Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky

Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305027/bmid_cerni-baroni-aneb-valcili-jsme-za-c-ZhR-305027.jpg 5 1056 154

Černí baroni série

Další vydání známého a oblíbeného díla z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází opět se všemi původními ilustracemi, které na míru této knize nakreslil Jiří Winter – Neprakta. Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků.... celý text

konicekbily
konicekbily
21.11.2019 5 z 5

Tenkrát, na počátku normalizace, se mi do rukou dostala první část knihy a chápal jsem, že mnoho z toho, co je v knize uvedeno, se zakládá na pravdivých situacích v PTP útvarech, ale i v celé armádě. Poté jsem viděl film a nyní jsem knihu dočetl. Dokonalý "černý humor" pro nás čtenáře, ale pro přímé účastníky služby v tehdejší armádě to taková selanka nebyla. Ale knížka je to skvělá!

Jury
Jury
14.11.2019 4 z 5

No bavilo me to hodne az na par zbytecnych a natahovanych kapitol... Kdyz sem to cet tak si rikam, ze je to smutne... Tolik let tomu je a v nasi armade se vlastne nic moc nezmenilo... Jinak sranda... Doporucuju!

Fillipa
Fillipa
06.08.2019 5 z 5

V mé knihovně zaujímá kniha mimořádné postavení - získala jsem ji v době, kdy kopírky byly pod dohledem a kdo neměl "bumážku" mohl na kopírování zapomenout. Jenže když se hodně chce - na knihu byl pořadník a na konci skupina lidí, která knihu okopírovala po dvoustránkách a nechala svázat. Něco nás to stálo, ale kniha a hřejivý pocit, že to nikdo nepráskl, také.

Chápu, že lidé jako můj dávno zemřelý tchán - PTP - nad textem smíchem nepukal, ale není to kniha historická a panu Švandrlíkovi za ni děkuji.

matej.kulistak
matej.kulistak
23.07.2019 4 z 5

Humor kolísá mezi velice neotřelým (důstojník zapečený v asfaltu) a velmi stereotypním (milostné pletky a hospodské rvačky). Popis rozkladu jednotky na pracovišti v Táboře byl dle mého až příliš přitažený za vlasy. Taky knize chybí jakýkoli nosný příběh, chybí jí záporák, který by (jinak skvěle napsanému) Kefalínovi ztrpčoval život. Věřím, že by se pak četla i po třísté stránce se stejnou chutí jako na začátku.

Ale krom toho, skvělá zábava, která nejednou donutí smát se nahlas.

PS: Líbí se mi ten nápad dávat hlavním hrdinům exoticky znějící jména typu Kefalín nebo Saturnin. Z nějakého důvodu jsou pak svou osobností přitažlivější.

jprst
jprst
30.05.2019 5 z 5

Stihnul jsem koupit první vydání, díky kamarádům jsem o něj zase přišel. Ale nic to neznamená, pro připomenutí stačí jen stěžejní hlášky, a ty, i přes svůj poněkud pokročilejší věk, nezapomínám. Možná i proto, že můj otec to i zažil.

Formol
Formol
28.05.2019 4 z 5

Četl jsem, přestože mě film (Zdenek Sirový, 1992) spíše odrazoval. Kniha je podle mého názoru mnohem lepší než film, ale myslím si, že třeba Nemravná dívka na vdávání je mnohem zábavnější.

maximus13
maximus13
09.05.2019 5 z 5

Jeden z mála filmů, který se velmi blíží knižní předloze. Nicméně kniha je stále kniha. Humor Miroslava Švandrlíka, jeho nadhled a ironie je dle mého těžko překonatelná. Jeho knihy mají i po letech stále co nabídnout. Pokud se chcete opravdu upřímně zasmát, mohu vám knihu vřele doporučit.

Corso
Corso
09.05.2019 5 z 5

Odkedy som ju dostal do ruk, (1991-2?) precital som ju uz asi 5 krat. To hovori za vsetko, aky mam asi k tejto veci vztah. Problem je jedine v tom, ze sa vzdy chystam precitat celu seriu, a dostanem sa zakazdym po druhy diel :) Raz to dam.

godycz
godycz
16.04.2019 5 z 5

ano, byl sem jeste kluk.

