, takové haškovské, syrové, drsné...

Péťa1950
23.06.2018 5 z 5

Četla jsem na koleji samizdatové rukou psané vydání. Různě jsme si to předávali a věřili, že nás nikdo neudá. Prošlo to , dneska už to není pravda. Každý zase část přepsal.

Pazúzu96
03.05.2018 4 z 5

Viděl jsem i film, ale kniha je kniha. Skvělé a dnes už legendární hlášky :-).
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí :D.

AdamGranet
01.05.2018 5 z 5

Senzační kniha, ke které se člověk vrací, kdykoliv má těžké dny. Nádherně vykreslené jednotlivé postavy, což by mělo být vzorem některým mladým autorům, kteří si právě s tímto dosud neporadili.

FrankCastle
25.02.2018 5 z 5

Četl jsem jí krátce po vydání, táta ji přitáhl domů a já si dodnes pamatuju:
„Sestro, pište! Pacient se mi jeví jako úplně hluchý. Slyší pouze na slova kurva, bordel a jebat!“
A když vidím na obálce vepře boubelatého, tak to už ležím pod stolem :D

Karhal
12.01.2018 5 z 5

Obrovsky zábavnou formou podaný, sice poněkud "zromantizovaný" život u PTP. " v akej dobe?" "v 15.st, soudruhe majore". "no, v tej dobe som aňi ja nebol majorom. a terazky hej!" skvělý čtení.

piroušek
05.12.2017

klasika, na střední škole čtení pod lavicí, měla jsem půjčeno o velké přestávce, přečetla jsem jednu kapitolu, Nepraktovské ilustrace jsou super. Knihu nedal nikdo z těch šťastnějších, z ruky, nepůjčovala se, opisovala se na stroji. Po letech jsem ji sehnala, již po roce 1990, jako dárek k narozeninám.
Film je oproti knize podle mého názoru slabý. Oproti gejzíru slovního humoru v knize je film odvar . Kniha je o hodně lepší.

topipig
09.10.2017 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film, který mám nakoukán na tisíckrát. Ke knize jsem se stále nějak nemohl dostat, ačkoliv Švandrlíka zbožňuju a strašně rád čtu. Proto mě zprvu kniha trochu překvapila, Kefalín je zde vylíčen úplně jinak (klasicky švejkovsky), než ve filmu Zdeňka Sirového, kde ho hraje Ondřej Vetchý. Nebo i ostatní postavy jsou charakterně trochu jinde, ale asi po čtvrtině čtení mě kniha totálně pohltila a styl psaní Švandrlíka jasně vyplul na povrch. Já ho prostě chtě nechtě musím srovnávat s géniem Jaroslavem Haškem, oni si byli totiž v psaní setsakramentsky blízcí! Ale to neznamená, že by ho Švandrlík napodoboval, pouze jeho postavy a postavičky mají podobné kouzlo jako Haškovy figurky. Černí baroni je mistrovsky napsaná studie doby temných a těžkých padesátých let s odlehčeným humorem, který mě vždy zaručeně pobaví. Velice rád se k ní zase někdy vrátím. Kefalín, Jasánek, Vata, Ciml, Voňavka, Troník, Hamáček, Halík, Mazurek, Pernica a major Terazky!!

Leome
22.07.2017 5 z 5

Po dlouhé době jsem se dostala i k české knize a rozhodně jsem si vybrala dobře. Film jsem, abych se přiznala, neviděla, ale docela určitě bych měla. Pro člověka z jižního Plzeňska je navíc trochu zvláštní, číst o místech, která zná: Zelená Hora, Nepomuk, Blovice, Plzeň, Srní a x dalších... Skvělá oddychová četba.

genie
04.07.2017 5 z 5

Neuměla jsem si představit, že by kniha o tolik mohla předčit film, ale ano ... a to o dost. Opravdu skvělé zpracování, skvělý děj, vtip, postavy ... Doporučuji.

kami16
11.06.2017 4 z 5

Za mě velmi dobrá kniha, ve které je všechno co tam má být. Skvělý vtipný děj, momenty a ty postavy. :D Nejvíce se mi samozřejmě líbil Kefalín, který dodával celé knize ten správný nádech. A samozřejmě nebyla nouze o jeho vtipné zážitky, jako například Ráj vepřů, nebo zpěvačka kapely, která si sedla prdelkou na rozžhavená kamna. U toho jsem se vážně hodně nasmála. :)

Manyna
09.06.2017 5 z 5

Naprostá pecka! Fakt jsem se královsky bavila. Nikdy bych neřekla, že mě tahle knížka tak chytne. A postavy - jsou všechny bombastický, samozřejmě největší kabrňák jsou Kefalín a Terazky a ostatní jim úspěšně sekundují. :)

ses3
03.04.2017 3 z 5

Pěkné příběhy, ale zas tak unešená z ní nejsem. Možná proto, že jsem tu dobu nezažila, ale od autora jsem četla i lepší knihy.

Metroušek
14.03.2017 5 z 5

Pro mladší, aby věděli, co to byl samizdat. Kamarádu Honzovi se jednou za socialismu dostali do ruky zakázaní Černí baroni. Koupil si tenké průklepové papíry a kopíráky, vložil pět průklepáků a čtyři kopíráky do psacího stroje, a začal dvěma prsty ťukat neboli datlovat. A své dílo za čas zdárně dokončil. Jeden výtisk si nechal, a čtyři dal přátelům. Byl jsem jedním z nich. Svého strojopisu si patřičně vážím.

Kačudovič
28.01.2017 5 z 5

"Boha jeho! Oni tu jebú. "

Eicherik
20.07.2016 5 z 5

Miloslav Švandrlík je můj oblíbený spisovatel. Tahle knížka má mimo své literární hodnoty ještě hodnotu vzdorovou, protirežimní. Za totality to byla undergroundová knížka, kterou ti šťastnější vlastnili v podobě vydání z roku 1969 a ostatní ji četli v cyklostylovém provedení, které mělo podobu strojopisu. Nečetli jsme Havla ani jiné chartisty, které jsme stejně neznali. Černí baroni byli literaturou těch, které tak dobře vystihl televizní seriál Vyprávěj.

MP17
18.07.2016 5 z 5

Film mám rád, předlohu neignoruje, ale jen jemně zkracuje, podle mě dobře vystihuje tu dobu a atmosféru knihy.

Kniha samotná je samozřejmě o dost intenzivnější a lépe člověka seznámí s fungováním Pomocných technických praporů. Vtipů a scének, kdy se čtenář směje nahlas je tu velká spousta, stejně jako sympatických a výrazných postav napříč profesemi a hodnostmi. Švandrlíkův humor je navíc vždy na úrovni a i když nešetří ve vyprávění vulgaritami, nikdy to není prvoplánové a vždy se to hodí.

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Toto jesť základom chápania tehdejšej doby. Po praudě rečeno, kniha aj film sú výborno urobené. A na Terazkyho budu spomienať do konca svojho života, dokud mňa driv něchytne Alzhajmer :D
Čo bolo, to bolo. Kniha aj film su nieprekonatelné :)

AllyKumari
10.07.2016 5 z 5

Ač pevně zasazená do komplikované doby, zůstává tato kniha a její humor nadčasový. Blbost květe věčně! :)

MadlenkaM
18.06.2016 5 z 5

Skvělá, vtipná, čtivá kniha. Doporučuji.