Kája95
Kája95
13.04.2019 3 z 5

Opět porce humoru i ironie, asi je každému jasné, že takhle to na vojně nevypadalo. Ale ten kdo nechápe jak to autor myslela by jej asi ani neměl číst

Nočnípták
Nočnípták
19.03.2019 4 z 5

Kdysi mě kamarád půjčil složku tenoučkých papírů za slib, že udělám několik kopií. Už nevím, kolik těch kopií bylo, ale prsty jsem měla bolavé jak jsem třískala do stroje a oči oteklé z nevyspání. Samozřejmě, že jedna kopie u mne zůstala a samozřejmě, že mě ji jednou někdo nevrátil. Pak v roce 1990 kniha vyšla. Konečně jsem přestala litovat těch ztracených potrhaných průklepáků. Pro mne bylo velikým a radostným překvapením, že je kniha delší než ty naše opisy. My tehdy nevěděli, že v roce 1969 vyšla jenom část, protože autor neměl dopsáno.
Život u PTP byl těžký, neradostný, ale o tom by se nám asi moc dobře nečetlo. Také by to byla spíš literatura faktu. Ovšem humorista pan Švandrlík nám dokázal tento život přiblížit se sobě vlastní nadsázkou. Jako dítě jsem pořád dokola četla jeho Kopyta a Mňouka, jako dospělá zase Černé barony.
Udělat z vážné a smutné věci vtipnou a srandovní knihu, to pan Švandrlík uměl. A za to mu díky.

TerezaFénix
TerezaFénix
03.03.2019 5 z 5

Četla jsem jí snad stokrát. Nakonec jsem jí musela poslat do světa, jinak bych snad nepřečetla nic dalšího :-)

Hani77
Hani77
02.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji opakovaně. Super hlášky. Mnohem lepší než film.

marie-anna
marie-anna
21.12.2018 5 z 5

Hodně milá kniha. Určitě doporučuji přečíst každému, ať už jen pro představu tehdejší doby, která zarmoutí jen trochu a pobaví hodně :)

Messilina
Messilina
28.11.2018 5 z 5

Černé barony miluju. Člověk se u této veselé knihy z neveselé doby skutečně pobaví.

Dela111
Dela111
22.11.2018 5 z 5

Nikdy jsem se u jiné knihy nenasmála tolik jako u Černých baronů. Když jsem četla před mnoha léty poprvé (od té doby ještě několikrát), bolelo mě od smíchu břicho. Od někoho staršího, kdo pobyt u PTP zažil na vlastní kůži, vím, že tak podobně to skutečně bylo, takže by to mělo být spíš smutné... Ovšem to by to nesměl pan Švandrlík napsat takto vtipně. Sám si z těch absurdit dělal srandu, někdy to ani jinak nejde...
Spousta výroků z této knihy zlidověla. Mě osobně když někde vidím nějakého omylem povýšeného blba (nemyslím v armádě, ale všeobecně, kdekoliv) napadne hned. "Čo bolo, bolo, terazky som majorom!"

U této knihy je mi snad ze všech knih nejvíc líto, že řečeno slovy Jana Zábrany: "...knihu jednou přečtenou nelze už nikdy víc číst prvně."
Skutečně ráda bych si ji znovu vychutnala poprvé :-)
Film je také výborný, ale kniha je kniha...

monte
monte
09.11.2018 5 z 5

Super. Vtipné čtení, které neomrzí

MaraB
MaraB
01.10.2018 4 z 5

Skvělá kniha, čtení je zábavné a humorné :)

pedroK
pedroK
10.09.2018 5 z 5

Neskutečná legrace...brávali jsme ji na chatu a četli nahlas..dokola a dokola..

SSTknihy
SSTknihy
10.09.2018 5 z 5

Když se v jedný rotě sejdou lupiči, kulaci, amnestovaní diverzanti a špióni s platfusákama, obrejlenýma nebo postiženýma padoucnicí a navrch ještě pár farářů a šlechticů a k tomu všemu jeden spisovatel s vytříbeným smyslem pro (nejen) černý humor, nemůže vzniknout nic jiného než tenhle skvělý humoristický román, jehož temné poselství je jasné: Ta doba byla vážně absurdní!